Природа Українських Карпат

МОЯ КРАЇНА – УКРАЇНА

Урок 67

Тема. Природа Українських Карпат

Мета: розповісти учням про природу Українських Карпат; розвивати просторові уявлення, пізнавальний інтерес; розкривати екологічну, практичну, естетичну та гігієнічну цінність природи; виховувати бережливе ставлення до природи.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

>> Вправа “Погода”

– Яка зараз пора року?

– Який місяць?

– Яке число?

– Тепло чи холодно надворі?

– Який стан неба?

– Яка температура повітря?

– Чи були

сьогодні протягом дня опади?

II. Повідомлення теми і мети уроку

Знову покликали гори Карпати –

Все про чарівність їх будем знати!

Сині вершини, бистрії ріки,

Квітів пахучих цілющії ліки.

– На сьогоднішньому уроці ми подорожуватимемо до Українських Карпат.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя з елементами бесіди

Де синії гори, де гори Карпати,

Туман в полонинах пливе…

Карпати, Карпати, зелені Карпати

Навік полонили мене.

– Гори Карпати розташовані на заході України.

– Погляньте уважно на карту. Тут розташовані Карпати.

– Назвіть найвищу

точку гір. Так, це гора Говерла.

– Назва Карпатських гір походить від слов’янського “харбат”, тобто “хребет”. Українські Карпати – гори, що є середніми заввишки.

Карпатські гори – це місце в Україні, де випадає найбільше опадів: дощів – навесні та влітку, снігу – взимку. Навесні сніг тривалий час лежить на вершинах гір, але з часом тане під променями сонця. Після дощів і танення снігу вода потоками збігає з гір у долини й часто спричиняє повені. З гір тече безліч струмків і річок. Карпати – місцевість, у якій найбільше річок. Поміж них – Дністер, Тиса, Прут, Черемош.

У Карпатах найбільше лісів. Тому їх називають “лісистими” і “зеленими”. Рідкісними рослинами вкрита площа гір: едельвейс альпійський, аконіт Далена, дріада восьмипелюсткова, айстра альпійська та ін.

З-поміж рослин велике значення мають ліси, у яких переважають ялина, сосна, модрина, смерека, ялиця. Хвойні ліси змінюються на чагарники, а за ними простягаються гірські луки – полонини. Вони вкриті різними трав’янистими рослинами.

Під час розповіді учитель демонструє зразки гербарію.

– З-поміж тварин в Українських Карпатах найпоширеніші олень благородний, білка, бабак, їжак, дикий кабан, лисиця, кріт, куниця, ведмідь; плазуни – тритон, саламандра, ящірка прудка, вуж звичайний і водяний, гадюка звичайна та ін.; риби – окунь, лящ, щука, короп та ін. З-поміж птахів – беркут, орел, лелека чорний, шишкар ялиновий, дрізд, дятел, тетерук та ін. Карпати багаті на корисні копалини.

Ми мандруєм, ми мандруєм,

Україною крокуєм.

Ось побачили Карпати:

Як вершину нам дістати?

Заглядаємо в озерця –

Не торкнутися нам дна!

Так ми довго, довго йшли,

Поки на Говерлу не прийшли.

– У будь-яку пору року Карпатські гори приваблюють туристів. У місцях виходу цілющих мінеральних вод створені санаторії, де щорічно оздоровлюється багато людей. Чим так приваблюють туристів Карпати? (Гірське чисте повітря, цілющі води, краса навколишнього світу)

2. Фізкультхвилинка

Раз-два – піднімається гора.

Три-чотири – це крутії гірські схили.

П’ять-шість – це орли дивний танець завели.

Сім-вісім – це смерічки похилилися до річки.

Дев’ять-десять – це вода з водоспаду витіка.

IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів

1. Робота над загадками

– Відгадайте загадки, і ви дізнаєтеся, які тварини є найпоширенішими в Карпатах.

– Де живе він?

В густих хащах.

Там гуляє, там і спить,

Своїх діток там ростить.

Любить груші, мед, малину,

Ловить часом і рибину.

Та найбільше любить спати,

Ляже в осінь, а встає

Лиш тоді, як весна настає. (Ведмідь)

– Хто цей звір рогатий,

Що рогами багатий? (Лось)

– Тоненьке, вузеньке, по землі в’ється,

Як батіг, довге, але зовсім не б’ється.

Людини боїться, молоко вживає:

В лісі їх багато, – мабуть, кожен знає. (Вуж)

– Хтось із саду до городу

Проклада з горбів дорогу.

У землі метро будує,

Там і днює, і ночує. (Кріт)

2. Робота в парах. Складання діалогу “Канікули у Карпатах”

Зразок діалогу

– Оленко, де ти була на канікулах?

– Ми всією сім’єю відпочивали в Карпатах.

– Що тобі найбільше сподобалося?

– Там дуже гарна природа, чисте повітря, цілюща вода.

– Ти сфотографувалася біля гір?

– Ні. У мене не було фотоапарата, але я знімала нашу мандрівку на відеокамеру.

– Даси мені касету переглянути?

– Так. Тобі сподобається, бо Карпати – найгарніше місце України. Особливо мені сподобалося озеро Синевір і красива легенда про його виникнення.

– Ти розповіси нам її в класі?

– Так, обов’язково.

– Я теж хотіла б відвідати Карпати.

– Ми можемо поїхати туди всім класом.

– Попросимо про це нашу вчительку.

3. Практична робота

– Розгляньте карту України. Знайдіть Карпатські гори. Визначте, у якій частині України вони розташовані. Покажіть їх на карті.

V. Підсумок уроку

– Про що дізналися на уроці?

– Які річки течуть у Карпатах? (Дністер, Тиса, Прут)

– Як називають рівнину в Карпатах? (Полонини)

– Чому Карпати називають “лісистими” і “зеленими”? (Тому що в цих горах багато лісів.)

– Які рослини ростуть у Карпатах? (Бук, ялиця, едельвейс, смерека)

– Які тварини зустрічаються в Карпатах? (Білка, олень благородний, дятли, вовк, лисиця)

– Чому тут побудовано багато санаторіїв, будинків відпочинку? (Гірське повітря, лікувальний клімат, корисний для здоров’я)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Природа Українських Карпат - Плани-конспекти уроків по натурології