РІВНЯННЯ. РОЗВ’ЯЗОК (корінь) РІВНЯННЯ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧІ ЗА ПЛАНОМ

Мета: ознайомити учнів з поняттям “рівняння”, алгоритмом розв’язання рівняння; формувати вміння розв’язувати задачі за поданим планом; вдосконалювати обчислювальні навички; виховувати інтерес до математики.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (додаток)

1. Перевірка домашнього завдання

2. “Веселі задачі”

– Веселунчик, пес вухатий,

Дуже любить рахувати:

28 каченят,

На 9 більше гусенят.

Скільки разом коло хати

Цих маленьких пташенят?

– Песик рано-вранці

встав,

Гусенят порахував.

У дворі їх 25,

На 8 менше каченят,

Скільки їх, скажіть,

Песику допоможіть!

3. Усні обчислення за підручником

1) С. 8, завдання 42.

– Як називаються числа при додаванні?

– Як перевірили дію додавання?

– Якщо а + b – с, то чому дорівнює с – а і с – b?

2) С. 8, завдання 43.

– Доберіть числа, щоб рівності були правильними.

4. Робота за індивідуальними картками

Картка 1

1) Розв’яжіть приклад 35 + 14 та складіть до нього 2 приклади на віднімання.

2) Довжина відрізка АВ – 13 см, а відрізка КМ – 17 см, На скільки сантиметрів другий відрізок довший

за перший?

Картка 2

1) Виконайте перевірку і визначте, в якому прикладі допущена помилка.

74 + 25 = 100

13 + 82 = 95

49 + 16 = 65

2) Довжина відрізка АВ – 16 см, а відрізка КМ – 14 см. На скільки сантиметрів другий відрізок коротший від першого?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

Гра “Шифрувальник”

РІВНЯННЯ. РОЗВЯЗОК (корінь) РІВНЯННЯ. РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧІ ЗА ПЛАНОМ

– Сьогодні на уроді ми ознайомимося з поняттям “рівняння”, дізнаємося, що означає розв’язати рівняння.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Підготовча робота (с. 8, завдання 44)

– Порівняйте і поставте знаки >,.< або =, якщо відомо, що х = 5.

– Випишіть усі рівності. (13 – 5 = 8; 5 + 5 = 10; 5 – 1 = 4)

Пояснення вчителя

Рівності зі змінною (з невідомим) називаються рівнянням. Свою назву рівняння отримало тому, що обидві частини виразу ліворуч і праворуч від знака “дорівнює” мають один і той самий результат. У кожному рівнянні невідоме дорівнює 3. Це розв’язок кожного з даних рівнянь, або його корінь.

2. Ознайомлення з алгоритмом розв’язання рівняння (с. 9, завдання 45)

– Прочитайте рівняння: х + 8 = 11.

– Визначте, який компонент невідомий. (У рівнянні х + 8 = 11 невідомий перший доданок, відомий другий доданок і сума.)

– Пригадайте правило на знаходження невідомого компонента рівняння х + 8 = 11. (Щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок.)

– Знайдіть розв’язок (корінь) рівняння.

Х + 8 = 11

Х = 11 – 8

Х = 3

– Перевірте розв’язок рівняння шляхом підстановки його у дане рівняння.

3 + 8 = 11

– Якщо дістали правильну числову рівність, то рівняння розв’язане правильно.

11 – 11

Висновок. Розв’язати рівняння означає знайти те числове значення букви, при якому рівність буде правильною.

3. Первинне закріплення (с. 9, завдання 46)

– Розв’яжіть рівняння з коментуванням.

Фізкультхвилинка

V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Розв’язування задачі за планом (с. 9, завдання 47)

План розв’язання

1) Скільки огірків було в одній банці?

2) Скільки огірків було у двох банках?

Після колективного аналізу учні розв’язують задачу самостійно.

Розв’язання

1) 5 + 3 = 8 (ог.) – було в одній банці

2) 8 + 8 = 16 (ог.)

Відповідь: 16 огірків було у двох банках.

2. Розв’язування задачі складанням рівняння (с. 9, завдання 48)

– Про що йдеться в задачі? (У задачі йдеться про невідоме число, яке збільшили на 12 та отримали 36.)

– Що означає вислів “збільшили на 12”? (Це означає, що до цього числа додали 12.)

– Скільки отримали в результаті додавання? (36)

– Що є шуканим в задачі? (Шуканим є число, яке невідоме.)

– Позначимо невідоме число буквою, наприклад х. Нагадайте, що відбулося з цим числом? (До числа х додали 12 і отримали 36.)

– Запишіть рівність, (х + 12 = 36)

– Що ми отримали? (Рівняння)

– Розв’яжемо рівняння та дізнаємося шукане число.

– Прочитайте рівняння. Що невідомо? (Невідомий перший доданок.)

– Як знайти перший доданок? (Щоб знайти перший доданок, треба від суми відняти другий доданок.)

– Виконайте дії.

(х = 36 – 12

Х = 24)

– Зробіть перевірку.

(Якщо до 24 додати 12, маємо дістати 36: 24 + 12 – 36; додаємо до 24 число 12, буде 36, таким чином отримали правильну рівність: 36 = 36, тому х = 24. Число 24 є розв’язком рівняння, або його коренем, а отже, і шуканим числом.)

– Запишіть відповідь. (Відповідь: 24 – невідоме число.)

3. Завдання з логічним навантаженням (с. 9, завдання 49)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що нового дізналися на уроці?

– Визначте серед поданих записів рівняння.

22 + 18 = 40

85 + х = 94

14 – 10 < 9

13 + х = 71

– Що означає розв’язати рівняння?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 9-10, завдання 50; 51.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


РІВНЯННЯ. РОЗВ’ЯЗОК (корінь) РІВНЯННЯ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧІ ЗА ПЛАНОМ - Плани-конспекти уроків по математиці