Слова, що називають дії предметів. Складання речень за малюнками. Вимова й написання слів ковзатись, ковзанка, ковзани
Урок 65
Тема. Слова, що називають дії предметів. Складання речень за малюнками. Вимова й написання слів ковзатись, ковзанка, ковзани
Мета: ознайомити учнів з лексичним значенням слів, які відповідають на питання що робити? що зробити?; формувати вміння впізнавати серед інших частин мови слова, що називають дії предметів; збагачувати словниковий запас учнів; навчити правильно вимовляти й писати слова ковзатись, ковзанка, ковзани; розвивати вміння складати речення за малюнком; виховувати працьовитість і повагу до чужої праці.
ХІД УРОКУ
I.
II. Підготовка до вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя.
– Мої старші учні ходили на зимових канікулах у похід. Погода видалась мінливою, непередбачуваною. Але найбільше їх здивували викрутаси снігу. Що він виробляв!
– Як ви думаєте, що міг виробляти сніг? (Ішов, сипав, падав, валив, бив, летів, ліпив, кружляв…)
– Усно поставте запитання до цих слів, запишіть їх.
– Отже, у нашій мові є слова, які називають дії предметів. Ці слова так і називаються – дієслова.
III. Повідомлення теми й мети уроку
На дошці записані слова:
Зима, навчається, радість,
– Знайдіть зайве слово. Чому воно зайве? (Навчається. Решта – слова – назви предметів.)
– Поставте запитання до слова навчається? (Що робить?)
– Що означає це слово? (Дію предмета)
– Отже, сьогодні на уроці ми й ознайомимося зі словами, що називають дії предметів, – з дієсловами.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Робота з підручником (вправа 1)
– Розгляньте малюнки і скажіть, хто що робить.
(Марійка пише. Павлик грає. Миколка малює. Катруся розчісується.) За зразком ставлячи запитання, запишіть ці речення у зошит.
2. Опрацювання правила (с. 4)
Читання й наведення власних прикладів.
3. Коментоване письмо (вправа 2)
4. Фізкультхвилинка
5. Творча робота (вправа 3)
– Розгляньте малюнок і дайте відповідь на питання.
1) Якою вам здається погода? (Погода зимова і сонячна.)
2) Який у дітей настрій? (У дітей бадьорий і радісний настрій.)
3) Хто спускається з гірки? (Миколка спускається з гірки.)
4) Хто катається на лижах? (Світланка катається на лижах.)
– Відповіді на два останні питання запишіть. Підкресліть назви дій.
– Усно складіть речення зі словами ковзатись, ковзанка, ковзани.
6. Словникова робота
Тлумачення словникових слів (с. 5).
Металеві ковзани вперше в Росії з’явилися понад триста років тому. Вигин ковзана завжди прикрашали зображенням конячої голови. Звідси пішла російська назва цього виробу, а українська утворилася як свідчення його здатності ковзати.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Виконання вправи 4.
– Прочитайте і виділіть голосом назви дій. (Скували, розчистили, замели, замерзла)
– Установіть зв’язок між словами першого речення.
VI. Підсумок уроку
– На які питання відповідають слова, що означають дії предметів?
– З якими словами вони зв’язуються в реченні? Наведіть приклади.
VII. Домашнє завдання (з попереднім інструктажем)
Правило на с. 4, вправа 5.