РУХ ЕЛЕКТРОНА В АТОМІ

Хімія – універсальний довідник

БУДОВА АТОМА

РУХ ЕЛЕКТРОНА В АТОМІ

Розглянемо стан електронів в атомі.

Зрозуміло, електрони не можуть бути нерухомими. Якби електрон був нерухомим, то під дією сили притягання до позитивно зарядженого ядра він негайно впав би на ядро. Але електрон і не обертається навколо ядра.

Рух електрона, як і інших часток субатомних розмірів (тобто розмірів, менших атомних), описується законами квантової механіки. Ці закони вказують (до речі, точно) ймовірність знаходження електрона в тій чи іншої частині

простору. В одних ділянках його можна виявити частіше, і ми говоримо про більшу ймовірність його знаходження в них, в інших – рідше. Виходить, є менша ймовірність перебування його там; у третіх він не буває ніколи, тоді говорять про нульову ймовірність.

Відповідно кажуть про підвищену або знижену електронну густину в різних ділянках простору біля атомного ядра.

У міру віддалення від ядра електронна густина дуже швидко зменшується. Для атома Гідрогену на відстані ~ 0,14 нм вона стає такою малою, що нею можна знехтувати. І, окресливши навколо ядра сферу радіусом 0,14 нм, ми можемо сказати: “Ось ділянка простору,

де рухається електрон в атомі Гідрогену”. Цю ділянку простору прийнято називати орбітальною. (Точніше, орбіталлю варто називати розподіл електронної густини у просторі біля ядра атома. Але нас наведене визначення також задовільняє).

Про електрон, який рухається у цій ділянці простору, будемо говорити, що він “знаходиться на цій орбіталі”.

Відповідно до законів квантової механіки, на одній орбіталі може знаходитися не більш двох електронів.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


РУХ ЕЛЕКТРОНА В АТОМІ - Довідник з хімії