Правило переносу слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів
Урок 114
Тема. Правило переносу слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів
Мета: вчити ділити слова з апострофом для переносу з рядка в рядок; удосконалювати вміння аналізувати звуко-буквений склад слів, у написанні яких використовується апостроф; ознайомити дітей з лікарськими рослинами; виховувати любов до усної народної творчості.
Обладнання: картки із зображенням лікарських рослин, у т. ч. валер’яни, материнки, подорожника, м’яти.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1.
– Прочитайте слова, у яких ви вставили пропущені букви. Які саме і чому?
– У якому слові пропущений апостроф? Доведіть.
– У якому слові вірша буква ю позначає один звук, а в яких словах – два?
2. Хвилинка чистопису
Ім м’ян пір’ячко
– Доберіть з цими буквосполученнями слова з апострофом. (Ім’я, сім’я, солом’яний, кам’яний, Дем’ян)
– Складіть речення з двома словами (за вибором).
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні вчитимемось ділити для переносу з рядка в рядок слова з апострофом, аналізуватимемо
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективна робота (вправа 275)
– Запишіть слова сім’я, знання і складіть їх звукові моделі.
– Користуючись таблицею на с. 107 підручника, зробіть звуко-буквений аналіз цих слів.
2. Письмо по пам’яті (вправа 274)
– Вивчіть народну веснянку напам’ять і запишіть по пам’яті.
– Перевірте написане за підручником.
– Складіть звукову модель слів зіллячко, подвір’ячко.
– Які звуки позначає буква я в цих словах?
3. Коментоване письмо (вправа 276)
– Прочитайте. Виділені слова замініть словами, що відповідають на питання який? яка? яке?, і запишіть.
– Поділіть для переносу слова кам’яний і дерев’яний. Не відокремлюйте апостроф від попередньої букви.
– Прочитайте правило на С. 116 і запам’ятайте його. Наведіть власні приклади поділу для переносу слів з апострофом.
4. Фізкультхвилинка
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Колективна робота (вправа 277)
– Прочитайте і скажіть, що збирали діти.
– Розгляньте картки із зображенням цих лікарських рослин і запам’ятайте їх.
Учитель дає дітям інформацію про цілющі властивості подорожника, м’яти перечної, деревію та інших рослин.
– Випишіть слова з апострофом, поділяючи їх для переносу.
– Поміркуйте і скажіть, як звучатимуть імена дітей, коли вони стануть дорослими.
2. Відгадування загадок
– Уважно слухайте і відгадайте загадки. Відгадки запам’ятовуйте. Вони вам знадобляться у кінці нашої роботи із загадками.
– У двох матерів по п’ять синів, і всім одне ім’я. (Пальці)
– Не кінь, не віл, а прив’язаний. (Гарбуз)
– Б’є рука його і палка, та нікому, бач, не жалко. (М’яч)
– Не п’є – живе, а нап’ється – умре. (Вогонь)
– Біле, а не цукор, м’яке, а не вата, без ніг, а йде. (Сніг)
– Не пташка, а з пір’ям. (Подушка)
– Навколо в’ється, а в руки не дається. (Муха)
– Пригадайте всі відгадки, а запишіть лише ту, в написанні якої вживається апостроф. (М’яч)
– Зробіть звуко-буквений аналіз слова м’яч.
3. Словниковий диктант
– Записуйте слова, поділяючи їх на склади для переносу. Звертайте увагу, що апостроф не відокремлюється від попередньої букви.
Здо-ро-в’я, п’я-те-ро, ім’я, в’ють, ма-ті-р’ю, пі-р’я, бу-р’ян, м’я-кий, со-ло-в’ї, п’я-тір-ка.
VI. Підсумок уроку
– Після яких букв і перед якими ставиться апостроф?
– Як переносити слова з апострофом?
– Порівняйте кількість звуків і букв у словах п’ятниця, м’ята, солов’ї.
VII. Домашнє завдання з інструктажем
Правило на с. 116, вправа 278.