Розвиток зв’язного мовлення. Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням
ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ
УРОК № 69
Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням
Мета: навчити учнів складати усні й письмові описи тварин за власним спостереженням; розвивати усне й писемне мовлення, логічне мислення, творчу уяву; збагачувати словниковий запас; виховувати спостережливість.
Обладнання: підручник.
ХІД УРОКУ
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Робота за підручником.
Вправа 448.
2.
– Що таке опис?
– У яких стилях можуть бути зроблені описи?
IV. ПІДГОТОВКА ДО РОБОТИ НАД ТВОРОМ
1. Робота за підручником.
1) Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 193.
2) Вправи 449, 450.
2. Пояснення вчителя.
Описати тварину – означає передати її характерні ознаки, за якими вона відрізняється від інших. Описуючи тварину, ми повинні сказати про її розмір або зріст, масть або забарвлення, форму тулуба, морди, форму очей, вух, хвоста тощо. Також треба звернути увагу на основні звички тварини.
3. Робота над самостійно дібраними матеріалами до твору-опису тварини.
Колективне обговорення
4. Робота з пам’яткою “Як працювати над описом”. Підручник, с. 196.
5. Знайомство з темами творів.
(Підручник, вправа 451).
6. Колективне складання плану твору-опису тварини.
Орієнтовний план
1) Де мешкає тварина?
2) Її порода, кличка.
3) Яка вона? (розмір, масть; шерсть або шкіра; форма тулуба; морда, очі, ніс, вуха, хвіст тощо).
4) Її основні звички.
5) Чим мене приваблює ця тварина.
V. РОБОТА НАД ТВОРОМ-ОПИСОМ ТВАРИНИ
1. Підготовка чорнового варіанту твору.
2. Індивідуальна допомога вчителя слабо підготовленим учням.
3. Зачитування двох-трьох творів і рецензування їх учнями.
4. Редагування написаного.
5. Переписування творів начисто.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити § 53 підручника.