Силіцій(ІV) оксид – Елементи IV групи
ХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання
РОЗДІЛ II. НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ
9. Неметалічні елементи та їхні сполуки. Неметали
9.5. Елементи IV Групи
9.5.7. Силіцій(І V ) оксид
Це одна з найпоширеніших у природі сполук. Вона є основою піску, утворює мінерал кварц. Буває кристалічний (кварц і його різновиди – агат, яшма, кремінь, гірський кришталь, основа кварцового піску) та аморфний (силікагель nSiO2 – mH2O, мінерал опал SiO2 – nН2O). Наявність домішок оксидів Хрому, Феруму призводить до появи певного забарвлення.
Силіцій(ІV) оксид – кислотний оксид, у воді не розчиняється і з водою не взаємодіє. Як кислотний оксид реагує з розчинами лугів при нагріванні, однак реакція відбувається дуже повільно. З основними, амфотерними оксидами, лугами та карбонатами активних металічних елементів реагує при спіканні або сплавлянні. Утворюються солі силікатної кислоти – силікати:
Силіцій(ІV) оксид
Застосування
Силіцій(ІV) оксид іде на виробництво скла, бетону, силікатної цегли, абразивних матеріалів, кераміки. Наприклад, плитка, якою обкладено корпус космічного корабля (Space Shuttle і Бурану), на 97 % складається із силі ці й(IV) оксиду.
Аморфний непористий силіцій(ІV) оксид застосовують у фармацевтичній (ентеросорбент) і харчовій промисловості (Е551). Пористі кремнеземи – силохром, силікагель, аерогель – новітні класи сполук з низкою надзвичайних властивостей. Наприклад, кварцовий аерогель – це речовина з найменшою серед твердих тіл густиною – 1,9 кг/м3, тобто лише у півтора разу густіший за повітря. І при цьому він витримує великі навантаження (у 2000 тис. разів більші за власну масу), є чудовим теплоізолятором, залишається твердим до температури 1200 °С. За твердженням науковців, застосування пористих кремнеземів має великі перспективи.