Словосполучення
СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ
УРОК № 10
Тема. Словосполучення
Мета: ознайомити учнів з поняттям про словосполучення; навчити їх виділяти словосполучення серед інших поєднань слів; виховувати в школярів увагу; прищеплювати любов до мови.
Обладнання: підручник.
ХІД УРОКУ
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Пояснення вчителя.
Синтаксис (грецьк. зв’язок, побудова, з’єднання) – розділ мовознавства, який вивчає словосполучення
Пунктуація (лат. пунктум – крапка) – розділ мовознавства, який вивчає правила вживання розділових знаків. (Учні роблять записи в зошитах.)
У синтаксисі української та російської мов дуже багато подібного. Однакові типи зв’язку слів і порядок слів у реченні, структура простих і складних речень, правила вживання розділових знаків.
2. Пояснення нового матеріалу.
(Використовується таблиця підручника, с. 31.)
3. Слово вчителя.
Словосполучення – це два (чи більше) слів, пов’язаних між собою граматично або за змістом, одне з яких головне, а інші – залежні.
Зв’язок у словосполученні
4. Робота біля дошки.
Завдання: зробити розбір словосполучень.
Калиновий кущ, зустрітися з друзями.
5. Робота за підручником.
Вправа 73 (ІІ ч.).
Завдання: виписати словосполучення, визначити головне слово, поставити запитання до залежного.
6. Робота біля дошки і в зошитах.
Завдання: утворити з поданих слів словосполучення, визначити головні й залежні слова.
(Батьківський) земля; не знати (втома); прочитати в (підручник); на (шкільна) парті; під (розкішна) вербою; не побачити (помилка); (цікавий) книга; турбуватись про (батьки).
7. Пояснення вчителя.
Не є словосполученнями:
А) підмет і присудок: птахи полетіли;
Б) іменник (займенник) з прийменником: у книзі;
В) однорідні члени речення: дерева й кущі.
8. Робота за підручником.
Вправа 75 (усно).
9. Творча робота.
Завдання: скласти з поданих слів прислів’я. Визначити в кожному реченні словосполучення.
Грому, від, не, і, воді, в, сховаєшся.
Найменша, і, зрадить, вогонь, іскорка, найбільший. Малих, море, з, крапель, робиться.
10. Слово вчителя.
В залежності від того, якою частиною мови є головне слово, словосполучення поділяються на п’ять типів: іменникові, дієслівні, прикметникові, прислівникові, займенникові.
11. Робота за підручником.
Вправа 77 (письмово).
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Завдання: скласти речення з поданими словосполученнями, якщо можливо, об’єднати їх за змістом.
Червона калина, білий цвіт, зелений луг.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 9, вправа 82.