Роль наголосу в значенні слова. Правильне вимовляння слів

Урок 87

Тема. Роль наголосу в значенні слова. Правильне вимовляння слів

Мета: поглиблювати знання про наголос і його роль у мовленні; добирати слова, протилежні за значенням, слова, однакові за звучанням і написанням; виховувати любов до природи, до її краси.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 114)

– Прочитайте слова. Як вони наголошуються?

– Запам’ятайте правильну вимову цих слів.

2. Хвилинка чистопису

Ор ло ді понеділок

– Запишіть

із цими буквосполученнями слова. (Корова, молоко, діти). Підкресліть дані буквосполучення.

– Позначте у словах наголоси.

III. Робота над вивченням нового матеріалу

1. Колективна робота з підручником (вправа 115)

– Прочитайте текст, звертаючи увагу на вимову виділених слів.

– Випишіть слова, які відповідають на питання яка?

– Підкресліть слова, протилежні за значенням. (Стара, нова, біленька, чистенька)

– Поясніть значення виділених слів. (На березі (білокорій) – на дереві, на березі (річки) – біля річки)

– Хоча й пишуться виділені слова однаково, але вимовляють їх по-різному.

Тому в деяких словах лише наголос допомагає розрізнити їхні значення: дорога – дорога, брати – брати. Тож будьте уважні до правильного наголошення слів, бо помилка може зіграти злий жарт. Наприклад: “Діти купалися в річці і засмагали на березі”, а не “Діти купалися в річці, а засмагали на березі”.

– Діти, а які предмети називають словом котики? (Тваринок: “Котики грілися на сонечку і мурчали”. Бруньки: “На вербі з’явилися перші пухнасті котики”.)

– Із такими словами, як котики, треба бути пильними, бо їхнє значення можна з’ясувати тільки за змістом у реченні, а не за словом окремо.

2. Письмо по пам’яті (вправа 116)

– Прочитайте і вивчіть скоромовку напам’ять. Розкажіть її одне одному.

– Запишіть по пам’яті і перевірте написане за підручником.

– Поставте знак наголосу в словах. Як ви розумієте значення слів сорок сорок? (Прийшла не одна пташка сорока, не п’ять сорок, а сорок сорок!)

3. Робота з загадкою (вправа 118)

– Розгляньте малюнки. Який із зображених предметів є відгадкою до загадки “Не гавкає, а в дім не пускає”? (Замок)

– Запишіть назви зображених предметів і позначте наголос. (Замок, замок)

4. Фізкультхвилинка

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Зорово-слуховий диктант

– Я читатиму й показуватиму картку із записаним реченням, а ви звертайте увагу на виділений червоним кольором день тижня і записуйте речення в зошит.

Понеділок – перший день тижня.

Середа – третій день тижня.

Четвер – четвертий день тижня.

Неділя – сьомий день тижня.

У виділених словах поставте наголос і підкресліть ненаголошені склади. Звірте свої записи з картками. Виправте помилки. Запам’ятайте написання днів тижня!

2. Самостійна робота (вправа 117)

– Які речення ви склали? (Тату, коси, поки сонце не пече. До школи треба обов’язково брати щоденник.)

– Яке слово протилежне за значенням до слова дорога? (Дешева)

V. Підсумок уроку

– Про яку особливість наголосу ви сьогодні дізналися? Наведіть приклади.

– Як можна розрізнити значення слова ключ? (За змістом речення. Ключ від дверей Марійка загубила. Ключ журавлів виднівся високо в небі.)

– Вимовте по складах, як писатимете назви днів тижня.

VI. Домашнє завдання з інструктажем

Вправа 119.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Роль наголосу в значенні слова. Правильне вимовляння слів - Плани-конспекти уроків по українській мові