ПРИРОДНА ЗОНА: ЛІСОСТЕП

ПРИРОДА УКРАЇНИ

§ 51. ПРИРОДНА ЗОНА: ЛІСОСТЕП

– Як змінюються природні зони України з півночі на південь? За яким планом вивчають природну зону?

1. Знайдіть і покажіть на карті природних зон України (мал. 160) зону лісостепу. 2. Яку частину території України займає лісостеп? 3. На фізичній карті України (форзац 2) визначте, які форми земної поверхні є в зоні лісостепу.

На південь від зони мішаних лісів простягається лісостепова зона. Ця перехідна зона між мішаними лісами й степом займає центральну частину України. Природа лісостепу

дуже різноманітна. Назва природної зони свідчить про те, що тут чергуються ділянки лісу з безлісими територіями, на яких колись були степи, а тепер – поля. Природа лісостепу зачаровує своїми краєвидами (мал. 172).

ПРИРОДНА ЗОНА: ЛІСОСТЕП

Мал. 172. Лісостеп

Зона лісостепу розташована в межах Волинської, Подільської, Придніпровської височин та Придніпровської низовини. Поверхня лісостепу горбиста, тут є яри і балки. Територію лісостепу перетинають великі річки: Дніпро, Південний Буг, Дністер.

– Яку кількість тепла, порівняно із зоною мішаних лісів, отримує лісостепова зона? Обгрунтуйте свою думку.

Територія

лісостепу розташована південніше від зони мішаних лісів. Сонце на небосхилі тут піднімається вище, тому вона отримує більшу кількість тепла. Літо в зоні лісостепу тепле, а зима помірно холодна. Опадів випадає дещо менше, ніж у зоні мішаних лісів.

У зоні лісостепу переважають родючіші, ніж на Поліссі, сірі лісові грунти та чорноземи.

– Чи є всі необхідні умови для життя рослин у зоні лісостепу?

Рослинний світ у зоні лісостепу представлений листяними лісами, луками та степами.

У лісах, які займають невеликі території, ростуть дуби, буки, граби, ясени, клени, осики. У підліску – ліщина, глід, бруслина, шипшина, ліщина, а в трав’янистому покриві – підсніжник, ряст, медунка, конвалія, суниці, пижмо, звіробій (мал. 173).

ПРИРОДНА ЗОНА: ЛІСОСТЕП

Осика Ряст Глід

Мал. 1 73. Рослини лісу

– Що називають луками? Наведіть приклади рослин і тварин, які живуть на луках.

На луках лісостепу ростуть різноманітні трав’янисті рослини: деревій, цикорій, королиця, конюшина, мишачий горошок, герань, тимофіївка.

– Чим відрізняються умови для життя тварин у зоні лісостепу від умов у зоні мішаних лісів?

Умови для життя тварин у зоні лісостепу подібні до умов у мішаних лісах. У лісах зони лісостепу живуть ті ж тварини, що й у лісах зони мішаних лісів.

На луках живе багато комах: джмелі, коники, різноманітні метелики та жуки. У траві гніздяться деркач, перепілка, жайворонок. У норах живуть ховрахи, хом’яки, кроти, миші.

– 1. На карті природних зон України знайдіть та прочитайте назви великих міст в зоні лісостепу.

2. На фізичній карті України (форзац 2) визначте, які корисні копалини є на території лісостепу.

– Які природні багатства є на території зони лісостепу? Якою господарською діяльністю можуть займатися люди в лісостеповій зоні?

Ліси, луки, родовища нафти, природного газу, бурого й кам’яного вугілля, родючі грунти, сприятливі погодні умови – це основні природні багатства зони лісостепу.

У великих містах діють нафтопереробні заводи, на яких виробляють бензин, мастила. На машинобудівних заводах виготовляють трактори, автомобілі, автобуси.

На родючих грунтах у лісостепу вирощують пшеницю, ячмінь, горох, картоплю, гречку, цукровий буряк, кукурудзу та овочеві культури.

Лісостеп славиться своїми фруктовими садами й плантаціями полуниці (мал. 174, 175).

ПРИРОДНА ЗОНА: ЛІСОСТЕП

Мал. 174. Яблуневий сад

ПРИРОДНА ЗОНА: ЛІСОСТЕП

Мал. 175. Плантація полуниць

– Чи існують сприятливі природні умови в зоні лісостепу для розведення свійських тварин?

У зоні лісостепу достатньо кормів, тому тут розводять корів, свиней, овець, коней, птицю. Сировину, яку дає сільське господарство, переробляють на молокозаводах, м’ясокомбінатах, цукрових та борошномельних заводах.

Зона лісостепу розташована на південь від зони мішаних лісів. Тут є височини і низовини, річки, озера, болота, сприятливі погодні умови, родючі грунти. Тут розвинута промисловість і сільське господарство.

– 1. Де розташована зона лісостепу України? Покажіть її на карті. 2. Які форми земної поверхні є в зоні лісостепу? 3. Які ознаки пір року в лісостеповій зоні? 4. Які грунти в зоні лісостепу? 5. Які рослини ростуть у зоні лісостепу? 6. Які тварини живуть у лісостепу? 7. Які природні багатства є в лісостепу? 8. Що виробляють на промислових підприємствах зони лісостепу? 9. Які культурні рослини вирощують у лісостепу? 10. Яких свійських тварин розводять у лісостепу?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ПРИРОДНА ЗОНА: ЛІСОСТЕП - Натурологія