Проблема чистої води

Контрольні запитання

№ 1.

Забруднювачі питної води:

– промислові й комунальні стоки;

– змиви дощовими і талими водами з полів добрив та речовин;

– стоки тваринницьких ферм;

– особливу небезпеку становлять нафта і нафтопродукти;

– створення підземних сховищ для відходів (неправильне їх захоронення чи пошкодження гідроізоляції звалищ можуть призвести до забруднення грунтових вод).

Природні води забруднюються різними неорганічними й органічними речовинами, що входять до складу відходів господарської

діяльності.

№ 2.

Деякі речовини і матеріали, такі як тирса, торф, солома або полістирол, виявляють властивість збирати нафту на своїй поверхні. Тому нафтові плями посипають адсорбентами, які потім витягають разом із нафтою. Нафтові плями можна також зібрати спеціальними плаваючими буями, що обмежують подальше розтікання плям. Спочатку пляму оточують такими буями, а потім нафту відкачують звідти у спеціальні контейнери. Якщо нафтову пляму покрити крейдою або гіпсом, то нафта тоне й іде до дна. Але на морському дні нафта все ще небезпечна для водоростей і тварин.

№ 3.

Очищення питної води здійснюють на

водоочисних станціях.

Воду, насамперед, позбавляють предметів, що плавають, за допомогою решіток, а потім направляють у спеціальні басейни (резервуари) для відстоювання. Пропускаючи воду крізь фільтри з піску, її очищують від частинок різних розмірів, а обробляючи хлором або озоном, знищують хвороботворні мікроорганізми.

№ 4.

У домашніх умовах надійним способом знезаражування води є кип’ятіння. Кип’ячена вода майже не містить бактерій. Але для споживання в їжу знезаражування води іноді буває недостатньо через багатий уміст розчинених солей, деякі з яких можуть завдати шкоди при тривалому споживанні. Тому в домашніх умовах бажано використовувати спеціальні фільтри для питної води.

№ 5.

Хімічно чисту воду добувають перегонкою, або дистиляцією, за допомогою спеціального пристрою – дистилятора. Цей спосіб очищення полягає в тому, що рідина при нагріванні переходить у пару, яка потім охолоджується й знову стає рідкою.

№ 6.

В природі найбільш близька до дистильованої води дощова вода. При випаровуванні вона піднімається вгору, де конденсується – перетворюється у рідину і потім випадає у вигляді дощу. Але вона може мати домішки.

№ 7.

У воді можна позбутися домішок:

– фільтруванням (нерозчинених у воді);

– відстоюванням (механічних домішок, які не розчиняються у воді);

– дистиляцією (розчинених у воді).

№ 8.

Газуваті забруднювачі потрапляють в повітря разом з викидами при роботі автотранспорту, заводів, котелень тощо. Більшість з цих газів утворена оксидами Сульфуру (SO2, SO3) і Нітрогену(NO2). У повітрі вони контактують з парами води. Відбуваються хімічні реакції, кінцевими продуктами яких є кислоти. Такі з них як сульфітна H2SO3, сульфатна H2SO4, нітратна HNO3 завдають шкоди природі.

ДОМАШНІЙ ЕКСПЕРИМЕНТ

Очищення води кип’ятінням і з допомогою побутового фільтра

Вам знадобиться: чайник, побутовий фільтр для води, ложка з дерев’яною ручкою або порцелянова чашка, водопровідна вода.

Завдання. Проведіть очищення водопровідної та колодязної води.

Що робили

Спостереження

Дія 1. Порцію води об’ємом 1 л прокип’ятили упродовж 20-30 хвилин у чистій посудині. Дали воді відстоятися й охолонути, обережно злили так, щоб на дні залишилась невелика кількість рідини. Профільтрували рідину за допомогою паперового фільтра або нещільного пучка вати.

На фільтрі залишився осад з солей, які знаходилися у воді.

Дія 2. Ознайомилися з інструкцією до фільтру, провели очищення води й повторили дію 1 вже з очищеною у побутовому фільтрі водою.

На фільтрі не залишився осад з солей, вода чиста. Солі профільтрувалися за допомогою фільтра.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Проблема чистої води - ГДЗ з Хімії