Ритмічна вправа у розмірі 3/4. Розучування пісні “Реве та стогне Дніпр широкий”. Слухання музики. Арія Діда Мороза та Весни з опери “Снігуронька”
6 КЛАС
Тема 2. Я і музика
Урок 21
Тема уроку. Ритмічна вправа у розмірі 3/4. Розучування пісні “Реве та стогне Дніпр широкий”. Слухання музики. Арія Діда Мороза та Весни з опери “Снігуронька”
Мета уроку: закріпити навички та вміння учнів відтворення ритмічних вправ у певному розмірі; розвивати вокально-хорові навички та музично-ритмічний слух; виховувати інтерес до опери.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: магнітофон, аудіо-запис, фортепіано, портрет М. Римського – Корсакова.
Хід уроку
I. Організація класу
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку
II. Ритмічна вправа у розмірі?.
– Чим характерний розмір??
– Як називаються долі тридольного розміру? (Сильна, відносно сильна, слабка).
– Які тривалості нот бачите у вправі?
– Що таке пауза?
– Яка по тривалості пауза використана у вправі?
– Діти, проплескайте вправу, рахуючи на 1і 2і 3і.
III. Розучування пісні “Реве та стогне Дніпр широкий” Д. Крижанівського.
Реве та стогне Дніпр широкий
Слова Т. Шевченка
Музика Д. Крижанівського
Помірно
І блідий місяць на іу пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен в синім морі
То виринав, то потопав. Двічі (дві останні строки)
Ще треті півні не співали,
Ніхто ніде не гомонів,
Сичі в гаю перекликались,
Та ясен раз у раз скрипів. Двічі (дві останні строки)
1. – Ви знаєте, діти, що на слова Тараса Шевченка було написано багато пісень. Деякі автори їх відомі, а деякі з них стали називати народними.
– Назвіть пісні, які ви вивчали на слова Шевченка.
(“Думи’мої”, “Зацвіла в долині”, “По діброві вітер виє”, “Заповіт” та багато інших).
– Послухайте пісню, яку ми сьогодні вивчимо, визначте основний зміст слів, характер мелодії.
2. Художній показ пісні.
3. Характеристика прослуханого твору.
– Як музика зображає ріку?
– Чи можна вважати пісню цілісним музичним образом Дніпра?
– Якими засобами музики і поезії зображений могутній Дніпро? Пісня написана в мінорному ладі, спокійна, задумлива. (Звертаю увагу наш нотний текст).
Тривалості нот переважають половинні та половинні з крапкою, тому пісню] потрібно виконувати не поспішаючи, протяжно.
4. При розучуванні слідкувати за диханням на складах на залігованих нотах.
IV. Слухання музики
1. Розповідь про творчість Римського-Корсакова, який так майстерно використовуючи усякі засоби музичної виразності, оживив природу і казкових! персонажів опери “Снігуронька”.
У звуконаслідувальній музиці можна почути голос зозулі, дятла, щебетання пташок. Виразна сила регістрів і тембрів музичних інструментів допомагають в цьому.
На противагу ніжному голосу Снігуроньки вирізняють дві – сувора і різка тема Діда Мороза і контрастна до неї – м’яка, тепла тема Весни. Тож послухайте Арію Діда Мороза і Весни і охарактеризуйте голоси.
– Яку роль відіграє музика?
– Як вона допомагає змалювати образ Діда Мороза? Весни?
2. Характеристика прослуханого.
3. Повторне слухання.
V. Підсумок уроку.