Складні переплетення

Матеріалознавство швейного виробництва

СКЛАД, БУДОВА ТА ВЛАСТИВОСТІ ТКАНИН

БУДОВА ТКАНИН

Складні переплетення.

Тканини складних переплетень виробляють з декількох систем основних та уточних ниток, які в процесі формування тканини створюють декілька її шарів, розташованих один над одним і певним чином з’єднаних між собою.

1. Подвійні переплетення.

Дволицеві переплетення утворюються з трьох систем ниток: з двох систем ниток основи та однієї системи ниток утоку, або навпаки: двох систем ниток утоку та однієї системи

ниток основи. Наявність додаткової системи ниток дозволяє виробляти тканину, яка може мати різні малюнки переплетення з лиця та зі зворотної сторони, а також пряжу різної якості та кольору. Виробляють дволицевими переплетеннями пальтові тканини з добрими теплозахисними властивостями.

Мішкові переплетення утворюються двома системами ниток основи та двома системами ниток утоку. В процесі ткацтва створюються два самостійних полотна тканин, які розташовані одне над одним. З’єднання полотен здійснюється за певним візерунком, у середині якого утворюються порожнисті мішечки. При використанні різнокольорових

ниток створюються складні різнокольорові візерунки. Виробляють мішковими переплетеннями декоративні та деякі пальтові та плащові тканини.

Двошарові переплетення також утворюються двома системами основних та двома системами уточних ниток. Створюються два полотна тканини, зв’язок між якими здійснюється по всій поверхні тканини. Лицева та зворотна сторони тканини можуть мати різні малюнки переплетень та різний колір. Виробляють двошаровими переплетеннями найбільш товсті та важкі тканини для пальт.

Піке – це різновид двошарового переплетення. Тканини мають з обох сторін рельєфну поверхню різних малюнків. Виробляють тканини дитячого асортименту.

1. Ворсові переплетення утворюють на поверхні тканини ворс з розрізаних волокон (розрізний) або з ниткових петель (петельний). Ворсова поверхня може створюватися додатковими системами ниток основи або утоку.

Уточно-ворсові переплетення утворюються трьома системами ниток: двома системами ниток утоку та однією системою ниток основи. Система ниток основи переплітається з однією системою ниток утоку, при цьому створюється грунт тканини (полотняним переплетенням). Додаткова система ниток утоку – ворсова – створює подовжені перекриття по утоку на поверхні тканини, які в процесі оздоблення тканини розрізають. Таким чином створюється ворсова поверхня, з висотою ворсу – 1-1,5 мм. Виробляють бавовняні ворсові тканини: напівоксамити, вельвети.

Основоворсові переплетення утворюються з п’яти систем ниток: трьох систем ниток основи та двох систем ниток утоку. Дві системи ниток основи, переплітаючись з двома системами ниток утоку, утворюють два полотна тканини, розташованих одне над одним. Третя система ниток основи – ворсова – входить в структуру і нижнього, і верхнього полотен, пов’язуючи їх між собою певним чином. По мірі вироблення тканини вона розрізається ножем, який рухається поперек неї, на два самостійних ворсових полотна. Виробляють шовкові тканини – оксамити з висотою ворсу – 2мм; плюш з висотою ворсу – 2-4мм та штучне ткане хутро з висотою ворсу до 10мм.

Махрові переплетення утворюють на поверхні тканини петельний ворс за допомогою додаткової системи ниток основи. Петельний ворс менш рівномірний, ніж розрізний. Утворюються ці переплетення прутковим способом. При підніманні ниток

Ворсової основи в ткацький зів закладаються металеві прутки. Після створення петлі її закріплюють прокладанням ниток утоку і прутки витягують. Прутковим способом можна виготовляти тканини і з розрізним ворсом, якщо використовувати прутки з загостреними кінцями. Виробляють цими переплетеннями махрові полотна для рушників, пляжного та домашнього одягу.

3. Ажурні переплетення використовуються для виготовлення прозорих ажурних тканин. Для утворення ажурного переплетення необхідні, як мінімум, дві системи ниток основи (стоєва та перевивочна) і одна система ниток утоку.

Нитки стоєвої системи служать основою, навколо якої перевиваються нитки перевивочної системи. Виробляють ажурними переплетеннями мереживні полотна, гіпюри, тюль. Переплетення дуже різноманітні, можуть утворювати візерунки з одиночними або груповими перевивками.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Складні переплетення - Матеріалознавство