Риби

СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ

Урок 37

Тема. Риби

Мета: повторити істотні ознаки риб; ознайомити з особливостями будови риб; розвивати вміння аналізувати та узагальнювати; сприяти розвитку допитливості; виховувати пізнавальний інтерес.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

>> Вправа “Погода”

– Яка зараз пора року?

– Який місяць?

– Яке число?

– Тепло чи холодно надворі?

– Який стан неба?

– Яка температура повітря?

– Чи були сьогодні протягом дня опади?

II. Повідомлення теми і мети уроку

Чого на Землі більше: води або суші? (Води на Землі більше, ніж суші.)

– Хто живе у воді? (Багато живих організмів – рослини і тварини. З-поміж рослин у воді мешкають водорості, ряска, рогіз. У водоймах живуть комахи – жук-плавунець, водомірка; жаби, риби.)

– Відгадайте загадку.

Плаваю під містком

І виляю хвостиком.

По землі не ходжу

Рот є – не говорю.

Очі є – не блимаю.

Крила є – не літаю. (Риба)

– Які особливості тварини названі в загадці? Про які “крила” йдеться?

– Тема нашого уроку – “Риби”.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за малюнками

Розгляньте малюнки (лебідь, бобер, морський коник, летка рибка, крокодил).

– Хто на них зображений?

– Що об’єднує цих тварин? (Життя цих тварин пов’язане з водою.)

– Назвіть тільки риб. За якими ознаками ви визначили приналежність цих тварин до риб? (Тіло риб укрите лускою.)

– Що сприяє швидкому пересуванню риб у воді? (Покров із луски і слизу. Форма тіла риби відрізняється від форми тіла лебедя, бобра і крокодила.)

– У більшості риб тіло подовжене, стисле з боків. Голова плавно переходить у тулуб, а тулуб – у хвіст. Шиї у риби немає. З довгою і гнучкою шиєю, що відділяє голову від тулуба, тіло тварини перестало б бути цілісним і міцним клином, що легко пробиває собі дорогу в товщі води.

– Поміркуйте, чому так названі морські риби, зображені на малюнках.

Риби

Риби

2. Розповідь учителя про “рекордсменів” із-поміж риб

– Найбільша риба на Землі – китова акула: – завдовжки до 20 м.

Найбільша річкова риба – сом, завдовжки 5 м, а вагою понад 300 кг.

Найменша рибка наших вод – бичок Берга, який є в Чорному й Азовському морях. Бички завдовжки 3 см поміж своїх родичів здаються велетнями.

“Рекордсмен” зі стрибків поміж риб – сьомга, яка долає в повітрі 3-4 м.

У річках Бразилії живе риба-лист. Тіло її плоске, як лист, ніс витягнутий, як черешок листа, а на боках візерунки, схожі на листові прожилки. Вона пливе, як лист, за течією. Усі її плутають із листом і не чіпають.

У тропіках живе риба-чотириочка: кожне око її поділено навпіл. Рибка плаває по поверхні та верхніми половинками очей спостерігає за повітрям, а нижніми половинками – за дном. Бачить, що вгорі та що внизу, – нічого не прогледить!

Піранья – португальською означає “пірат”. У цих нешкідливих на вигляд рибок потужні як у бульдога щелепи з міцними, гострими зубами. Піранья миттєво перекусить палицю, завтовшки в палець, та і сам палець. Якщо піраньї зустрінуть кабана, який пливе, або бика, то залишать від нього купу обгризених кісток. їх бояться навіть крокодили. Утім, вони їстівні, тільки ловити їх слід обережно.

3. Де мешкають риби

– Риби мешкають в океанах, морях, річках і ставках. Риби – тварини, тіло яких укрите слизькою лускою. Вони дихають киснем, розчиненим у воді. Риби морів і океанів живуть у солоній воді, а риби річок і ставків – у прісній.

Риби можуть пересуватися тільки у воді за допомогою хвоста і плавців.

– На які групи за місцем мешкання поділяються всі риби? (Морські, річкові, акваріумні)

– Розгляньте малюнки. Чим відрізняються різні риби? Підпишіть, де вони мешкають.

В озері

Риби

В акваріумі

Риби

У річці

Риби

>> Фізкультхвилинка

IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів

1. Спостереження за акваріумними рибками

– Відгадайте загадку.

Подивіться, теремок

Від води зовсім промок.

У цьому теремі плавці –

Дуже спритні мешканці. (Акваріум)

– Чи спостерігали ви за акваріумними рибками? Чим вони зазвичай зайняті?

– Чи мешкають в акваріумах інші тварини? Назвіть їх.

– Що потрібне мешканцям акваріума?

– Для чого в акваріум поміщають рослини?

– Яке приладдя потрібне для догляду за акваріумом?

– Розгляньте будову тіла риб. Як розташовується на тілі риби луска? (Луска розташовується на тілі риби рядами, краї лусочок налягають один на одний, подібно до черепиці на даху будинку. Таке розташування луски полегшує плавання. За лускою можна визначити вік риби.)

– Чи усіх риб можна тримати в одному акваріумі? Чому? (Не можна рослиноїдних риб тримати з рибами-хижаками.)

– Постежте за диханням риб. Можна побачити їх дихальні рухи: рибки весь час працюють ротом, захоплюючи воду; у них рівномірно піднімаються й опускаються зяброві кришки з боків голови.

– Що рибам допомагає дихати у воді? (Зябра)

– Як ви гадаєте, чому риби на суші гинуть?

– Розкажіть про дихання риб.

Учні розповідають:

1) риби дихають киснем, розчиненим у воді;

2) допомагають рибам дихати зябра, що приховані під зябровими кришками, розташованими ззаду голови;

3) риба дихає тільки тоді, коли зябра омиваються водою.

– Ось чому риба гине на березі ріки, хоча в повітрі теж є кисень.

2. Гра “Риболовля”

Обирають “рибок”: троє дівчаток – маленькі “рибки”, двоє-троє хлопчиків – великі “рибки”. Решта дітей, узявшись за руки, стають навколо них. Це “рибалки” із сіткою. Коли маленькі “рибки” “підпливають”, “рибалки” піднімають руки вгору, щоб випустити їх за межі кола, і швидко опускають, щоб не упустити велику “рибу” – хлопчиків.

3. Робота над прислів’ями, приказками, прикметами

– Риба шукає, де глибше, а людина – де краще.

– Без труда не витягнеш і рибку із ставка.

– Як риба у воді.

– Слизький як вугор.

– Де щуки немає, там йорж – господар.

– Риби вистрибують з води – перед дощем.

– Не учи рибу плавати.

– Не загрожуй щуці морем.

4. Гра “Відгадай загадку – покажи відгадку”

На дошці – картинки із зображенням різних риб.

Учитель загадує загадку, учні відгадують її, показують на дошці потрібну картинку.

– Хоч малий, та силу має –

З рук миттєво висковзає!

Схожий зовні на змію,

Має чималу сім’ю. (В’юн)

– Взимку ловиться і влітку

Вудкою або у сітку.

А коли злякається –

В мулі заховається. (Карась)

– Ляже й спить на глибині

З шаром мулу на спині,

Тільки вуса повертає,

Що навколо – все він знає! (Сом)

– Живе вона у морі синім,

Та не тюлень це і не морж

Я підкажу вам, – це рибина,

Ну а звуть цю рибу, (йорж.)

– Щоб рибину цю піймати,

Слід її нагодувати.

Наварити бараболі

І гороху, що у полі.

Кого ж спіймав Сергійко наш?

Це, напевно, риба. (лящ).

– Окунь вдень пішов на гірку

І зустрів… (червонопірку).

– Не дрімають карасі,

Знають добре геть усі:

Стерегтись потрібно злюки,

Хижої, страшної… (щуки).

– Хочеш рибку цю піймати –

Треба черв’ячка їй дати.

Хоч і хижий, та не щука,

I на вигляд геть не злюка. (Окунь)

5. Гра “Криптограми”

Знаас (сазан)

Укащ (щука)

Раська (карась)

Порок (короп)

Куала (акула)

6. Гра “Будова риби”

– Зазначте стрілками і підпишіть частини тіла риб.

Риби

V. Підсумок уроку

– Яких тварин називають рибами? Наведіть приклади.

– Якою є істотна ознака риб?

– Назвіть групи риб за місцем мешкання. Наведіть приклади.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Риби - Плани-конспекти уроків по натурології