Пряма мова
СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ
УРОК № 21
Тема. Пряма мова
Мета: поглибити відомості про пряму мову та правила її написання; формувати в учнів уміння правильно складати і записувати речення з прямою мовою; виховувати любов до прекрасного.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашньої вправи.
2. Бесіда з учнями.
– Яке речення називається складним?
– Які розділові знаки ставляться між простими реченнями у складному?
– Які види зв’язку існують
3. Робота біля дошки.
Завдання: записати речення, зробити синтаксичний розбір.
Так яблуками пахне у хатинці, як пахнуть хати тільки восени. (Розпов., неокл., скл.)
I – односкл., пошир.
II – двоскл., пошир.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Колективна робота.
Завдання: прослухайте речення і знайдіть висловлювання, яке належить певній особі, у даному випадку – Андерсену.
“Щоб жити, потрібні сонце, воля і маленька квітка”,- говорив великий казкар Ганс
2. Слово вчителя.
Пряма мова – дослівно відтворене висловлювання якоїсь особи.
Речення з прямою мовою складається з двох частин: висловлювання певної особи і слів автора.
3. Опрацювання схем.
А: “П?!”.
“П”,- а.
“П!?” – а.
“П,- а,- п?!”
4. Робота за підручником.
Вправа 183.
5. Робота в зошитах.
Завдання: списати речення (записані на дошці), поставити розділові знаки і лапки.
Чому ти вириваєш сторінки з підручника питає вчителька маленького Борю. А я не всі вириваю, тільки прочитані відповідає той. Чому знов запитує вчителька. Щоб помилково двічі не прочитати теж саме відповів Боря.
Учитель розповів про пори року й запитав Хто мені скаже, який час найкращий для збирання яблук. Маленький Миколка підняв руку Коли собака на цепу.
(Із “Книги веселої мудрості”.)
6. Творча робота.
Завдання: перебудувати речення з прямою мовою у складні.
Я запитала сестру: “Ти вивчила вірш?”
Мама попросила Оксанку: “Полий квіти”.
“Ти бачила виставу “Наталка Полтавка”?” – запитала Марина подругу.
Декарт писав: “Читання книги – це ніби розмова з найкращими людьми минулих віків”.
7. Робота біля дошки.
Завдання: скласти схеми речень із прямою мовою.
“Ті школярі,- писав В. О. Сухомлинський, – які нічого, крім підручників, не читають, дуже поверхово оволодівають знаннями”. (Із журналу.) Прощаючись він сказав: “Я хочу,
Щоб ви добре вчились, друзі”. (З газети.) “Завдання буде виконано”,- рішуче вимовив Павлик. (О. Гончар.) “Чи не час нам в дорогу?” – спитала Соломія. (М. Коцюбинський.)
8. Творча робота.
Завдання: скласти речення за схемами.
“П,- а,- п”.
“П!” – а.
А: “П?”
9. Робота за підручником.
Вправа 184.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Узагальнююча бесіда.
– Що називається прямою мовою?
– Які розділові знаки ставляться при прямій мові?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 20, вправа 186.