ПРИГОДИ У КРАЇНІ ЕЛЕКТРОНІЯ

“ПРИГОДИ У КРАЇНІ ЕЛЕКТРОНІЯ”

Урок-казка

Мета. Використовуючи казкові пригоди Електрона, повторити вивчений матеріал з теми “Електричний струм. Електричне коло”; формувати уміння учнів самостійно проводити досліди; спрямовувати творчу діяльність учнів на виявлення проблем та їхнього розв’язання, формування гіпотез, самостійне застосування знань у нестандартних ситуаціях.

Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації знань.

Обладнання. Електромагніт, електрофорна машина із “султанами”, розбірний конденсатор,

прилад “Розряд-1”, паперові фігурки (для досліду “електричний танок”); електрометр, ебонітова паличка, сірники (для демонстрації посліду несамостійного розряду у газах); джерело постійного струму на 8 – 12 В (для демонстрації “блискавка”); гальванометр, яблуко, залізна і мідна дротини (для демонстрації “яблучного” джерела струму); “хімічне” озеро (скляна посудина з дистильованою водою, електроди, джерело струму, лампочка, хлорид натрію), чорний ящик.

Методичні поради. Біля одного краю демонстраційного стола стоїть макет (або малюнок) замку царя Мінуса, біля другого – замок царя

Плюса. Між ними – довга лава із ширмою. По ходу казки ширма відтягується і із-за неї з’являються малюнки “об’єктів”, з якими зустрічається під час подорожі Електрончик: камінь на роздоріжжі, Молочна річка, Медуза Горгонка тощо. Досліди демонструються на лаві.

У кінці кабінету в одній із шаф заховано скарб. Це книги, куплені за допомогою спонсора.

Ведучим (і казкарем) виступає учитель. У нього в руці фігура Електрончика (краще її зробити зі стальної коробочки, приклеївши знак “-“, щоб можна було проводити досліди з електромагнітом).

Хід уроку

Було це не в тридев’ятому царстві, не в тридесятому государстві, а трапилася ця пригода у країні Електронія, якою правив цар Мінус.

Було у царя три сини: Нейтрон, Протон і Електрон. Але знаєте, як писали у казці про Горбоконика:

В батька було три сини:

Старший – розум з дивини,

Середущий – так і сяк,

А молодший був “дурак”.

Старший – Нейтрон. Він взагалі не брав участі у струмові, бо не мав заряду, але завжди вихвалявся, що він найважчий, а тому найважливіший. І не хотів дружити з усякою там “дрібнотою”.

Нейтрон сидів собі у ядрі атома і посвистував. Середущий – Протон. Він хоча і мав заряд, але рідко покидав ядро і царський замок. Він вважав, що успадкує всі батькові землі і нічого не дасть братам.

А наймолодшим і найменшим був Електрон. За маленьку масу і найбільшу рухливість його прозвали “Електрончик”.

Ось про пригоди Електрончика ми сьогодні на уроці і поговоримо. А оскільки він маленький, то постараємося йому в цій подорожі допомогти: де підказкою, де справою. Усі, хто допомагатиме, одержуватимуть зірочки, вартість яких уціниться у кінці уроку.

Дізнався цар Мінус, що у сусідньому царстві царя Плюса є скарб, а стереже його Чахлик Невмирущий. Як не просив цар своїх старших синів дістати цей скарб, але не погодилися вони. Довелося іти за скарбом Електрончику.

Отож, у дорогу!

Не маючи ні коня, ні меча, ні списа, Електрончик озброївся лише своїми знаннями (та і вашими також).

Чи довго, чи коротко ішов він, аж дійшов до роздоріжжя.

1. Три дороги розійшлися від каменя. І нічого не було написано на камені, крім того, що одна дорога залізна, друга – мідна, а третя – алюмінієва.

Як ви гадаєте, по якій з них пішов Електрончик і чому? Правильно, по мідній, бо опір її найменший. А чому він взагалі пішов від “-” до “+”, адже за напрям струму прийнято напрям руху позитивних частинок від “+” до “-” джерела струму? (Учні дають відповідь.)

2. Ішов-ішов Електрончик далі, та перетнула йому дорогу Молочна річка. А човна ніде немає. Як же йому перебратися через неї? (Учні проводять дослід з електромагнітом.)

3. Тільки-но перейшов він через річку, аж суне йому назустріч Медуза Горгонка, у якої на голові змії замість волосся.

– Скажіть, чому це так наїжачилися змії на Медузиній голові? (Дослід із “султанами”.)

От і каже вона Електрончику: “Як ти посмів ступити на землі, які належать мені? Ще ніхто не витримав мого погляду і моїх заклинань, щоб не скам’яніти. Якщо розгадаєш всі мої загадки, зашифровані в цих ребусах, то пропущу тебе далі. А ні – то перетворю в камінь”.

Діти, допоможімо малому Електрончикові. Що зашифровано в цих ребусах?

1. Напруга. Вольт.

2. Сила струму. Ампер.

3. Електричний опір. Ом.

Як позначаються ці фізичні величини? Якими приладами вимірюються? Як вони позначаються на схемах? (мал. 1.)

ПРИГОДИ У КРАЇНІ ЕЛЕКТРОНІЯ

Мал. 1.

Розгадали ми усі Горгонині ребуси і загадки та й підемо далі.

4. А на Калиновім мості здалеку чути пісню, свист і тупотіння. Це витанцьовують “романтики з великої дороги – розбійники”. Спочатку Електрончик кинувся шукати броду, але ніде не було жодних дротин, якими йшов би струм, не було більше й електромагніта. І подумав він:

“Ах, пан чи пропав. Піду на міст”. (Дослід “електричний танок” – танцюючі чоловічки.)

Що ж треба зробити, щоб перейти через міст? Перш за все – відповісти, чому танцюють “розбійники”.

А по-друге – показати вміння розпізнавати схематичні позначення приладів і знання формул. (Написані на закритій дошці.)

5. А за Калиновим мостом жила Баба-Яга Явдоха. Сидить Баба-Яга у великій печалі, бо не може спокійно літати у ступі і поганяти помелом.

Каже вона Електрончику: “Перебуваю я на службі у Чахлика. Служу йому вірою і правдою. І договір ми з ним уклали. Але не дає мені Чахлик зарплату. От і живу я на гуманітарну допомогу. Дісталося мені диво-помело (із Марса прислали марсіани). Але воно з якогось ебоніту, а не з дерева. І ступа у мене гарна, стальна. Літаючу тарілку із Сатурна подарували. Але одяг з тієї допомоги весь штучний – то капрон, то нейлон, то дедерон, бо ж натурального не дадуть. От тільки сяду в ступу, вона одразу ж зарядиться. І не можу її ніяк розрядити. Спробуй, як не віриш”. (Дослід по зарядженню електрометра.)

– Діти, хто допоможе Бабі-Язі розрядити її ступу, не торкаючись до неї руками?

(Розрядка електрометра полум’ям сірника.)

– А як ще можна розрядити? Як називають такий розряд у газах?

Зраділа Баба-Яга, що ступу нарешті розрядили, і каже: “Дам я тобі за це подарунок – наливне яблучко. Воно допоможе перемогти Триголового Змія, що стереже царство Чахлика”. Подякував Електрончик Бабі-Язі і порадив їй літати в ступі вдень, бо тоді вона розряджатиметься ультрафіолетовими променями від Сонця. І пішов собі далі.

6. Швидко казка говориться, та не швидко діло робиться. Поспішає Електрончик знайти скарб у царстві Плюса, та бачить здалеку вогняні стріли, чує грім. Це Триголовий Змій їх посилає. (Дослід із “блискавкою” за допомогою “Розряду-1”).

– Діти, що це за Змій? Чому блискавка завжди пов’язана із громом? Підійшов ближче Електрончик, а Змій каже йому: “Три голови у мене.

Кожна загадає загадку. Розгадаєш – пропущу далі”.

1) Що по дроту ходить, пітьму розгонить? (Електрика.)

2) Чий закон, якщо не знати,

Радить дома спочивати. (Закон Ома.)

3) Два брати рідні: одного всі бачать, але не чують, а другого всякий чує але не бачить. (Блискавка і грім.)

От і каже тоді Змій: “Переміг ти мене. То скажу я тобі, де смерть Чахлика. Вона у Яйці-Райці. Але дістатися до нього не так просто. Бо лежить воно у чорному ящику, а ящик із секретом”.

7. Втомився Електрончик, добираючись до царства Плюса. Йому б знайти якесь хоч маленьке джерельце струму і підкріпитись.

Але де взяти те джерело? Є у нього тільки подарунок Баби Яги – яблучко. Чи не можна з нього зробити джерело? (Дослід з “яблучним” джерелом струму.)

– Хто скаже, із яких ще плодів чи овочів можна зробити джерело струму? Чому?

8. Пішов, підкріпившись, Електрончик далі. Але розкинулось перед ним Поле запитань. І поле міряне (1 сторінка), і вівці лічені (7 запитань), і пастух – це наш експерт. Треба перейти поле за 10 хв. Уперед!

(Учні дають відповіді на тестові завдання, які пізніше перевіряє експерт за допомогою шаблона.)

Тестові завдання

1. Які перетворення енергії можуть відбуватися усередині джерела струму?

A) Хімічної в електричну;

B) світлової в електричну;

C) механічної в електричну;

D) внутрішньої (теплової) в електричну;

E) усі вказані вище.

2. Яку дію завжди викликає електричний струм у будь-якому середовищі?

A) Теплову;

B) світлову;

C) магнітну;

D) хімічну;

E) механічну.

3. Струм у колі має напрям:

A) за рухом електронів;

B) від “+” до “-” джерела;

C) від “-” до “+” джерела;

D) за напрямом руху позитивних частинок.

4. Яка з поданих одиниць є основною в СІ?

A) Кулон;

B) вольт;

C) ом;

D) ампер;

E) усі одиниці.

5. Який із приладів служить для вимірювання електричного опору?

A) Амперметр;

B) вольтметр;

C) омметр;

D) електроскоп.

6. Сила струму дорівнює 200 мА. Опір провідника 14 Ом. Яка напруга на провіднику?

A) 2800 В;

B) 15,7 В;

C) 70 В;

D) 2,8 В;

E) 0,07 В.

7. Довжина мідного провідника дорівнює 1000 м, площа перерізу – 0,5 мм2. Знайти опір провідника.

A) 3,4 Ом;

B) 34 Ом;

C) 0,34 Ом;

D) 340 Ом;

E) вірної відповіді немає.

8. Та постала нова перешкода – “хімічне” озеро. А Електрончик може йти тільки тією дорогою, де є струм. Як бачимо, джерело струму є, але лампочка не горить. Що потрібно зробити, щоб вона спалахнула? Правильно, до води додати солі. (Дослід із “хімічним” озером.)

9. Перш ніж дістатися до скарбу, потрібно перемогти Чахлика, а хитрий Чахлик приготував “чорний ящик” із лампочками. (Перед початком дослідження “чорного ящика” всі ключі розімкнеш. На кришку “ящика” виведено ключі К1-К3 і лампочки Л1-Л3 (мал. 2))

ПРИГОДИ У КРАЇНІ ЕЛЕКТРОНІЯ

Мал. 2.

– Якщо замкнути ключ К1, то не горить жодна лампочка. Якщо при замкненому ключі К1 замкнути ще й К2, то горять лампочки Л1 і Л2.

Якщо після цього розімкнути ключ К2, а замкнути ключ К3, то горять лампочки Л1 і Л3. При всіх одночасно замкнених ключах горять усі лампочки. Хто розгадає схему, яка міститься у “чорному ящику”? (Учні креслять у зошитах схему, розташовану у “чорному ящику”.)

– Тремтить Чахлик, бо близько підібрався Електрончик до його смерті.

10. (Дістають із ящика Яйце-Райце, розділяють його на дві частини. З яйця випадає ключик і падає у “хімічне” озеро.)

– Як дістати ключик, не замочивши рук? (За допомогою магніту або електромагніту дістають ключик з води.)

– От і прийшли ми разом з Електрончиком до замку царя Плюса. А тут скринька. Може, скарб у ній? Відкриємо скриньку ключем.

Тут якась записка: “Іди прямо по проходу між партами до кінця кімнати, відкрий верхню шафу (праві дверцята) і візьмеш скарб – він твій. Поділися ним із друзями. Нехай всі ваші справи завжди будуть зі знаком “плюс”.

(Учень, який читав записку, іде до шафи, дістає скарб і роздає товаришам.)

– Так, діти. Цей скарб – книга. Адже недарма наш великий Каменяр – Іван Франко писав:

Книги – морська глибина,

Хто в них пірне аж до дна,

Той, хоч і труду мав досить,

Дивнії перли виносить.

– То ж бажаю вам завжди виносити “дивнії перли” з усіх книжок.

А зараз підіб’ємо підсумки. Ми з вами добре потрудились, то й оцінки відповідні. (Виставляються оцінки за тестові завдання і по кількості зірочок додатково.)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ПРИГОДИ У КРАЇНІ ЕЛЕКТРОНІЯ - Плани-конспекти уроків по фізиці