Рослинний і тваринний світ Південної Америки

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
&32. Рослинний і тваринний світ Південної Америки

Пригадай! У яких теплових поясах лежить Південна Америка?

Розглянь карту природних зон Південної Америки. Які природні зони є на материку?

Обабіч екватора на Амазонській низовині розкинулися вологі екваторіальні ліси. Їх називають сельвою. Тут ростуть пальми, фікуси, кавове, шоколадне і молочне дерева, папороті, вічнозелена гевея, могутня сейба (бавовникове дерево), що сягає заввишки 80 м. Із соку гевеї отримують натуральний каучук (гуму), а сік молочного

дерева вживають у їжу – за кольором і смаком він нагадує молоко. Росте в сельві і багаторічна трава – ананас. Орхідеї й ліани густо обплітають дерева заболоченого лісу і перетворюють його на важкопрохідні нетрі.

У водах Амазонки росте вікторія регія – рослина, листя якої сягає двох метрів у діаметрі.

У сельві на деревах живуть мавпи з чіпкими хвостами, а також лінивці, які рідко спускаються на землю. Добре лазять по деревах великі хижі кішки – пума та ягуар. Живуть тут ящірки, деревні жаби та змії, серед яких зустрічається найдовша змія світу – удав анаконда, що сягає 11-метрової довжини.

src="/files2/image085_116.jpg" class=""/>

Молочне дерево Ананас Вікторія регія

Мал. 78. Рослини Південної Америки

На землі мешкають мурахоїд, який живиться мурахами і термітами. Поблизу водойм живуть травоїдні тварини – капібара (водосвинка) і тапір.

Ліс є домівкою для комах і павуків, зокрема й для найбільшого павука – птахоїда. Він живиться комахами, полює на ящірок, змій і невеликих птахів.

Птахів у сельві багато. Тут можна побачити великого папугу ара і товстодзьобого тукана, крихітного колібрі і хижого птаха гарпію, що полює на мавп і лінивців. Тукани погано літають, переважно живляться плодами, однак поїдають і комах, яйця інших птахів, пташенят.

У водах річок живуть тисячі видів риб, серед яких і хижа риба – піранья. Водяться крокодили-каймани.

Рослинний і тваринний світ Південної Америки

Капібара Тапір Лінивець

Рослинний і тваринний світ Південної Америки

Колібрі Тукан Піраньї

Мал. 79. Тварини Південної Америки

У Південній Америці є й савани. На півночі саван на червоних грунтах серед ковили та пирію ростуть високі пальми й акації, а на півдні на бідних кам’янистих грунтах – деревоподібні кактуси.

У саванах і лісах Південної Америки мешкає рідкісний вид схожих на свиней тварин – пекарі звичайний. На них полюють ягуар і пума.

На південь від саван простягнися рівнинні степові простори – пампи. Тут на родючих сіро-коричневих грунтах ростуть ковила, бородач, тонконіг. У саванах і пампах мешкають тварини, які швидко бігають: невеликі олені, страуси нанду. Тут живуть броненосці, які мають панцир з рогових щитків. Вони поїдають загиблих тварин, тому їх називають санітарами природи. Водяться змії, ящірки, хижі мурахи, терміти, мурахоїди, а біля водойм – нутрії.

Рослинний і тваринний світ Південної Америки

Мурахоїд Броненосець Страуси нанду

Мал. 80. Тварини саван і памп

В Андах живуть рідкісні тварини: шиншила й дика лама. Шиншили живляться мохами, лишайниками, кактусами, а дикі лами – травами, невисокими кущиками. На неприступних скелях гніздиться кондор – найбільший і найважчий літаючий птах на Землі.

Рослинний і тваринний світ Південної Америки

Лама Кондор Шиншила

Мал. 81. Тварини Анд

Є у Південній Америці і пустелі. Вони простягаються вздовж тихоокеанського узбережжя. Пустеля Атакама – одна з найбезводніших у світі. Подекуди, переважно на піщаних грунтах, ростуть кактуси; живуть ящірки, змії, комахи. Рослини й тварини пристосувались отримувати вологу з туманів.

Обговоріть! Як впливає на природу Південної Америки господарська діяльність людини?

Люди змінюють природу Південної Америки: вирубують ліси, перетворюють савани на плантації цукрової тростини, бананів, винограду, кавових дерев. На просторах памп вирощують пшеницю й кукурудзу, розширюють пасовища для худоби.

Уряди південноамериканських країн занепокоєні стрімкими темпами винищення екваторіальних лісів і вживають заходів для їх збереження. В одному з найстаріших національних парків Бразилії Ітатпая охороняють рослинний і тваринний світ сельви.

Поміркуйте! Чим пампи відрізняються від саван? Сельва, пампа.

Перевір свої знання

1. Назви природні зони Південної Америки.

2. Розкажи про рослинний і тваринний світ сельви.

3. Які рослини і тварини поширені в савані та пампі?

4. Як рослини і тварини пристосувалися до життя в пустелі?

5. Допоможи Дмитрикові назвати тварин, які живуть в Андах.

Підсумуємо разом

На материку Південна Америка виділяють такі природні зони: вологі екваторіальні ліси (сельва), савани, пампи, пустелі. Природа континенту надзвичайно різноманітна й унікальна, і людям варто більше дбати про її збереження.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Рослинний і тваринний світ Південної Америки - Натурологія
« 
 »