Практичне засвоєння форм родового відмінка числівників 50-80. Питання до кількісних і порядкових числівників. (Вправи 224-226)
Тема. Практичне засвоєння форм родового відмінка числівників 50-80. Питання до кількісних і порядкових числівників. (Вправи 224-226).
Мета. Ознайомити учнів із формою родового відмінка числівників 50-80: виробляти вміння у школярів правильно вживати ці числівники у родовому відмінку; розвивати навички правильної вимови числівників.
Обладнання: текст для списування (заздалегідь записаний на дошці, екрані), номерки для гри (1, 2, 3, 4, 5).
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Зачитування числівників, підкреслених
– Назвіть орфограми у записаних числівниках.
– Назвіть інші числівники з апострофом.
– Правильно назвіть числа, записані на дошці. (11, 14.)
– Як правильно записати числівник, що називає число, у якому шість сотень? (Шістсот.)
2. Зачитування додаткової інформації.
– Хто підготував додаткову інформацію про тварини чи рослин, які можуть орієнтувати нас у часі? (Діти зачитують свою інформацію.)
Інформація з цього питання, підготовлена вчителем, у вигляді вправи заздалегідь записана на дошці.
3. Самостійне списування із завданням.
Вправа заздалегідь
– Дайте повні відповіді на запитання, використовуючи слова в дужках. Числівники записуйте словами.
– Коли прилітають перші граки? (17 березня.)
– Коли прилітають перші шпаки? (24 березня.)
– Коли з’являються перші весняні мухи? (28 березня.)
– Коли починається рух соку в кленах? (30 березня.)
– Коли день дорівнює ночі? (21 березня.)
(Антонова Л. М. Дидактичний матеріал з української мови з теми “Числівник” для 4(3) класу // БВПШ. – 2001. – №10)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Списування із завданням.
– Запишіть речення, узгодивши іменники з числівниками. Числівники записуйте словами.
Мама принесла з базару 10 (яйця), 16 (морквини), 12 (яблука), 11 (помідори). За покупку вона заплатила 69 (гривні).
– Прочитайте числівники.
– Яка орфограма є у числівниках 16, 12, 11, 69?
2. Вправа “Перевір себе” (індивідуальні картки).
1) Закрий праву колонку. Запиши словосполучення, узгодивши числівники зі словами, що в дужках.
Два (раз) | Два рази |
Три (місяць) | Три місяці |
Півтора (місяць) | Півтора місяця |
Два (острів) | Два острови |
Два (апельсин) | Два апельсини |
2) Перевір себе, відкривши праву колонку.
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
Проблемна ситуація.
– Діти, поміркуйте і скажіть, яку частину мови будемо опрацьовувати на сьогоднішньому уроці. Обгрунтуйте свою відповідь.
V. Сприймання і осмислення учнями нового матеріалу.
1. Ознайомлення з кількісними і порядковими числівниками.
Можна провести у вигляді рольової гри.
– Нам необхідно вислати на змагання з паралельним класом п’ятьох учасників. Виставляємо 5 учнів і прикріплюємо номери 1, 2, 3, 4, 5. Скільки виставили учасників?
У першій естафеті побіжать у такому порядку учні:
Перший – Андрійко,
Другий – Василько і т. д.
2. Вправа “Утвори і запиши” (вправа 224).
А) Ознайомлення із першим завданням вправи.
Б) Записування вправи за зразком.
Дев’ять – дев’ятий.
В) Висновок.
– Числівники, які вказують на кількість предметів і відповідають на питання скільки?, називають кількісними. Числівники, які вказують на порядковий номер предмета і відповідають на питання який? котрий?, називають порядковими. Порядкові числівники можна утворити від кількісних. Іноді вони утворюються від різних коренів, наприклад: один – перший, два – другий.
Г) Вправа “Пригадай і розкажи”.
– Пригадайте прислів’я і приказки, у яких вживається число 7 (числівник сім).
3. Вправа “Попрацюймо разом!” (вправа 225).
А) Читання прикладів різними способами.
До п’ятдесяти додати сорок п’ять,
Сума чисел п’ятдесят і сорок п’ять,
Перший доданок п’ятдесят, другий доданок – сорок п’ять,
П’ятдесят збільшити на сорок п’ять.
Б) Записування прикладів словами з використанням прийменників від, до.
В) Опрацювання додаткового теоретичного матеріалу про вживання числівників п’ятдесяти, шістдесяти, сімдесяти, вісімдесяти (підручник, с. 115).
Г) Колективне складання і запис словами прикладів на додавання та віднімання з числівниками п’ятдесят, шістдесят, сімдесят, вісімдесят з використанням прийменників до, від (завдання 2, вправа 225).
Г) Словникова робота з використанням таблиці “Словничок”.
П’ятдесят, шістдесят – числівники.
Фізкультхвилинка.
4. Відпрацювання вимови числівників, записаних у рамочці на с. 115 підручника.
– Прочитайте виразно числівники, записані в рамочці, в порядку зростання. (П’ятдесяти, шістдесяти, сімдесяти, вісімдесяти.)
– Прочитайте ці числівники в порядку спадання. (Вісімдесяти, сімдесяти, шістдесяти, п’ятдесяти.)
– Прочитайте числівник з апострофом. (П’ятдесяти.)
– Прочитайте числівник, що починається звуком [с]. (Сімдесяти.)
– Почитайте числівник, у якому найбільше складів. (Вісімдесяти.)
5. Каліграфічна хвилинка.
Сім сім дec деся сімдесятий
Ві вісі вісімдесят вісімдесятий
– Складіть речення з одним із числівників каліграфічної хвилинки.
VI. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.
1. Робота в парах (вправа 226).
А) Повторення величин, які вивчали на уроках математики.
Б) Запис відповідей на запитання.
В) Визначення числа і відмінка іменників, вжитих з числівниками.
Г) Взаємоперевірка виконаної роботи.
2. Вправи дія самостійної роботи (робочий зошит).
3. Тренувальна вправа.
– Виконайте письмово такі завдання, давши короткі відповіді. Числівники пишіть словами.
1) Запиши повністю дату свого народження.
2) Запиши, коли день народження твоєї мами.
3) Скільки дітей у твоєму класі?
4) Під яким номером записане твоє прізвище в журналі?
5) Коли розпочинається твій улюблений серіал чи мультик?
6) Коли сьогодні розпочинаються і закінчуються в тебе заняття в школі?
VII. Підсумок уроку.
1. Вправа “Мікрофон”.
– Яку частину мови ми тепер вивчаємо? (Числівник.)
– Як називають числівники, що відповідають на питання скільки?! (Кількісні.)
– Як називають числівники, що відповідають на питання який? котрий?! (Порядкові.)
2. Вибірковий диктант.
– Випишіть з вірша числівники.
Непосида Вася
Непосида Вася
На стільці гойдався.
Перший раз гойднувся –
І перевернувся.
Другий раз гойднувся –
Знов перевернувся.
Третій раз гойднувся –
Теж перевернувся!..
З того часу Вася
Більше не гойдався.
А. Костецький
– Дайте відповідь на тестове завдання.
Виписані числівники:
А) кількісні б) порядкові в) великі
3. Гра “Запереч мені”.
Є п’ятдесят горіхів. (Нема п’ятдесяти горіхів.)
Є шістдесят зернят. (Нема шістдесяти зернят.)
Є сімдесят звуків. (Нема сімдесяти звуків.)
Є вісімдесят думок. (Нема вісімдесяти думок.)
VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 115 – табличка, правило, вправа 226 (завдання 4).