Програмно-зображальна музика. Слухання музики. М. Римський-Корсаков. Симфонічна сюїта “Шахерезада”. Музика та звукові ефекти. Робота над піснею “Хай цвіте червона калина”
8 КЛАС
II семестр
Тема. Музика в діалозі з сучасністю
Урок 20
Тема уроку. Програмно-зображальна музика. Слухання музики. М. Римський-Корсаков. Симфонічна сюїта “Шахерезада”.
Музика та звукові ефекти. Робота над піснею “Хай цвіте червона калина”
Мета уроку: поглибити знання учнів про програмну музику та закріпити на музичних творах; розвивати музичну пам ять і спостережливість, ладове відчуття; виховувати інтерес до музики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: магнітофон, фортепіано, аудіо-записи, портрет
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування.
Спів мінорного звукоряду та 3/5 від ре.
III. Музика і звукові ефекти.
Бесіда.
Погляньте на слова пісні і на нотний текст і постарайтеся зрозуміти, як звуки зображають спів соловейка? Ось послухайте (награю приспів). Цей знак в музиці називається форшлагом і використовується він для звукового забарвлення мелодії.
Давайте просольмізуємо спочатку, а потім просольфеджуємо мелодію української народної пісні “Ой у вишневому садочку”.
–
IV. Робота над піснею “Хай цвіте червона калина”.
Опрацювання слів пісні, робота над чистотою інтонування, диханням, дикцією. Бажаючих опитую на оцінку.
V. Слухання музики.
Вступна бесіда.
Програмна музика – це інструментальна музика, що створена на певний сюжет. Цей сюжет викладається у спеціальній програмі. Найчастіше програма визначається у назві твору: уверпора-фантазія “Ромео і Джульєтта” П. Чайковського, увертюра “Егмонт” Л. Бетховена, концерт, Дори року” Д. Вівальді, К. Сен-Санс “Карнавал тварин”.
Сьогодні ми познайомимося із симфонічною сюїтою “Шахерезада” російського композитора Миколи Римського-Корсакова.
– Що таке сюїта?
Сюїта – циклічний твір, який складається з кількох завершених п’єс, різних за змістом і побудовою.
Сюїта “Шахерезада” – це програмний твір, написаний за мотивами казок “Тисяча і одна ніч”. Вона складається з 4-ох частин, об’єднаних одним поетичним задумом.
Тут композитор надав кожному виду інструментів свої теми. Так, тема хитрої Шахерезади завжди звучить у скрипки соло, мелодія ніби в’ється (нагадує східний орнамент). Тут композитор використав дорійський мінор (з великою секстою).
Перша частина називається “Море і Синдбадів корабель”, де головна партія – образ бурхливого моря та відважного мандрівника Синдбада.
2. Слухання фрагменту.
3. Характеристика прослуханого.
– Якими виражальними засобами композитор передав образ бурхливого моря?
– Які інструменти звучать, у якому регістрі?
– Назвіть програмні твори інших композиторів.
VI. Підсумок уроку.