“Рейганоміка”

Тема 2. США ТА КАНАДА У 1945 Р. – НА ПОЧАТКУ ХХІ СТ.

§ 7. США в 60-90-х роках XX ст.

2. “Рейганоміка”.

4 листопада 1980 р. на чергових президентських виборах переміг Рональд Рейган. представник правого крила республіканської партії. Його економічна політика грунтувалася на програмі “відродження Америки”. Це стало основною метою проведеного в 1981 р. 30-відсоткового зниження податків. Звільнені кошти були спрямовані на розширення виробництва та збільшення споживання.

Кризові явища в економіці успішно долалися технічним переоснащенням

підприємств, збільшенням частки наукоємних галузей промисловості – радіоелектроніки, приладобудування, космонавтики тощо. Одночасно запроваджувалась антиінфляційна політика, скорочувалися витрати на державний апарат.

Бюджетні скорочення стосувалися всіх міністерств і відомств, за винятком Пентагону2 (міністерства оборони). Це дало змогу створити сприятливі умови для залучення іноземного капіталу в економіку США, що привело до запровадження найновіших досягнень науково-технічного прогресу.

1 Імпічмент – притягнення до відповідальності вищих службових осіб у ралі порушення ними законів, які

діють у державі.

2 Пентагон – п’ятикутна споруда поблизу м. Вашингтона, у якій розміщені керівні військові установи США.

Рейганоміка

Рональд Рейган

Рейганоміка

Музей космічних ракет США на мисі Канаверал

Тільки парк електронно-обчислювальних машин у 1987 р. налічував 20 млн одиниць, у тому числі 19 млн персональних комп’ютерів.

У 1983 р. всі економічні показники значно зросли, а обсяги виробництва в оброблювальній промисловості за сім років збільшилися на 43 %. Порівняно з 1970-ми роками вдвічі прискорилися темпи приросту продуктивності праці.

Загалом “рейганоміка” дала такі позитивні наслідки:

– запровадилося ресурсозбереження, зменшилося споживання нафти, газу, сталі, чавуну тощо, а суспільне виробництво зросло, середньорічні темпи приросту валового національного продукту становили 3,5 %;

– за менших витрат відбулося досягнення вищої ефективності суспільної праці в цілому (10 корів у фермерському господарстві стали давати стільки молока, скільки раніше отримували від 100 корів);

– зросли особисті доходи американців.

Однак найголовнішим результатом “рейганоміки” стала трансформація індустріального суспільства в постіндустріальне з раціональним вирішенням багатьох соціальних проблем.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


“Рейганоміка” - Історія