Спостереження за вживанням прикметників для всебічної характеристики предметів. Граматичний розбір прикметника у сполученні з іменником
Урок 63
Тема. Спостереження за вживанням прикметників для всебічної характеристики предметів. Граматичний розбір прикметника у сполученні з іменником
Мета: систематизувати знання учнів про прикметник як частину мови, ознайомити зі схемою морфологічного аналізу прикметника, вдосконалювати вміння визначати рід, число і відмінок прикметників; розвивати вміння вживати прикметники для всебічної характеристики предмета; виховувати почуття товариськості.
Обладнання: картки індивідуального опитування.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка
1. Робота із вправою 244
2. Картки індивідуального опитування
Картка 1
Провідміняй словосполучення.
Вечірнє небо, давня історія.
Картка 2
Провідміняй словосполучення.
Синій колір, домашня робота.
Картка 3
Прочитай текст. Випиши з тексту іменники у сполученні з прикметниками. Визнач їх рід, число, відмінок. Виділи закінчення прикметників у множині.
ЖИТНІЙ ДІДУСЬ
У нас в сім’ї за обідом ставлять на стіл дерев’яне блюдо з хлібом. Блюдо старе, йому майже сто років.
По краю блюда друкованими літрами вирізано: “Житній хліб – калачу дід”. Напис –
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
– Прочитайте текст з дошки.
РАНОК
Ранок після ночі. Зірки пірнули в безодню неба. Піднімається туман. Тихо навкруги.
– Яке ваше враження від тексту? Чи сподобався він вам? Чому?
– Як же його можна вдосконалити?
III. Оголошення теми й мети уроку
– Сьогодні ми будемо вчитися використовувати прикметники для характеристики іменників, познайомимось із граматичним розбором прикметників.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Усна колективна робота (з дошки)
– Доберіть прикметники, які характеризували б іменники за ознаками:
– кольору – хмара, очі;
– руху – поїзд, річка;
– розміру, відстані, ваги – книжка, країна;
– смакових і нюхових відчуттів – виноград, букет.
– А тепер спробуйте за всіма можливими ознаками дібрати прикметники до слова хмара.
2. Самостійна робота з підручником
– Спробуйте дібрати прикметники для всебічної характеристики іменників із вправи 245. Виберіть три прикметники на власний розсуд.
– Поставте усно один із прикметників у родовий (давальний, знахідний, орудний, місцевий відмінок).
– У яких відмінках вживаються прийменники?
3. Творче завдання (за вправою 247)
– Виберіть словосполучення, в яких прикметники стоять у родовому (давальному, знахідному, орудному, місцевому) відмінках.
– Як визначити відмінок прикметника?
– А що ще можна визначити за допомогою закінчення? Як?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
2. Розвиток зв’язного мовлення (за вправою 246)
– Яку роль виконують прикметники у мовленні?
VI. Підсумок уроку
– Згадайте, що ми вчилися робити з вами сьогодні.
– Спробуйте удосконалити текст, з якого ми почали урок. Чи став наш текст виразнішим?
– Завдяки чому?
VII. Домашнє завдання
Вправа 248.