РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ І ПРИКЛАДІВ, ЯКІ ВКЛЮЧАЮТЬ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 7. СКЛАДАННЯ ВИРАЗІВ І ЗНАХОДЖЕННЯ ЇХ ЗНАЧЕНЬ
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 104. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ І ПРИКЛАДІВ, ЯКІ ВКЛЮЧАЮТЬ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 7. СКЛАДАННЯ ВИРАЗІВ І ЗНАХОДЖЕННЯ ЇХ ЗНАЧЕНЬ
Мета: формувати вміння виконувати завдання на застосування табличного множення і ділення; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати мислення, математичне мовлення, творчі здібності; виховувати обачність під час збирання грибів.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 123, завдання 814; 815)
Завдання
– Скільки всього дітей у хорі?
Завдання 815
– Прочитайте складені вирази та їх значення.
2. Усна лічба
Гра “Досвідчений грибник”
– Хто з вас ходив у ліс по гриби?
– Які їстівні гриби вам відомі? (Білий гриб, сироїжки, маслюки, рижики, підберезники, підосичники, опеньки, лисички)
На дошці – таблиця “Їстівні й отруйні гриби”.
– Чим небезпечні отруйні гриби?
– Ми сьогодні на математичній галявинці теж збиратимемо гриби. А щоб у ваш козуб не потрапили мухомори, поганки або несправжні опеньки, збирайте лише ті грибки, на яких написані відповіді таблиці
На дошці розташовані “грибки”, учні знімають їстівні гриби з правильною відповіддю, називають приклад, якому відповідає відповідь, і кладуть грибок у козуб.
3. Усне розв’язування задачі
У саду працювали 18 хлопчиків і 6 дівчаток.
– У скільки разів хлопчиків було більше, ніж дівчаток?
– У скільки разів дівчаток було менше, ніж хлопчиків?
– На скільки хлопчиків було більше, ніж дівчаток?
– На скільки дівчаток було менше, ніж хлопчиків?
4. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
7; 17; 27; …; 47; 57; …; …; …; 97.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо таблицю множення числа 7.
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 123-124)
Завдання 816
Учні знаходять значення виразу зі змінною. Якщо k = 18, то k : 6 = 18 : 6 = 3 – коментує учитель.
Решту виразів коментують учні.
Завдання 817. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають вирази і пояснюють спосіб обчислення.
Завдання 818
Після колективного ознайомлення зі змістом завдання один учень біля дошки розв’язує і пояснює, які числа можна поставити у “віконця” без виконання обчислень.
Учитель звертає увагу на те, що перша і друга нерівності мають по декілька значень, а рівність має тільки одне конкретне значення.
Завдання 819. Математичний диктант
Один учень працює за закритою дошкою. Записує тільки відповіді.
У скільки разів: 6 грн більше, ніж 2 грн? 30 м більше від 6 м? 2 год менше за 8 год? 18 кг більше від 3 кг? 5 дм менше від 40 дм?
Завдання 820. Усне виконання завдання
– Яка маса залізного бруска?
– На скільки кілограмів його маса більша від маси дерев’яного?
Завдання 821. Колективне ознайомлення зі змістом задачі, її аналіз, складання
Короткого запису
![]()
Сильні учні записують розв’язання самостійно.
Решта учнів записують розв’язання, користуючись планом і схемою.
1) Скільки всього журналів і брошур приніс листоноша? ([ ] + [ ] = [ ])
2) У скільки разів більше листоноша приніс газет, ніж журналів і брошур
Разом? ([ ] : = [ ])
Завдання 822. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають виписані приклади і пояснюють спосіб обчислення.
Завдання 823*
– Число 8 можна розкласти на два доданки по-різному. Яка пара таких доданків при множенні дає найбільший добуток? (4 і 4)
Міркування записуються у вигляді таблиці.
Склад числа 8 | 1 і 7 | 2 і 6 | 3 і 5 | 4 і 4 |
Добуток | 1 – 7 = 7 | 2 – 6 = 12 | 3 – 5 = 15 | 4 – 4 = 16 |
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Складання виразів та знаходження їх значень
Числа і вирази | (17 + 13) і 6 | 7 і (12 – 7) | 7 – 4 і 32 : 4 |
Знайти | Частку | Добуток | Різницю |
2. Робота над задачею
У парку посадили 12 беріз і 33 клени в 5 рядів порівну.
– Скільки дерев посадили в кожному ряду?
– Скільки ще треба посадити дерев, щоб вийшло 8 таких рядів?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 124, завдання 824; 825.