Ритмічна вправа з використанням шістнадцятих нот. Розучування колядки “Во Вифлеємі”. Слухання музики. В. Барвінський. “Колядки та щедрівки”
6 КЛАС
Тема 1. Музика як мова почуттів
Урок 15
Тема уроку. Ритмічна вправа з використанням шістнадцятих нот. Розучування колядки “Во Вифлеємі”. Слухання музики. В. Барвінський. “Колядки та щедрівки”
Мета уроку: повторити з дітьми тривалості нот та закріпити на ритмічних вправах; розвивати музичну пам’ять та ладо-тональний слух; виховувати любов до українських пісень-колядок та щедрівок, інтерес до традицій, звичаїв, обрядів українського народу.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: магнітофон, фортепіано, аудіо-запис,
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми.
II. Повторення вивченого матеріалу. Ритмічна вправа.
![]()
Як ви вже, напевно, зрозуміли, діти, ми сьогодні на уроці повторимо і закріпимо тривалості нот на основі цієї ритмічної вправи.
– Які ноти по тривалості тут зустрічаються?
– Скільки тактів?
– На скільки рахується 4 шістнадцятих?
– Проплескаємо спочатку четвертий такт.
– А тепер проплескаємо цілу вправу, рахуючи на 1і 2і. (Діти виконують вправу).
2. Бажаючих опитую на оцінку.
III.
Во Вифлеємі
Коляда
Співуче
![]()
Вже херувими славу співають,
Ангельські хори Пана витають,
Пастир убогий несе, що може,
Щоб обдарити Дитятко Боже.
А ясна зоря світу голосить:
“Месія радість, щастя приносить!
До Вифлеєму спішіть всі нині,
Бога вітайте в бідній Дитині!”
За світлом зірки, десь аж зі сходу,
Йдуть три владики княжого роду,
Золото, дари, кадило, миро
Враз з серцем чистим несуть в офіру.
Марія-мати сина леліє,
Йосип старенький пелени гріє.
А цар всесвітній в холоді й болі
Благословить нас на ліпшу долю.
Ісусе милий, ми не багаті,
Золота й дарів не можем дати.
Но дар цінніший несем від мира,
Це – віра серця, це любов щира.
Глянь оком щирим, Божий ти сину,
На нашу землю, на Україну.
Зішли їй з неба дар превеликий,
Щоб Ти славила во вічні віки.
1. Бесіда.
– Діти, до якого жанру ми відносимо колядки та щедрівки? Так, це календарні пісні. Календарні пісні були в давнину складовою частиною святкових обрядів. Сюжети цих пісень досить різноманітні, але неодмінно пов’язані з працею та життям селян. Це побажання успіхів в новому році, щастя і здоров’я.
– Що ви знаєте про колядки? (Діти дають свої відповіді).
Сьогодні ми вивчимо з вами ще одну колядку “Во Вифлеємі”.
В коляді “Во Вифлеємі” возвеличується народження Ісуса Христа у Вифлеємі, в той день, у який він народився.
2. Художній показ пісні.
– Послухайте і визначте кількість фраз та їх подібність.
3. Розспівування та розучування пісні.
При розучуванні звертаю увагу на чистоту відтворення мелодії і на виразність кожної фрази, а також на темп і динамічні відтінки.
IV. Слухання музики.
1. Бесіда.
З творчістю українського композитора Василя Барвінського ви вже знайомі: сонати, прелюдії, солоспіви, збірка обробок українських народних пісень для голосу і фортепіано, а також цикл фортепіанних творів на теми народних пісень. Серед них є цикл зі словесним текстом “Колядки та щедрівки”, який ви зараз послухаєте.
2. Слухання твору.
3. Характеристика прослуханого.
– Який характер музики?
– Чому цей твір має таку назву?
4. Повторне слухання.
V. Підсумок уроку.