Складні речення зі сполучниковим і безсполучниковим зв’язком
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ
Складне речення з різними видами зв’язку (складна синтаксична конструкція)
Складні речення зі сполучниковим і безсполучниковим зв’язком
У складному реченні одні частини можуть поєднуватися між собою сполучниками чи сполучними словами, а інші – без їхньої допомоги (лише за змістом та інтонацією). Такі речення зі сполучниковим і безсполучниковим зв’язком поділяються на три основні види:
1. Складні речення із Сурядним І Безсполучниковим зв’язком.
На вустах у мого батька цвіла сумна усмішка,
, а ; , а ; , і ; , ; , , а.
Отакого літа ще не мали: ластівки дітей собі вже мали, вище вікон вигналися
: , , ,і!
2. Складні речення з Підрядним і Безсполучниковим зв’язком.
У цегляному двоповерховому будинку, де розміщалися всі служби, було темно, тільки одне віконечко світилося – на нього й пішли Сергій з Дорошем (Григорій Тютюнник). Це речення з підрядним і безсполучниковим однорідним і неоднорідним зв’язком:
3. Складні речення із Сполучниковим сурядним і підрядним Та Безсполучниковим Зв’язком, тобто речення з усіма видами зв’язку.
І тоді на мене раптом полилося призахідне сонце, воно залило тремтливим жовтим, живим світлом усю вулицю, і я опинився раптом на глибині якогось химерного океану, і я весь теж затремтів і переповнився світлом, бо відчув раптом; осінь десь поруч, осінь – у цьому світі… (В. Шевчук).
Зверніть увагу!
Розділові знаки між частинами складних синтаксичних конструкцій ставляться на загальних підставах: з урахуванням виду синтаксичного зв’язку і смислових відношень між частинами.