Радянсько-німецькі договори 1939 р. Початок Другої світової війни

Тема 1. УКРАЇНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1939-1945). ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА (1941-1945)

§ 1. УКРАЇНА НА ПОЧАТКУ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

2. Радянсько-німецькі договори 1939 р. Початок Другої світової війни.

Агресивні політичні кроки Німеччини в Центральній Європі, чітка колонізаторська спрямованість А. Гітлераі на східноєвропейському напрямі, політика умиротворення фюрера, яку проводили Велика Британія, Франція та США, неминуче вели до воєнного зіткнення між Німеччиною та Радянським Союзом. Однак у 1939 р. обидві сторони мали причини для докладання

активних зусиль, щоб уникнути його. Чому ж виникла саме така ситуація?
Прагнучи до світового панування й підпорядкувавши собі центральноєвропейські держави, Гітлер усвідомлював, що для перемоги у світовій війні цього замало. Адже тогочасна геополітична рівновага в Європі грунтувалася на відносинах між центральноєвропейськими та окраїнними державами. Тому воєнні дії Німеччини проти одного з флангів Європи неминуче спонукатимуть до вступу у війну інший фланг. Щоб убезпечити Німеччину від ведення війни на два фронти – з Францією і Великою Британією на заході та СРСР на сході – і почергово розбити спочатку
Західний фронт, а потім Східний фронт, Гітлер став шукати домовленостей зі Сталіним.
Кремлівське керівництво усвідомлювало, що, прагнучи досягти домовленостей із СРСР, Гітлер не відмовиться від проголошеної в “Майн кампф” стратегії “тиску на схід” і здобуття “життєвого простору” для “арійської раси”. Усвідомлюючи це, радянське керівництво тоді не вважало себе готовим до широкомасштабної збройної боротьби з гітлерівською Німеччиною, а, головне, понад усе прагнуло використати “міжімперіалістичні суперечності” та спрямувати Німеччину на війну всередині “буржуазної Європи”, аби потім порівняно легко перемогти знекровлені взаємною боротьбою обидві сторони. З огляду на це, прихід до влади нацистів у Німеччині був сприятливим для втілення в життя планів Сталіна. Адже розпалювання Гітлером воєнної напруженості та імперіалістична війна між міцною Німеччиною та порівняно слабкими Францією та Великою Британією, загарбання нацистами Європи створювало для “батька всіх народів”

Підписання Договору про ненапад між Німеччиною та СРСР. м. Москва. 23 серпня 1939 р.

можливість “експортувати” до Європи комуністичний режим у ході звільнення її від “коричневої чуми”.
Керуючись такими розрахунками, радянське керівництво свідомо посприяло Гітлеру в розпаленні Другої світової війни. 23 серпня 1939 р. в Москві був укладений Договір про ненапад. Цей документ отримав назву “пакт Ріббентропа-Молотова”, за прізвищами тодішніх міністрів закордонних справ. Договір передбачав: 10-річний термін утримання від нападу; домовленість про розподіл сфер впливу в Європі; торговельну угоду про взаємне постачання сировини та зброї.
Складовою частиною договору були таємні додаткові протоколи, за якими Радянський Союз погоджувався на входження Польщі до сфери впливу Німеччини, отримав згоду Німеччини на окупацію Західної України, Західної Білорусії, Литви, Латвії, Естонії, Фінляндії, а також Молдови та Північної Буковини.
Історичний факт
До 22 червня 1941 р. Радянський Союз постачав до Німеччини стратегічну сировину, необхідну для виробництва танків, літаків, підводних човнів. Не менш важливим було постачання продовольства, оскільки в Німеччині тоді діяла карткова система. Німеччина отримала від СРСР 1,5 млн т зерна, 101 тис. т бавовни, 1 млн т лісоматеріалів, 238 т бензину, 14 т міді, 140 тис. т марганцевої руди, 8 млн т нафтопродуктів, десятки тисяч тонн стратегічних металів – нікелю, алюмінію, золота, навіть 900 кг платини. За 2,5 місяці до нападу на Радянський Союз Німеччина припинила поставки до СРСР. Однак радянська сторона неухильно виконувала свої зобов’язання. Останній ешелон перетнув кордон за кілька хвилин до початку війни між Німеччиною та Радянським Союзом.
Отримавши від СРСР гарантії невтручання, нацистська Німеччина 1 вересня 1939 р. розпочала Другу світову війну нападом на Польщу. Виконуючи умови договорів з Польщею, 3 вересня 1939 р. війну Німеччині оголосили Велика Британія та Франція, проте свій союзницький обов’язок – розпочати бойові дії протягом двох тижнів – ці країни не виконали. Це дало можливість Гітлеру швидко захопити Польщу. З 17 вересня в східні області польської держави вступила Червона армія.
У зв’язку з припиненням існування державності Польщі та окупацією її території в СРСР і Німеччини виникла потреба встановити нові кордони. 28 вересня 1939 р. був підписаний радянсько-німецький договір “Про дружбу і кордон”. Лінія установленого кордону майже збігалася з “лінією Керзона”. Це давало підстави Радянському Союзу виправдати свої воєнні дії насамперед перед Великою Британією, яка виступила на боці Польщі. Адже частина англійських політиків вважала “лінію Керзона” природним східним кордоном Польщі.

Нацистські солдати піднімають шлагбаум на шляху до Данцига. Вересень 1939 р.

Тоді, коли політики провідних держав світу, ведучи складну політичну гру, приховували свої емоції, митці зі світовими іменами висловлювалися відверто. Так, письменник-антифашист Генріх Манн записав з приводу зміцнення радянсько-німецького альянсу договором “Про дружбу і кордон”: “Сталін – це той же Гітлер. Вони знайшли один одного, щоб виступити проти цивілізованого світу”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Радянсько-німецькі договори 1939 р. Початок Другої світової війни - Історія