ПРАКТИЧНЕ ЗАСВОЄННЯ ВИМОВЛЯННЯ І ПИСЬМА ТА ВІДМІНКОВИХ ФОРМ ОКРЕМИХ ЧИСЛІВНИКІВ (11, 14, 16, 50, 60, 70, 80, 1000)
Мета: навчати учнів правильно вимовляти і писати числівники, форми родового відмінка числівників 50-80 (п’ятдесяти, шістдесяти, сімдесяти, вісімдесяти); формувати правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над прислів’ями
– Поєднайте частини прислів’їв. Підкресліть числівники.
Хто мовчить, | Мало |
В роботі “ох”, | Той двох навчить. |
Одне літо краще, | А шостий відпочиваємо. |
П’ять днів нічого не робимо, | А їсть за трьох. |
От погода: один день блисне, | Як сто зим. |
Багато диму – | А сім кисне. |
2. Словникова робота
Гра “Вилучи “зайву” літеру”
Один школяр пригадує словникові слова та записує їх у стовпчик, використовуючи “зайві” літери. Другий – закреслює олівцем літери, які він уважає “зайвими”, та перевіряє правильність
Варіанти слів: вурлиця – вулиця; щчодня – щодня; восиени – восени; цемендт – цемент; юннатти – юннати; фудтбол – футбол.
3. Каліграфічна хвилинка
Ші ст дц ця ять шістнадцять
– Від поданого числівника утворіть числівник, який відповідає на питання котрий?
Складіть і запишіть з ним речення.
– Запишіть випадки табличного множення із відповіддю шістнадцять словами.
– Від поданого числівника утворіть числівник, який означає десятки; сотні. (Шістдесят, шістсот) Що спільного у написанні цих числівників?
Вимовляй: Пиши:
Ші[сн]адцять ші[с:]от шістнадцять шістсот
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про вимову і правопис окремих числівників.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження за мовним матеріалом
Вимовляй правильно числівники!
Одина? дцять | Шістдесяти |
Двана? дцять | Сімдесят |
Чотирна? дцять | Сімдесяти |
Шістна? дцять | Вісімдесят |
П’ятдесяти | Вісімдесяти |
П’ятдесят | Тисяча |
Шістдесят |
2. Первинне закріплення
– Поєднайте числівники з іменниками. Запишіть утворені словосполучення.
2 (дівчина), 11 (гриб), 14 (горобець), 16 (олівець), 50 (вечір), 60 (курча), 4 (океан), 3 (морква), 600 (корова), 10 (яйце), 33 (казка), 80 (цукерка).
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
– Побудуйте речення, використовуючи подані групи слів.
Діти, збиратися, вистава, починатися, о 16 годині. Змагання, брати участь, троє учнів, четвертий клас. Діти, годувати, білочка, п’ять горішків, парк. Уроки, початися, школа, восьма година, ранок. Циркова, вистава, цікава, тривала, година, дві.
2. Поетична хвилинка
Число числівник назове,
У світ лічби нас поведе.
Ми навчимося рахувати,
Додавати, віднімати.
Одна на світі Батьківщина,
І матір теж одна-єдина.
Над нами сонечко одне
Проміння шле нам золоте.
Земля одна, планет – багато.
На небі – тисячі зірок.
Шість буднів тижня, одне свято,
І безліч у полях квіток.
Число числівник називає,
І всяк школяр це добре знає.
Один, два, три, чотири, п’ять –
Учімось, друзі, рахувать.
Л. Лужецька
3. Самостійна робота
– Запишіть текст, подавши числівники й одиниці маси та довжини окремими словами.
Найбільші з усіх ссавців, які живуть нині на Землі,- кити.
Уявіть, що кит став на хвіст. Голова його при цьому сягала б даху десятиповерхового будинку. 33 м – такий на зріст океанський велетень, синій, або голубий кит. Важить він 150 тонн. Це 40 великих автобусів.
Для того щоб перевезти язик такого кита, треба мати 2 машини-півторатонки, адже маса його 3 тонни! Серце, правда, значно менше – всього 700 кг. А перекачує воно по великому тілу понад 10 тонн крові.
– Спишіть дві цікавинки, які найбільше сподобалися. Числівники запишіть словами.
– Сіра мухоловка прилітає з кормом до свого гнізда 300-400 разів на день.
– Протягом доби новонароджений кит-малюк випиває 400 літрів молока.
– Бджола за день запилює 7000 квіток.
– Висота найвищої тварини на Землі – жирафи – 5 метрів 50 сантиметрів.
– Полюючи за комахами, стриж за день пролітає 1000 кілометрів.
– Морські птахи за день з’їдають корму в 10 разів більше за власну вагу.
4. Робота над загадкою
Двоє вулицею йдуть,
По вісім саджанців несуть
Скільки ямок треба, діти,
Щоб рослини посадити?
(Шістнадцять)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Яку частину мови вивчали?
– На які питання відповідають числівники?
– А як числівники позначаються на письмі? (Цифрами або записуються буквами.)
– Запам’ятайте, що цифрами учні користуються на уроках математики, а на уроках мови числівники записують словами.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ