РЕЧОВИНА І ПОЛЕ

Розділ 1 ФІЗИКА ЯК ПРИРОДНИЧА НАУКА
МЕТОДИ НАУКОВОГО ПІЗНАННЯ
& 4. РЕЧОВИНА І ПОЛЕ

Ми беремо в руки підструганий олівець і проводимо на білому папері лінію. Натиснули сильніше – графітовий кінчик зламався. Чому не можна писати на аркуші дерев’яною паличкою? Перша крапля дощу впала на асфальт і розтеклася по ньому, залишивши темну пляму. Така сама крапля, потрапивши на розжарену плиту, починає на ній підстрибувати доти, доки не зникне. Куди вона поділася? Звідки береться роса? Чому шматочок льоду у кімнаті перетворюється

на калюжу води? Все це, а також багато іншого можна пояснити, якщо знати будову фізичних тіл.

Речовина. Ми вже з’ясували, що у фізиці під фізичним тілом розуміють будь-який предмет стосовно фізичних явищ, в яких він бере участь. Фізичним тілом може бути крапля дощу і камінець, що падають, вода, яка закипає в чайнику, повітряна кулька і літак. Різні тіла і навіть частини одного й того самого тіла можуть мати різні властивості й по-різному виявляти їх. Мідна дротина легко згинається, тоді як скляну паличку за звичайних умов зігнути не можна: вона зламається. Проте нагрітому до високої температури склу притаманна плинність,

тому з нього виготовляють вироби різної форми. Властивості тіл залежать від матеріалів, з яких вони вироблені, та умов, у яких вони знаходяться. Сучасна наука, зокрема фізика, не лише пояснює властивості тіл, а й показує можливості створення матеріалів, яких немає у природі. Для цього потрібно пізнати будову однієї з форм матерії – речовини.

РЕЧОВИНА І ПОЛЕ

Мал. 1.15

Речовина – сукупність тих частинок, з яких побудовані фізичні тіла.

Незважаючи на розмаїття речовин, які повсякчас трапляються нам, та тих, які створені вченими, вони можуть перебувати у твердому, рідкому і газоподібному станах або у вигляді плазми. Велетенський айсберг (мал. 1.15) і крижана бурулька, що звисає з даху будинку, будинок, камінь, автомобіль, олівець, пластилінова фігурка – це тверді тіла. Речовини, з яких вони складаються, перебувають у твердому стані.

Повітряна оболонка Землі – атмосфера, яка оточує нашу планету, складається із суміші газів – речовин, що перебувають у газоподібному стані. Ртуть у медичному термометрі, вода у посудині, бензин у баку автомобіля – рідкий стан речовин – рідина. У лампах денного освітлення та полум’ї спиртівки речовиною є плазма. Наше Сонце – велетенське тіло, що складається з плазми (мал. 1.16).

Поле. Випущена з рук книжка, камінець або м’яч падають на Землю. З досвіду ми знаємо, що Земля притягує до себе всі тіла. Унаслідок притягання до Сонця Земля утримується на своїй орбіті. Так само Сонце утримує усі планети Сонячної системи. Це означає, що Земля, Сонце, інші тіла змінюють простір навколо себе так, що їх дія на інші тіла передається на відстані.

Виконаємо дослід. На поверхні стола розмістимо дрібні залізні предмети (гвіздочки, скріпки) і піднесемо до них магніт. Вже на відстані вони починають реагувати на присутність магніту – притягуватимуться до нього. Якщо магніт переміщувати поблизу магнітної стрілки, вона буде змінювати орієнтацію. Інший дослід: якщо потерти об папір пластмасову лінійку, вона починає притягувати шматочки паперу. Також за допомогою супутникових антен ми приймаємо сигнали програм телебачення з різних місць на Землі.

РЕЧОВИНА І ПОЛЕ

Мал. 1.16

Отже, тіла можуть змінювати простір навколо себе так, що він набуває властивості впливати на інші тіла, які знаходяться в ньому. Це означає, що простір стає проміжною ланкою, завдяки якій тіла можуть впливати одне на одне, навіть на значній відстані. Ця проміжна ланка одержала назву поле. Є кілька типів полів. Завдяки гравітаційним полям відбувається взаємне притягання у Всесвіті. Електромагнітні поля забезпечують взаємодію між електричними зарядами і струмами. Є поля, які виявляються лише на дуже малих відстанях. Поля – теж реальність природи. На сьогодні розрізняють дві форми матерії: речовину і поле.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Які явища свідчать, що тіла мають складну будову?

2. Які є дві форми матерії?

3. Що таке речовина?

4. Що таке поле?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


РЕЧОВИНА І ПОЛЕ - Фізика