СЛОВА, ПРОТИЛЕЖНІ ЗА ЗНАЧЕННЯМ
Мета: повторити вивчений матеріал про слова, протилежні за значенням; закріпити навички письма вивчених букв; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу при списуванні з друкованого тексту.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Повідомлення теми та мети уроку
2. Мовні ігри
1) Гра “Відгадай слово”.
– 8 букв це слово має.
Хто це слово відгадає?
Я вам трохи підкажу,
Що це слово означає,
Коротенько розкажу:
Це
(Леопольд – герой мультфільму)
– 11 букв у слові.
Хто сказати нам готовий,
Що це? Я вам підкажу,
Що це слово означає,
Коротенько розкажу:
Це річ не золота й не срібна,
Та дорога і всім потрібна,
Є в домі кожному, практична,
І має провід електричний. (Холодильник)
2) Гра “Кому що потрібно?”.
Учитель називає професію, а діти – необхідні для роботи предмети.
Лікар – халат, ліки, термометр…
Учитель – книги, зошити, ручки, олівці…
3. Повторення правил сидіння за партою під час письма
4. Закріплення навичок письма вивчених
Письмо малих букв, у яких є подовжена з петлею: у, д, в, з.
5. Словникова робота
Посередині, Україна, українська, фартух, цукерка, цукор, чотирнадцять, якір, ярмарок.
III. РОБОТА ЗА “ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 109)
1. Підготовка руки до письма, виконання каліграфічних вправ
Завдання 1
– Напишіть каліграфічно.
Чч че че
Червень літо починає.
2. Пропедевтика української мови
– Слова, протилежні за значенням, завжди утворюють пару. Вони допомагають яскраво й точно висловлювати думки.
3. Мовленнєва діяльність
Завдання 2
– Розгляньте уважно на малюнку клоунів. Опишіть словами їхній зовнішній вигляд.
– Зверніть увагу на те, чим вони різняться. Використовуйте слова, протилежні за значенням: веселий – сумний, високий – низький.
4. Виконання письмових вправ
Завдання 3
– Прочитайте слова біля малюнків. Виберіть серед запропонованих слів слова, протилежні за значенням. Запишіть ці слова.
Повільна – швидка
Холодне – гаряче
М’яка – тверда
Важкий – легкий
Фізкультхвилинка
IV. ПОВТОРЕННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Поділи”
– Запишіть слова, поділяючи їх для переносу.
Бойовий, майонез, район, знайомий, підйомний.
2. Гра “Зміни за зразком”
– Змініть слова за зразком: лебеді – лебідь.
Лосі – … ;
Друзі – … ;
Карасі – … ;
Кролі – …
3. Гра “Загублена літера”
– Поміркуйте, яку першу літеру пропущено у слові. Запишіть утворені імена.
_ем’ян, _етро, _тепан, _икола, _лена, _етяна, _адія.
4. Письмо під диктовку слів, речень
Редька, їдальня, тюльпан, зайчик; ячмінь, поїзд, лисиця, Люба; Київ, урожай, пісня.
Мої друзі побували у Києві. Вони відвідали музеї, театр.
5. Списування з друкованого шрифту
“Післябуквар” (с. 108), загадка про літо.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого навчалися на уроці?
– Наведіть приклади слів, протилежних за значенням.