Спостереження за роллю прислівників-синонімів у мовленні. (Вправи 326-328)
Тема. Спостереження за роллю прислівників-синонімів у мовленні. (Вправи 326-328).
Мета. Ознайомити з прислівниками, близькими за значенням (синонімами), спостерігати за роллю прислівників-синонімів у текстах, ознайомити з правилом написання частки не з прислівниками; формувати вміння визначати прислівники, близькі за значенням.
Обладнання: словник синонімів української мови, таблиця почуттів (додаток 2), фразеологічний словник.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання (вправа 325).
– Прочитайте прислів’я
– Назвіть у реченнях прислівники. Доведіть свою думку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Вправа “Мікрофон”.
– Яку частину мови називаємо прислівником? Яка його основна ознака? (Незмінна частина мови.)
– Віл яких частин мови можна утворити прислівники? (Від прикметників, дієслів, іменників.)
– Чи мають прислівники закінчення? Чому?
– З якою частиною мови прислівники зв’язуються в реченні?
2. Вибірковий творчий диктант (або списування).
Текст 1
Вітерець легенько розносить довкола неповторну свіжість. Небо загадково висвічує
Текст 2
Легенький вітерець розносить довкола неповторну свіжість. Загадкове небо висвічує лазурною блакиттю. Всміхається щедре сонечко. Лагідний дотик його промінців пробуджує від дрімоти землю.
– З першого тексту випишіть в колонку прислівники, а з другого – через рисочку прикметники, від яких утворились ці прислівники.
Легенько – легенький
Загадково – загадковий
Щедро – щедрий
Лагідно – лагідний
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
Ознаку дії називає,
А також місце, час, причину
Цієї дії визначає,
І кожен цю частину знає.
Бо це прислівник – всім відомий.
Незмінна ця частина мови
На запитання як? коли?
Готова всім відповісти.
Сміється сонце як?- ласкаво,
Мандрує небом величаво,
А небо голубіє дивно,
Пливуть хмарини тихо, мирно.
Дзвенить кохана мова чисто,
А кожне слово – урочисто,
Земля стрічає вас святково,
Сміються зорі загадково.
Сади цвітуть коли? – весною,
Улітку – трав моря шовкові,
А восени врожай збирають,
Узимку снігу всі чекають.
Прислівників багато в мові,
Всі яскраві, всі чудові!
Щоб здобути знань основи,
Вивчім цю частину мови!
Л. Лужицька
V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Каліграфічна хвилинка.
Б Б Бб бр уб бе бі
Біля будинку берізки стояли,
Вранці ясне сонечко зустрічали.
Ви ростіть, берізки, виростайте,
Рідну землю нашу прикрашайте.
– Знайдіть слово, вжите в переносному значенні.
– Пригадайте, що ви знаєте про звертання. Знайдіть у вірші речення із звертанням.
– Яким за метою висловлювання та інтонацією є речення із звертанням?
– Назвіть у вірші прислівник. Підберіть якнайбільше синонімів до прислівника вранці (за словником).
Фізкультхвилинка.
– Виконуйте вправи і запам’ятайте прислівники із вірша.
Руки в сторону та вгору –
На носочки піднялись.
Підніміть голівку вгору
Й на долоньки подивіться.
Руки в сторони розводим,
Опускаєм плавно вниз,
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз – присіли. Руки прямо.
Встали. Знову все так само.
Вправу дружно почали,
Нахил вліво – раз, два, три!
Повертаємося вправо.
Все виконуємо гарно.
Вліво, вправо повернулись.
Ось розминці вже кінець.
Хто старався – молодець!
– Назвіть прислівники з вірша.
2. Робота зі словником синонімів.
Вранці – зранку, зрання, зарання, спозарання, пораненьку, ранком, рано.
3. Колективне виконання вправи (вправи 326).
Вправа виконується послідовно за всіма завданнями вправи.
4. Творча вправа (вправа 327) (з використанням за потреби словника синонімів).
А) Утворення і запис синонімів до поданих прислівників.
Чудово – прекрасно, чудесно, незрівнянно, блискуче,
Уміло – вправно, майстерно,
Радісно – втішно, відрадно, зрадію,
Довго – чимало, подовгу, довгенько,
Ясно – світло, яскраво, сонячно, лагідно,
Ніжно – лагідно, люб’язно, ласкаво, любенько.
Швидко скоро, стрімко, хутко, мерщій, бистро, прудко, щодуху,
Казково – напрочуд, дивовижно, навдивовижу, фантастично, неповторно.
– Які з поданих і дібраних прислівників можна використати у розповіді про веселку?
Б) Складання і запис колективної (“ланцюжкової”) розповіді про веселку із вживанням прислівників.
5. Каліграфічна хвилинка (підготовка до домашнього завдання).
Н Н Н й й вне вне вне вперед
На на аз аз назад назад назад
Не йдеш вперед – ідеш назад.
– Прочитайте прислів’я. Назвіть прислівники.
– Поставте питання до цих прислівників.
– Поміркуйте вголос, чому так кажуть: “Коли не йдеш вперед – ідеш назад”.
– Зверніть увагу на правопис прислівників.
VI. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.
1. Вправи дія самостійної роботи (робочий зошит).
2. Творче списування.
На дошці (екрані) записані фрази і снова дня довідок.
– Замініть подані сполучення слів одним словом – прислівником. З одним із прислівників (на вибір) складіть речення.
– Перший раз брати участь у конкурсі – …
– Переганяти один одного під час бігу – …
– Повертатися додому, як обіцяв – …
– Якщо не знаєш дороги – …
– Повідомити про щось раніше зазначеного часу – …
Слова дня довідок: наввипередки, вчасно, наздогад, заздалегідь, вперше.
VII. Підсумок уроку.
– Як називаються прислівники, близькі за значенням?
– Які слова є прислівниками-синонімами?
– Яка їх роль в тексті? (Уточнююча.)
VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 167, вправа 328.
Ознайомлення учнів із фразеологічним словником.
– Намокнути до останньої нитки – наскрізь.
– Кинутися з усіх ніг – навтьоки.
– Не мати кінця-краю – безконечно.
– Йти як не своїми ногами – поволі.
– Спати без задніх ніг – міцно.
– Жити на широку ногу – розкішно.
– Опинитися просто неба – надворі.