СЛИВА – КІСТОЧКОВІ КУЛЬТУРИ

Сад і город (енциклопедія)

КІСТОЧКОВІ КУЛЬТУРИ

СЛИВА

Слива є розповсюдженим кісточковим деревом, плоди якого використовуються як у свіжому, так і консервованому вигляді. Дерева сливи бувають заввишки від 4 до 8 м, хоча існують і чагарникові форми сливи. Тривалість життя дерева – 30-70 років, а продуктивний період використання становить 20-25 років. Сливу вирощують на підщепі культурних сортів або на аличі. Якщо слива вирощується на підщепі аличі, її коренева система розташовується на глибині 60 см. В інших випадках основна маса коріння

знаходиться на глибині 20-40 см.

Слива характеризується непоганою зимостійкістю, поступаючись із кісточкових порід тільки вишні та кизилу. Слива вимагає доброго зволоження грунту, погано переносить посуху. Найкраще її вирощувати на суглинних грунтах, з гарною вологоємністю та структурою. Однак слива чутлива до перезволоження й тривалого стояння грунтових вод.

Квіткові бруньки сливи можуть витримувати морози до -25 °С, але часто ушкоджуються при нестійкій погоді взимку, коли відлиги перемежовуються морозами.

Плодоносить слива на приростах поточного року, на букетних гілочках і шпорках, причому останні

зберігають продуктивність не менше 10 років.

За формою плодів сорти сливи поділяються на: угорки, у яких плоди овальні, забарвлення синє та фіолетове; ренклоди, у яких плоди округлі, забарвлення зелене, жовте, рожеве, світло-фіолетове; мірабелі, у яких плоди дрібні, округлої форми, забарвлення жовте; яєчні сливи, у яких плоди овальні, дуже великі, забарвлення жовте, рожеве, червоне.

Сорти сливи можуть належати до самоплідних, частково самоплідних, самобезплідних. Останні вирощуються тільки ра30м із сортами-запильниками. які цвітуть одночасно із сортом, який запилюють. Але й самоплідні сорти дають високий урожай тільки за наявності в саду сортів-запильників.

Анна Шкет. Досить розповсюджений сорт, характеризується високою зимостійкістю, посухостійкістю. Плоди дуже великі, світло-фіолетового забарвлення, приємного смаку, але визрівають і мають високі якості тільки в умовах теплого літа.

Блюфрі. Сорт виведений у США. Вік плодоносіння дерева – 3-4 роки, сорт належить до частково самоплідних, урожайних. У період повного плодоносіння одержують 45-65 кг із дерева. Середня вага плодів – 60 г, овальної форми, темно-фіолетового

Забарвлення. М’якоть тверда, кислувато-солодка, приємна на смак. До переваг сорту належить висока зимостійкість, несхильність плодів до опадання.

Угорка Альбаха. Сорт виведений у Німеччині. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 4-5 років. Сорт належить до моро30стійких, але не занадто добре переносить посуху. Урожайність у період повного плодоносіння – 30-40 кг із дерева. Середня вага плодів – 35 г, забарвлення темно-фіолетове, м’якоть соковита, чудового смаку. Сорт належить до самобезплідних.

Угорка ажанська. Дуже розповсюджений сорт, який, проте, може вирощуватися лише в регіонах із відносно теплою зимою. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 4 роки, сорт має високу врожайність, середня вага плодів – 20 г, забарвлення темно-фіолетове, м’якоть соковита, кисло-солодка.

Угорка італійська. Сорт відзначається непоганою моро30стійкістю, але дуже вимогливий до родючості й регулярного зрошення грунту. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 4-5 років. Середня вага плодів – 25-30 г, забарвлення темно-фіолетове, з восковим нальотом, м’якоть соковита, кисло-солодка. Плоди використовуються у свіжому вигляді та для консервування.

Угорка велика пізня. Сорт виведений у Криму. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 4-5 років. Урожайність у період повного плодоносіння становить 90-110 кг із дерева. Середня вага плодів – 40 г, забарвлення червоно-фіолетове, з восковим нальотом, м’якоть соковита, кислувато-солодка. Сорт належить до самобезплідних. До переваг сорту можна віднести непогану зимостійкість і посухостійкість.

Угорка звичайна. Один із найпоширеніших сортів на присадибних ділянках. Сорт розмножується щепленнями, кореневою порослю, тому рослини відрізняються одна від одної величиною плодів, зимостійкістю, урожайністю і т. д. В основному дерева цього сорту середньорослі.

Угорка опишнянська. Сорт народної селекції, давно й широко відомий в Україні. Розповсюджений у Прикарпатті. Через високу зимостійкість і невибагливість сорт використовується для вирощування на великій території. Розмножується як щепленнями, так і порослю, тому порослеві форми відрізняються одна від одної врожайністю та якістю плодів. Найкращі клони мають середнього розміру плоди, характерне синьо-фіолетове забарвлення, м’якоть кисло-солодка, соковита, кісточка не відокремлюється.

Віжен. Сорт виведений у Канаді. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 4 -5 років. Дуже врожайний сорт, з одного дерева в молодому віці одержують до 90 кг плодів. Середня вага плодів – 50 г, забарвлення бордово-фіолетове, з восковим нальотом, м’якоть соковита, м’ясиста, дуже смачна. Сорт належить до самобезплідних.

Волошка. Сорт вітчизняного походження. Дерева сильнорослі, вік плодоносіння – 5-6 років, урожайність у період повного плодоносіння становить до 100 кг з одного дерева. Середня вага плодів – 45-50 г, забарвлення темно-фіолетове з прозеленню, з восковим нальотом, м’якоть кисло-солодка, соковита. Сорт належить до зимостійких, засухостійких.

Гілберт. Сорт виведений у Швеції. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 3-4 роки. З молодих дерев одержують до 70 кг плодів. Середня ваг а плодів – 30 г, забарвлення бордово-фіолетове, з восковим нальотом. М’якоть тверда, кисло-солодка, приємна на смак. Сорт належить до самобезплідних.

Монфор. Сорт виведений у Франції. Дерева низькорослі, вік плодоносіння – 4-5 років. Урожайність у період повного плодоносіння становить до 50 кг із дерева. Забарвлення плодів темно-фіолетове, середня вага – 35-40 г, м’якоть соковита, дуже солодка. До переваг сорту належить моро30стійкість, стійкість до захворювань.

Ренклод Альтана. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 3-4 роки, урожайність у період повного плодоносіння становить 70 кг із дерева. Середня вага плодів – 45-50 г, забарвлення рожево-фіолетове, м’якоть соковита, солодка, чудового смаку. До недоліків сорту належить невисока зимостійкість.

Стенлей. Сорт виведений у США. Дерева високорослі, вік плодоносіння – 3-4 роки. Урожайність у період повного плодоносіння становить 100-120 кг із дерева. Середня вага плодів – 45 г, забарвлення темно-фіолетове, з восковим нальотом. М’якоть тверда, соковита, має чудовий смак. Сорт зимостійкий, але відзначається підвищеною вимогливістю до родючості й зволоження грунту.

Чачацька найкраща. Сорт виведений у Югославії. Дерева сильнорослі, вік плодоносіння – 3-4 роки. З молодих дерев одержують 70-80 кг плодів. Середня вага плодів – понад 50 г, забарвлення чорно-фіолетове, з восковим нальотом, м’якоть тверда, солодка, чудового смаку. До переваг сорту належить стійкість до хвороб, але вирощувати його можна тільки в регіонах з відносно теплою зимою.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


СЛИВА – КІСТОЧКОВІ КУЛЬТУРИ - Рослинництво