Рідна та державна мова

Тема: Рідна та державна мова

Мета: формувати в учнів уявлення про рідну мову як мову українського народу, про державну мову як мову держави; розвивати пам’ять учнів, вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас. Виховувати повагу до рідної мови.

Обладнання: підручник, зошит.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Сядьте, діти, всі гарненько,

Руки покладіть рівненько.

Голову вище підніміть,

Свої плечі розведіть.

Мені, діти, усміхніться,

Веселіше подивіться.

II. Актуалізація

опорних знань (див. додаток на с. 14)

1. Перевірка домашнього завдання

– Прочитайте прислів’я про мову (с. 6, впр. 4).

– Поясніть як ви його розумієте.

– Які прислів’я про мову ви відшукали.

– Зачитайте одне з них.

– Поясніть, як ви його розумієте.

2. Хвилинка каліграфії

Мм Мм Мм мо ов мова

Співай, моя мово, у пісні чудовій,

І смійся, у жартах звучи!

Світися щасливо у зірці ранковій,

І в побуті теж не мовчи!

– Визначте вид речень за метою висловлювання і за інтонацією.

– Слово смійся поділіть на склади для переносу.

3. Робота в групах

– Запишіть речення

і поясніть їх зміст.

1-ша група. Слово народилося в праці, як і пісня.

2-га група. Завдяки слову ми розуміємо один одного.

3-тя група. Без слова не було б ні писемності, ні літератури, ні пісні.

III. Повідомлення теми і мети уроку

– Сьогодні на уроці ми поговоримо про рідну мову як мову українського народу та про державну мову як мову держави.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Розповідь учителя

“Хто не любить українську мову, той не любить свою Батьківщину”.

Українська мова – це душа народу,

А український народ без мови не народ.

В. Сосюра

– Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це мова. Рідна українська мова! У ній мудрість і пам’ять тисячоліть. У ній щирість, радощі й печаль народу, його труд і піт, кров і сміх. Запашна, співуча, гнучка, сповнена музики і квіткових пахощів, вона встала з колін, як піднялася й наша Україна. Проголошення незалежності дало право зайняти українській культурі належне їй місце. А основою, джерелом культури є мова. І той, хто не знає української мови або цурається її, прирікає себе на злиденність душі. У всі віки, у всі часи, на всіх перехрестях історії українська мова була тим скарбом народу, який нічим не можна замінити. Українська мова – це серце нації, а нація має своє обличчя, свій характер, свою культуру, мораль, честь і гідність, свої святощі, своє минуле, теперішнє і майбутнє.

2. Письмо з пам’яті (с. 6-7, впр. 5)

– Прочитайте вірш Данила Кононенка.

– До кого звертається автор?

– Вивчіть його напам’ять.

– Запишіть вірш з пам’яті.

– Перевірте написане за підручником.

– Підкресліть прикметники. (Рідна, материнська)

– Чому автор називає рідну мову материнською?

3. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 7)

– Яка мова є рідною для українців?

– Чи залишається вона рідною для українців, які живуть в інших країнах світу?

4. Пояснення вчителя

– Мови бувають різні: українська, англійська, німецька та ін.

– Які мови є спорідненими до української мови? (Російська, білоруська)

– Українська мова – національна мова українського народу, вона об’єднує всіх українців незважаючи на те, де вони живуть. Вона є державною мовою України. Держава забезпечує її всебічний розвиток в усіх сферах суспільного життя на всій території України. Українською мовою видаються підручники, цікаві книжки, газети, журнали. Українська мова звучить по радіо і телебаченню, в театрах, кіно, її вивчають у школі.

5. Робота над текстом (с. 7-8, впр. 7)

– Прочитайте мовчки текст.

– Перекажіть його.

– Спишіть текст.

– Підкресліть спільнокореневі слова. Позначте в них корінь.

6. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Словникова робота

– Над яким словом будемо працювати?

– Немає рота й язика,

Та цілий день не замовка:

Воно говорить і співає,

Танцюй собі, коли заграє. (Радіо)

– Запишіть каліграфічно.

По радіо звучала весела пісня.

Радіо – галузь науки, техніки, культури, пов’язана з передаванням на відстань інформації за допомогою радіохвиль. Слово радіо утворилося від латинського радіус – промінь.

– Утворіть словосполучення.

Радіо – українське, нове, місцеве, маленьке, старовинне

– Допишіть слово радіо у потрібній формі:

Сидіти біля… вимкнути з розетки…

2. Самостійна робота (с. 7, впр. 6).

– Прочитайте вірш Ігоря Січовика.

– Якими ознаками наділив автор рідну мову?

– Доповніть речення п’ятьма прикметниками з вірша і запишіть його.

3. Завдання підвищеної складності

– Зробіть звуко-буквений аналіз слова українська.

VI. Підсумок уроку

– Яку тему ми почали вивчати?

– Яка мова є державною мовою України?

– Як потрібно ставитися до рідної мови?

VII. Домашнє завдання

С. 8, впр. 8. Які держави світу ви знаєте? Якою мовою спілкуються в цих країнах? Запишіть за зразком.

Зразок: Росія – російська… .

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Рідна та державна мова - Плани-конспекти уроків по українській мові