Різноманітність плазунів

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тема 8. ПЛАЗУНИ

§ 42. Різноманітність плазунів

Стільки загадок криє в собі цей клас! Чому погляд змій називають гіпнотичним? Навіщо пірати брали на корабель черепах? Для чого ящірка відкидає хвіст? Чи справді плачуть крокодили? Чому емблемою медицини стала змія, що схилилася над чашею? І не думайте, що ви негайно отримаєте відповіді на всі запитання.

Ряд Дзьобоголові

Це найдавніші плазуни, з яких до наших днів дожив тільки один вид гатерія. Зовні гатерії схожі на ящірок завдовжки 50-70 см. Третє око,

характерне для більшості плазунів, у гатерій розвинене особливо добре. Воно має рогівку, кришталик, сітківку і відкривається між тім’яними кістками. Гатерії живуть у норах альбатросів та інших океанічних птахів. При цьому ніколи не поїдають їхніх яєць і пташенят (нахлібництво). Живляться гатерії червами, комахами та молюсками. У наш час гатерії збереглися тільки на островах поблизу Нової Зеландії. Цей вид практично знищений свинями, щурами та собаками, завезеними з Європи. Нині він занесений до Міжнародної Червоної книги.

Ряд Лускаті

Це найчисленніша група тварин, які поширені на всіх континентах, окрім

Антарктиди, живуть у найрізноманітніших умовах. До лускатих належать ящірки, змії, хамелеони. їхнє тіло вкрите роговими лусками різної форми та розміру.

Характерною особливістю ящірок є уміння відкидати хвіст. У хвилину небезпеки він легко переламується і залишається в зубах у хижака, а ящірка в цей час ховається. Згодом у неї відростає новий хвіст (регенерація), але хребет у ньому не відновлюється.

Різноманітність плазунів

Варан – це найбільша сучасна ящірка

Різноманітність плазунів

Ігуана – велика ящірка. Можливо, що це один із найдавніших видів плазунів, які живуть на Землі

Більшість ящірок живуть у тропіках, але є й такі, які живуть біля самісінького полярного кола. У ящірок добре розвинені передні та задні кінцівки, але є види, в яких вони редуковані. Від змій ящірки відрізняються тим, що у них є грудина та рухомі повіки (у змій повіки приросли, тому змії не моргають). Велике значення ящірок пов’язане з тим, що вони знищують величезну кількість комах – шкідників лісів, полів, садів.

Гекони – дрібні нічні ящірки, які добре лазять по скелях, стовбурах дерев і стінах будинків. На їхніх пальцях є розширені пластинки з мікроскопічними волосками. Вони дозволяють геконам бігати навіть по стелі.

Агами – наземні або деревні ящірки, що живуть у жарких пустелях. Цікава вухата круглоголовка, у кутках рота в неї розташовані шкірні торочкуваті вирости. Наполохана круглоголовка широко роззявляє рота і розправляє загрозливо ці вирости, лякаючи ворога.

Ігуани – великі ящірки (до 1,5 м), які живуть тільки в західній півкулі. Деякі види мешкають у воді і навіть у морі. М’ясо та яйця ігуан місцеве населення вживає в їжу.

Веретільниці – нешкідливі ящірки, серед яких є безногі форми. їх часто вбивають, вважаючи зміями. Часто страждає від схожості зі змією корисна безнога ящірка веретільниця ламка (медянка).

Найбільша безнога ящірка в Україні – це жовтопуз, поширений у Криму.

Варани – найбільші в світі ящірки (завдовжки до 3,5 м). Вони поширені в Африці, Південній Азії, Австралії, на островах Океанії. Варани полюють на дрібних ссавців і птахів, поїдають диких свиней.

Різноманітність плазунів

Хамелеон здатний змінювати забарвлення своєї шкіри, уподібнюючи його до кольорів тієї місцевості, де йому треба залишитися непоміченим

Різноманітність плазунів

Різноманітність плазунів

Давні викопні плазуни: птеранодон (ліворуч) і іхтіозавр (праворуч)

Змії – це високоспеціалізовані безногі лускаті. Вони пристосовані до особливого виду пересування – повзання. У зв’язку з цим у них немає кінцівок і поясів кінцівок, третя повіка приросла, тому змія не моргає, хребет представлений одноманітними хребцями (до 400 штук) з ребрами, на які тварини спираються під час пересування по землі. Грудної кістки немає. Верхня та нижня щелепи у змій з’єднані рухомо, тому вони можуть заковтувати навіть дуже велику здобич.

Більшість змій неотруйні. Вони вбивають свою здобич зубами або душать, обвиваючись навколо неї. В отруйних змій декілька передніх зубів великі, мають усередині канали, по яких стікає отрута. Змії живляться тільки тваринною їжею. Часто язик змії називають “жалом”, але це не так. Язик змії не отруйний, це орган дотику і смаку. Більшість змій живуть у жарких країнах, проте зустрічаються вони в усіх широтах, навіть за полярним колом.

Найбільші змії – це удави. Вони повільно і дуже обережно підповзають до здобичі, кидаються на неї і душать, обвиваючись кільцями у кілька витків.

Серед вужів в Україні живе звичайний вуж (його можна впізнати по двох жовтих плямах, розташованих на голові). Живиться він жабами, ящірками, гризунами, комахами.

Серед отруйних змій в Україні живе звичайна гадюка. Мешкають гадюки зазвичай у лісі. Вдень вони відпочивають на пеньках, купах хмизу, а вночі полюють на мишей, птахів, ящірок, жаб. На зиму гадюки у великій кількості збираються в підземні сховки. Укус гадюки небезпечний для людини, може призвести до смерті. Нападає тільки потривожена змія (людина не є здобиччю гадюки, тому на неї вона не полює). Отруйними є кобра, гримуча змія, піщана ефа тощо.

У Тихому та Індійському океані живуть морські змії. Хвіст у них широкий і плаский. Усі морські змії дуже отруйні.

Зміїну отруту використовують у медицині. Отруйних змій утримують у спеціальних розплідниках, серпентаріях, де у них беруть отруту.

Ряд Крокодили

Це найбільш високоорганізовані плазуни (близько 20 видів), які пристосувалися до напівводного способу життя. Тіло їхнє видовжене і вкрите роговими щитками, на спині є кісткові пластинки. У ротовій порожнині є кісткове піднебіння, завдяки якому крокодили можуть дихати навіть під час харчування. Легені добре розвинені. А серце у крокодила чотирикамерне, як у птахів і ссавців. Незважаючи на це, крокодили – пойкілотермні тварини, температура їхнього тіла залежить від температури навколишнього середовища. Це пояснюється тим, що до внутрішніх органів крокодила надходить змішана кров.

Різноманітність плазунів

Будова щелепно – ротового апарату отруйної змії:

1 – язик

2 – отруйні залози

3 – зуби

Різноманітність плазунів

Індійська кобра відома також як очкова кобра через малюнок на капюшоні

Різноманітність плазунів

Багато змій пристосувалися до життя у водному середовищі. Морські змії мають дуже сильну отруту

Різноманітність плазунів

Кайман. Досягає довжини 6 м. Найбільший представник крокодилів Америки

Крокодили живуть у воді, на суходіл виходять рідко. Розмножуються, відкладаючи яйця, вкриті міцною вапняною шкаралупою. Живляться найрізноманітнішими тваринами – від молюсків і раків до великих ссавців. Відомі випадки нападу на людей. Крокодили – досить великі хижаки (до 10 м завдовжки). Вони є об’єктами промислу, високо цінуються крокодиляча шкіра та м’ясо. Останнім часом успішно розвивається штучне розведення крокодилів.

Ряд Черепахи

Основна особливість черепах (близько 220 видів) – це кістковий панцир, у якому міститься тулуб, можуть ховатися голова, кінцівки та хвіст. Панцир має верхню та нижню половину. Верхня половина складається з кісткових пластинок, з якими зливаються ребра і більша частина хребта.

Різноманітність плазунів

Скелет черепахи (вид знизу):

1 – череп

2 – шия

3 – передні кінцівки

4 – задні кінцівки

5 – хвіст

6 – панцир

7 – хребет

Різноманітність плазунів

Слонова черепаха – найбільша серед черепах.

Довжина її панцира – до 2 м, а важить вона близько 600 кг

Різноманітність плазунів

Нижня половина утворена шкірними пластами, з якими зливаються грудина та ключиці. Ззовні панцир вкритий роговими щитками. Черепахи в основному живуть у тропіках і жарких пустелях. В Україні можна зустріти болотну та степову черепах. Найбільша – слонова черепаха (довжина до 2 м, маса до 200 кг). У наш час чисельність цих тварин різко скоротилася, вони занесені до Червоної книги. Супових, або зелених черепах (довжина до 1 м, маса до 450 кг), пірати використовували як живі консерви, беручи з собою в плавання. Зараз вони е об’єктами промислу для отримання м’яса. Практично всі види черепах потребують охорони.

Запам”ятайте найважливіше

Плазуни – група наземних хребетних, серед яких слід назвати ряди Дзьобоголові (найдавніші), Лускаті (найчисленніші), Крокодили (найбільш високоорганізовані) і Черепахи.

Наука та науковці

Інститут зоологи Національної академії наук України – провідна науково-дослідна біологічна установа, що розташована в Києві. Інститут було засновано в 1930 році на базі Зоологічного музею Академії наук та Біологічного інституту ім. Ф. 3. Омельченка. До складу інституту входить більше десятка відділів, Чорноморський державний заповідник, численні лабораторії та експериментальні бази. В інституті розробляються проблеми біологічної основи освоєння, реконструкції та охорони тваринного світу, вивчаються шляхи та закономірності історичного розвитку живих організмів, екологічні проблеми.

Різноманітність плазунів

Різноманітність плазунів

Висновок

Ви вивчили тему “Плазуни”. їхні кінцівки розташовані по боках тулуба, тому під час руху вони начебто притискують своє тіло до землі – плазують. Тепер ви знаєте, що ці хребетні тварини краще, ніж земноводні пристосувалися до життя в наземно-повітряному середовищі. Вони мають рогові покриви, що захищають від випаровування води, більш досконале легеневе дихання, шкірою дихати не можуть. У шлуночку серця з’являється перегородка, яка майже ділить його на дві частини, а у крокодилів, дійсно чотирикамерне серце. Завдяки цьому обмін речовин у плазунів більш ефективний, але все одно вони пойкілотермні тварини. Для плазунів також характерне тільки внутрішнє запліднення, яке не потребує води. Яйця, в яких розвивається зародок, багаті на поживні речовини та вкриті шкірястою доволі міцною оболонкою, яка виконує захисну функцію, більшість плазунів не турбується про своє потомство. До класу Плазуни належать ряди Дзьобоголові, Лускаті, Крокодили та Черепахи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Різноманітність плазунів - Біологія