Рубки формування ландшафтів у соснових лісостанах
Лісівництво
РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН
Лекція 7. ОСОБЛИВОСТІ РУБОК ФОРМУВАННЯ ЛАНДШАФТІВ У НАСАДЖЕННЯХ РІЗНОГО ПОРОДНОГО СКЛАДУ
7.1 Рубки формування ландшафтів у соснових лісостанах
Соснові насадження в молодому та жердняковому віці через одноманітне забарвлення хвої мають монотонний вигляд, до того ж вони часто загущені. Тому рубками формуються переважно ландшафти закритого простору з горизонтальною зімкнутістю пологу (1а). Вирубуються дерева за якістю. При цьому поліпшення естетичного вигляду досягається
Якщо сосновий молодняк має природне походження і різний вік, то можна формувати деревостан з вертикальною зімкнутістю, вирубуючи ті дерева, які нівелюють різні за висотою біогрупи.
У разі формування ландшафту напіввідкритого простору з рівномірним розміщенням дерев на площі (2а) – відбирають 300-500 дерев – обранців на 1 га, а рубку проводять навколо них, вирубуючи дерева інших категорій. Вирубування повинно бути проведене на таку відстань, щоб забезпечити до наступного прийому рубки освітлення обранців у полудень (червень –
У відносно родючих для сосни умовах свіжого субору (В2) та в складних суборах (С2) можуть формуватися ландшафти як закритого, так і напіввідкритого простору з груповим розміщенням дерев (26). При цьому слід мати на увазі, що в даних умовах доцільно, щоб крім груп із сосни формувалися і групи із листяних порід. Провідне значення сосни забезпечується її участю в складі деревостану на рівні 50-60%. При проведенні рубки вирубують зайві дерева сосни та супутні (другорядні) породи.
У сосняках з мішаним складом порід зрідження може бути в 10- 20% уже у віці до 20 років з метою поліпшення складу насаджень, а при догляді за якістю воно повинно лежати в межах 5-15, іноді – 20%. Поліпшення просторового розміщення дерев на площі, як правило, в мішаних сосняках потребує зрідження до 15-20, іноді до 25%.
В умовах багатої відміни свіжого субору та в складних суборах повинні формуватися лісостани сосни з листяними породами у верхневому ярусі та з дубом у нижньому. У цих же умовах формується, як окремий ярус, підлісок, найчастіше з ліщини та бузини червоної. При формуванні ландшафтів 1а; 1б; 2а; 2б вже змолоду потрібно визначитись з кількістю ярусів у ландшафті і рубки догляду за складом порід в них, за якістю та просторовим розміщенням дерев і кущів на площі проводити більш інтенсивно, допускаючи ступінь зрідження від 10 до 30% запасу.
При відборі дерев слід опиратися на викладені раніше положення щодо кількості та ролі тих чи інших деревних порід у формуванні заданого ландшафту, а також цільового призначення ділянки лісу в композиційній схемі ландшафту, що створюється.