ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ НА ПРИГОЛОСНИЙ У РОДОВОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ

Мета: ознайомити учнів із правописом іменників чоловічого роду на приголосний у родовому відмінку однини; формувати навички користування орфографічним словником; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати старанність.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Всі почули ви дзвінок,

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався,

Тож і ми часу не гаймо,

Наш урок розпочинаймо.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Пояснювальний диктант

Пшениця стигла золота додолу хилить колос. Андрійко

зробив сестрі гойдалку. Мама читала донечці казку про золоту рибку. На яблуні виблискують спілі яблучка.

– Визначте відмінок виділених іменників.

– Як розрізнити в реченні називний і знахідний відмінки іменників, що є назвами неістот?

– Як можна розрізнити давальний і місцевий відмінки?

2. Каліграфічна хвилинка

Вв Вв вл вс вз вр

– Запишіть антоніми.

Вдень – … (вночі)

Ввечері (увечері) – … (вранці (уранці))

Взимку – … (влітку)

Навесні – … (восени)

3. Проблемна ситуація

– Поставте подані іменники у родовий відмінок однини; океан, край.

– Чому

в деяких учнів вийшли різні закінчення? (Океана – океану; края – краю)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви будете вчитися правильно писати закінчення іменників чоловічого роду на приголосний у родовому відмінку однини.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Списування з коментуванням

– Прочитайте і спишіть текст, ставлячи іменники, подані в дужках, у родовому відмінку однини.

– Позначте в них закінчення.

Якщо ви завітаєте передосіннього (день) до лісу, то не пошкодуєте. Бо ви неодмінно натрапите на вересове поле, сповнене медового (дух).

Мене, безпросвітного (грибник), вересове поле завжди приворожує.

2. Пояснення вчителя

– Іменники чоловічого роду в родовому відмінку однини мають закінчення – а(-я), – у(-ю). Щоб перевірити, яке саме закінчення іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини слід писати, потрібно звернутися до орфографічного словника. У словнику поряд з початковою формою (Н. в.) подається закінчення родового відмінка.

Наприклад: учень, – я.

3. Робота в групах

Перевіряємо за орфографічним словником

– Користуючись орфографічним словником, поставте подані іменники у родовому відмінку однини.

Акробат, алфавіт, ананас.

Багаж, байкар, балет.

Велосипед, виноград, вітер.

Гурток, гарнір, грунт.

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Творча робота

– Виправте помилки.

– Складіть і запишіть речення з поданими словосполученнями.

Немає дарунку, Чистого двора, готуємось до диктанта, дивиться з екрану, приїхати з Житомиру, шукати затишка.

2. Гра “Зайве” слово”

– Подані іменники поставте у родовий відмінок однини.

– Назвіть “зайве” слово в кожній групі іменників.

– Іній, портфель, поле.

– Сад, мед, біль.

– Малюк, жовтень, плащ.

– Млин, хлів, горох.

3. Вибіркове списування

– Випишіть іменники, що стоять у знахідному відмінку.

– Складіть речення таким чином, щоб ці іменники стояли у родовому відмінку.

Наші предки сіяли у полі пшеницю, ячмінь, просо. А на городі вони садили буряки, огірки, цибулю, часник, мак, боби, кріп. Ці рослини давні люди приносили в дар богам хліборобства.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що вивчали на уроці?

– Що для вас було новим?

– Як можна перевірити себе, якщо не впевнений у написанні закінчення іменника чоловічого роду в родовому відмінку однини?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ НА ПРИГОЛОСНИЙ У РОДОВОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ - Плани-конспекти уроків по українській мові