ЩОБ ОЧІ ДОБРЕ БАЧИЛИ, А ВУХА ЧУЛИ. БЕРЕЖИ ОРГАНИ ЧУТТЯ!

Урок 6. ЩОБ ОЧІ ДОБРЕ БАЧИЛИ, А ВУХА ЧУЛИ. БЕРЕЖИ ОРГАНИ ЧУТТЯ!

Мета: розширити знання учнів про органи чуття людини; ознайомити з комплексом вправ для очей; розвивати гігієнічні навички догляду за органами чуття; виховувати дбайливе ставлення до органів зору, слуху.

Обладнання: зелені та червоні кружечки, пов’язки на очі (для гри), предмет за вибором учителя – м’ячик, або ручка, або мікрофон тощо, дзвіночок.

Попередня робота.

– Підготувати зелені та червоні кружечки кожному учневі.

– Підготувати загадки, вірші, ігри.

Підготувати для гри: пов’язки на очі, будь-який предмет – м’ячик, або ручку, або мікрофон тощо (за вибором учителя), дзвіночок.

Ключові поняття: органи чуття людини, органи зору, органи слуху.

Хід уроку

І. Повторення вивченого.

1. Метод “Мозковий штурм”.

– Продовжте вислів.

Рух – це… . (Рух – це життя, здоров’я, гарний настрій, розвиток, активний відпочинок, танець…).

2. Гра “Світлофор”.

Якщо названий вид діяльності належить до рухової активності, то учні показують зелений кружечок, якщо ні, то – червоний.

Зарядка; рухлива гра; лежання на дивані; фізичні

вправи; гра у волейбол; сидіння у кріслі; вечірня пробіжка; заняття танцями; стояння на зупинці; настільна гра; стрибки на скакалці.

3. Бесіда.

– Назвіть принципи загартовування. Розкажіть про кожний з них.

– Розкажіть про загартовування за допомогою сонця (повітря, води).

4. Вправа “Ланцюжок”.

– Продовжте “ланцюжок”. Що дає загартовування?

Учні по черзі називають. (Загартовування дає здоров’я, бадьорість, силу, енергію, гарний настрій тощо).

5. Перевірка домашнього завдання.

– Завдання 6 на с. 32 підручника.

– Розкажіть, чи все ви робите для того, щоб рости міцними і здоровими. (Декілька учнів розповідають).

– Завдання 3, с. 32 уроку 5.

– Розкажіть, що ви дізналися про спортивні досягнення і загартовування організму відомими людьми (спортсменами, мандрівниками тощо). (Декілька учнів розповідають).

II. Повідомлення теми уроку.

– Сьогодні на уроці ми поговоримо про органи чуття людини, зокрема про те, як потрібно дбати про органи зору, слуху.

III. Актуалізація опорних знань.

Учитель проводить бесіду про органи чуття людини, про те, як їх потрібно берегти.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь учителя про органи чуття людини.

2. Ознайомлення з правилами гігієни зору.

Для попередження розвитку порушень зору слід дотримуватися таких правил:

U Робоче місце повинно добре освітлюватися, але не занадто яскравим світлом, що має падати ліворуч (а для ліворуких дітей – праворуч).

U Джерело штучного світла має бути прикрите абажуром.

U Під час роботи з дрібними предметами, а також у процесі читання або письма відстань від об’єкта до очей має бути 30-40 см.

U Не читати й не дивитися телевізор лежачи.

U Не читати в транспорті, що рухається.

U Оберігати очі від травмування.

U Щоб уникнути інфекцій, не терти очі брудними руками.

U Не захоплюватися тривалими переглядами телепрограм та іграми на комп’ютері.

U Захищати очі від сонця сонцезахисними окулярами.

U Під час виконання уроків давати перепочинок очам, робити гімнастику для очей.

U Регулярно перевіряти зір у лікаря-офтальмолога.

3. Робота за підручником на с. 33-36.

– Опрацювання тексту й бесіда за малюнками.

– Вивчення правил для збереження гострого зору (с. 33, 34).

– Розучування комплексу вправ для очей (с. 34, 35).

– Ознайомлення з текстом Анатолія Гостюшина “Як берегти очі” з рубрики “Для допитливих”.

4. Фізкультхвилинка. (За вибором учителя).

V. Закріплення матеріалу.

1. Робота за підручником на с. 36, 37.

– Пояснення прислів’я.

– Відгадування загадок.

– Робота в парах. Гра “Так чи ні?”.

– Виконання завдань і відповіді на запитання 1-3.

– Гра “Вгадай звук”.

2. Робота в зошиті на с. 12, 13.

– Самостійне виконання завдання 1 з подальшим обговоренням.

– Розгадування ребуса і запис відповіді (завдання 2).

– Самостійне виконання завдання 3.

3. Відгадування загадок.

1) Один говорить, двоє дивляться, двоє слухають. (Язик, очі, вуха).

2) Кругленькі, маленькі, а до неба дістають. (Очі).

3) Було собі два брати, обоє Кіндрати, через доріжку живуть, а один одного не бачать. (Очі).

4) Два чорних камінці, куди не кину – скрізь докину. (Очі).

5) Дві синиці на полиці, куди хочуть, туди й полетять. (Очі).

6) Віконця то зачиняються, то відчиняються. (Очі).

7) Два брати через гору живуть і ніколи один до одного в гості не ходять. (Очі).

4. Робота над віршем Тетяни Лисенко “Заболіло в зайця вухо”.

ЗАБОЛІЛО В ЗАЙЦЯ ВУХО

Заболіло в зайця вухо:

Не хотів він маму слухать.

Зайчик шляпку не носив,

Довгі вуха застудив.

Мама сина лікувала:

В вушко ліки заливала,

Мазями розтерла спинку,

Дала чаю із малинки.

Не болять в маляти вуха,

Буде зайчик маму слухать!

Тетяна Лисенко

– Чому в зайця заболіло вухо?

– Як мама лікувала сина?

– Як слід доглядати за вухами?

5. Ігри.

– Гра “Упізнай за голосом”.

Учні стоять спиною до вчителя (або сидять із заплющеними очима).

Учитель вказує на когось з учнів. Той, на кого вказали, має покликати когось з однокласників. Учень повинен, не дивлячись, упізнати по голосу того з однокласників, хто покликав його.

– Гра “Кого покликали?”.

Учні стоять спиною до вчителя (або сидять із заплющеними очима).

Учитель кличе тихенько когось з учнів (називає ім’я або прізвище). Той, кого покликали, повинен відгукнутися і сказати: “Це я” – і підняти руку вгору.

– Гра “Назви правило”.

Учитель дає одному з учнів якийсь предмет (м’ячик, або ручку, або мікрофон тощо). Той, у кого в руці предмет, повинен назвати одне правило “Як берегти зір”. Після озвучення правила віддати предмет іншому і т. д.

– Гра “Дзвіночок тут”.

У центр кола виходять троє гравців: двом з них зав’язують очі, а третьому дають у руки дзвіночок. Гравець час від часу дзвонить, а двоє інших намагаються його вхопити.

Той, у чиїх руках дзвіночок, може створювати такі ситуації, коли гравці з пов’язками на очах ловлять один одного. Коли хтось з учасників упіймає того, хто бігає з дзвіночком, вони міняються ролями.

– Гра “Хто шепоче?”.

На середину кола або класу виходить один з гравців з пов’язкою на очах. До нього по черзі підходять усі інші та кожен щось шепоче на вухо. Потрібно по голосу дізнатися, хто шепоче, назвати його ім’я, і тільки тоді можна зняти пов’язку та помінятися з ним ролями.

Щоб не бути впізнаним, кожний намагається змінити голос і манеру розмови, що ускладнює завдання. Потрібно бути дуже уважним, щоб навіть у зміненому голосі вловити знайомі інтонації та визначити, хто шепоче.

VI. Підсумок уроку.

– Назвіть органи чуття людини.

– Що треба робити для профілактики порушень зору, слуху?

– Розкажіть, як ви дбаєте про свій зір, слух.

Завдання: вивчіть вправи для очей і виконуйте їх під час фізкультурних пауз (завдання 4 на с. 37 підручника).

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ЩОБ ОЧІ ДОБРЕ БАЧИЛИ, А ВУХА ЧУЛИ. БЕРЕЖИ ОРГАНИ ЧУТТЯ! - Плани-конспекти уроків по валеології