Прикметники-антоніми та прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях. (Вправи 155-159)
Тема. Прикметники-антоніми та прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях. (Вправи 155-159).
Мета. Ознайомити учнів з прикметниками із синонімічними та антонімічними значеннями; вчити вживати прикметники в прямому та переносному значеннях, формувати уявлення про багатозначність прикметників; розвивати словниковий запас учнів; виховувати любов до праці.
Обладнання: мовний матеріал, тлумачний словник, схема-опора.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
Вправа-детектив
– Хто знайшов у тексті опис синички?
– Які прикметники використав автор для зображення пташки?
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
Буква до букви – слово вродилось,
Заусміхалось, заколосилось.
Сонце зраділо слову, як брату,
Слово – це щастя, слово – це свято.
– Слова – неначе кольорові камінчики. І недостатньо їх назбирати в купу… Треба ще й уміти складати з них узори, а для цього треба розуміти значення слова.
Сьогодні ми працюємо з прикметниками, близькими і протилежними за значенням, вжитими в прямому і переносному значеннях.
IV.
1. Спостереження за прикметниками-синонімами.
– Пригадайте визначення слів-синонімів.
– Згрупуйте подані на дошці прикметники в синонімічні ряди і запишіть їх.
Дорогий, розумний, цінний, тямущий, духмяний, кмітливий, ласкавий, охайний, ніжний, чепурний, привітний, акуратний.
– Яке слово зайве? (Духмяний.)
– Доберіть до нього синоніми. Запишіть. (Пахучий, запашний.)
– Складіть з ними речення. (Багато людей доклали зусиль і праці, щоб у нас на столі щодня був духмяний, запашний хліб.)
– Доберіть синоніми до поданих прикметників у словосполученнях.
Добра (людина) – привітна, співчутлива (людина).
Добра (страва) – смачна (страва).
2. Спостереження за прикметниками-антонімами (вправа 155).
– Пригадайте визначення слів-антонімів. (Антоніми – нари слів з протилежним значенням.)
– Прочитайте прислів’я, вставляючи замість крапок антоніми до виділених слів. Поясніть їх зміст. (Коротка виховна бесіда про значення праці в житті людини.)
– Яку роль відіграють антоніми у прислів’ях?
– До яких частин мови належать ужиті тут антоніми?
– Спишіть прислів’я із прикметниками-антонімами.
Фізкультхвилинка.
3. Спостереження за прямим і переносним значенням прикметників (за вправою 156).
А) Добір відповідних антонімів до кожного прикметника, поданого в словосполученнях.
Б) З’ясування значення прикметників (прямого і переносного).
4. Робота в парах (вправа 157).
А) Читання словосполучень і з’ясування, з яких частин мови вони складаються.
Б) Заміна поданих словосполучень словосполученнями прикметників з іменниками за зразком.
В) Словникова робота з використанням таблиці “Словничок”.
Фанера – 1) тонкі листи деревини для облицювання столярних виробів;
2) деревний матеріал з кількох склеєних тонких пластинок дерева з перехресним розміщенням волокон.
Спільнокореневі слова. Фанера, фанерка, фанерний, фанерування. фанерувальник.
Фартух – 1) частина одягу, що захищає плаття, костюм від бруду, знищення під час виконування різних робіт;
2) шкіряна, полотняна та ін. запона в колясці, візку для захисту їздця.
Синоніми. Фартух, запаска (розм.).
5. Творче завдання (вправа 158).
– Складіть речення з поданими словосполученнями. Запишіть одне речення (на вибір).
– Зробіть висновок про значення прикметника гострий у кожному словосполученні.
V. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.
1. Узагальнення вивченого за опорною схемою.
2. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
3. Творча робота.
– Із ряду слів, близьких за значенням, доберіть і вставте замість крапок найбільш влучне.
Багряний, рум’яний, червоний, рожевий, малиновий.
На сході небо стало… Щічки у дівчинки були… кольору. Ліс восени став…
4. Гра “Скажи без затримки”.
Учасники гри швидко називають антонім до названого вчителем прикметника. У разі затримки відповідає наступний учасник.
Важкий – легкий, великий – малий, висока – низька, верхнє – нижнє, голосний – приголосний, цікавий – нудний, повна – порожня, босе – взуте, лівий – правий, широка – вузька.
VI. Підсумок уроку.
1. Продовження речень.
– Продовжте речення.
Сьогодні на уроці ми працювали над… (прикметником).
– Виконуючи різні завдання, ми вчилися… (розрізняти і вживати в реченнях прикметники-синоніми і прикметники-антоніми, використовуючи в мовленні прикметники в прямому і переносному значеннях).
2. Вправа-гра “Дошка пошани”.
Учитель з учнями підводить підсумки уроку, обговорює, кого можна рекомендувати на дошку пошани.
VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 83, вправа 159 (звернути увагу на вимову і правопис слів звечора, спочатку).
Зве? чора – ввечері, увечері (з вечірнього часу, з часу настання вечора).
Споча? тку – прислівник (раніше, швидше за іншого).
Синоніми. Спочатку, зразу, на початку, спершу, передусім, раніше, першим ділом (розм.), в першу чергу (розм.).
Спільнокореневі слова. Спочатку, початок, початковий, починати.