Стиль. Джаз. Імпровізація. Імпровізаційний розвиток. Розучування пісні В. Івасюка “Червона рута”. Слухання музики. Негритянський спірічуелс “Молитва”, Л. Армстронг. “Блюз західної околиці”

8 КЛАС

I семестр

Тема 1. Відлуння епох у музичному мистецтві

Тема. Музичне мистецтво і сучасність

Урок 9

Тема уроку. Стиль. Джаз. Імпровізація. Імпровізаційний розвиток. Розучування пісні В. Івасюка “Червона рута”.

Слухання музики. Негритянський спірічуелс “Молитва”, Л. Армстронг. “Блюз західної околиці”

Мета уроку: дати дітям поняття про джаз та його напрямки; формувати у дітей творчі здібності; розвивати вокально-хорові навички та музичну пам’ять; виховувати інтерес до джазу.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання:

нотний текст пісні, магнітофон, аудіо-запис, фортепіано.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

1. Музичне вітання.

2. Оголошення теми уроку.

Стиль. Джаз. Імпровізація. Імпровізаційний розвиток. Розучування пісні В. Івасюка Червона рута. Слухання музики. Негритянський спірічуелс Молитва, Л. Армстронг. Блюз західної околиці

II. Розспівування.

1. Спів мажорного і мінорного звукорядів від до, ре. Тонічні тризвуки.

Стиль. Джаз. Імпровізація. Імпровізаційний розвиток. Розучування пісні В. Івасюка Червона рута. Слухання музики. Негритянський спірічуелс Молитва, Л. Армстронг. Блюз західної околиці

2. Спів вправ на рухливість голосу, побудованих на даному звукоряді.

– Виконування початку вправи. Діти закінчують її, складаючи свій варіант. Складання мелодії без попередньої підготовки називається імпровізацією. Важливе місце імпровізація займає в народній музичній творчості. Народні

співаки, інструменталісти (троїсті музики) розвивають наспіви у процесі виконання та гри.

Імпровізації бувають на заданий ритм чи на заданий текст.

Завдання: здійснити імпровізацію на українську народну пісню.

III. Слухання музики.

На грунті імпровізації у XX ст. виник особливий вид мистецтва джаз. Своїми коренями джаз пов’язаний з різними формами негритянського фольклору. Джазом у ті часи називали невеликі оркестри, а музику у їх виконанні – джазовою. Основними джерелами виникнення джазу став спірічуелс і блюз, що виникли у США. Американські пісні стали забуватися, їх місце посіли релігійні гімни, яких навчали негрів місіонери, що нав’язували їм християнство. Але негри, володіючи своєрідним тембром голосу, вимовою, почуттям ритму, співали ці гімни на свій лад, виражаючи надію на краще життя. Так виник спірічуелс (духовні пісні американських негрів), яким властива колективна імпровізація підголосків, характерна ритміка. Спірічуелс став одним з основних джерел джазу.

– Прослуховування “Молитви” у виконанні Махелія Джексона.

Другим джерелом джазу став блюз – народна пісня американських негрів. Це сольні пісні у супроводі банджо або гітари, підбадьорюючого характеру (слухання).

Джазу притаманні характерні особливості, імпровізаційний характер викладу мелодії, регулярна ритмічна пульсація, підвищена емоційність, неакадемічні способи звуковидобування. Всесвітньовідомі оркестри Луї Армстронга, Дюка Еллінггона, Елли Фітцжералд, Леоніда Утьосова, Еді Рознера, Глена Міллера, Олега Лундстрема. Колискою джазу стало місто Новий Орлеан, яке дало світу найталановитішого джазового музиканта Луї Армстронга, який народився в бідній негритянській сім’ї, і завдяки натхненню і музичним здібностям став відомим на весь світ.

Послухайте “Блюз західної околиці” у виконанні ансамблю під керуванням американського джазмена, співака і трубача Луї Армстронга (Слухання твору). Жоден джазмен не міг дорівнятися до Дюка Еллінгтона за широтою творчого діапазону. Це композитор, музикант, художник і організатор джазових ансамблів, а також їхній популяризатор. Велику роль у популяризації стилю свінгу (джазовий ритм) зіграли московські колективи 30-40х років. А в 50-60-х роках відновили діяльність біг-бенди Еді Рознера і Олега Лундстрема (“бенд” – маленький оркестр з духових інструментів).

Негритянські духовні гімни впливали на творчість не лише джазових композиторів. їхні інтонації зустрічаються в опері Дж. Гершвіна “Поргі і Бесс”, українських композиторів Лева і Жанни Колодубів у мюзиклі “Пригоди на Міссісіпі” за мотивами твору Марка Твена “Пригоди Гекльберрі Фінна”. Дія мюзиклу відбувається у Новому Орлеані, де велика річка Міссісіпі впадає в океан. У великому портовому місті живе багато темношкірих рабів, які живуть тяжко, але вміють веселитися по-особливому – таким є сюжет твору.

2. Характеристика прослуханих творів.

– Який характер музики “Молитви”?

– Чи можна віднести її до розважальної, легкої музики?

– Ні, адже, в ньому поєднується глибока скорбота і гордість не знищеної рабством людської гідності.

– Що ви можете сказати про блюз та музику до оперети “Пригоди на Міссісіпі?

– На чому базується джаз?

– На імпровізації.

Імпровізація – це створення музики у ході виконання.

Найбільш ранній стиль джазу – диксиленд, де ведучим інструментом є труба, кларнет, тромбон і банджо.

Більш складний стиль виник у 30-х роках на основі аранжування свінг-джазу.

У цей час створюються великі ансамблі із 15-20 музикантів, що їх називали біг-бендами. У 40-х роках виникає стиль модерн – джаз або бі-боп, у якому ускладнилась мелодика, ритміка, гармонія.

На противагу цьому у 50-х роках виник куп (прохолодний). Цей стиль поєднуй віртуозну техніку з поліфонічними прийомами. А далі появляється великі кількість різноманітних джазових стилів і напрямків: фрі-джаз, модальний джаз, джаз-рок.

Червона рута

Слова і музика В. Івасюка

Помірно

Стиль. Джаз. Імпровізація. Імпровізаційний розвиток. Розучування пісні В. Івасюка Червона рута. Слухання музики. Негритянський спірічуелс Молитва, Л. Армстронг. Блюз західної околиці

Стиль. Джаз. Імпровізація. Імпровізаційний розвиток. Розучування пісні В. Івасюка Червона рута. Слухання музики. Негритянський спірічуелс Молитва, Л. Армстронг. Блюз західної околиці

IV. Розучування пісні В. Івасюка “Червона рута”.

Ти признайся мені,

Звідки в тебе ці чари,

Я без тебе всі дні

У полоні печалі.

Може, десь у лісах

Ти чар-зілля шукала,

Сонце-руту знайшла

І мене зчарувала?

Приспів:

Червону руту

Не шукай вечорами, –

Ти у мене єдина.

Тільки ти, повір.

Бо твоя врода –

То є чистая вода,

То є бистрая вода

З синіх гір.

Бачу я тебе в снах,

У дібровах зелених,

По забутих стежках

Ти приходиш до мене.

І не треба нести

Мені квітку надії,

Бо давно уже ти

Увійшла в мої мрії.

Приспів.

З творчістю цього композитора ви, діти, уже знайомі, бо вивчали його “Баладу про мальви”, “Водограй”. А сьогодні вивчимо ще одну пісню – “Червона рута”, перше виконання якої стало датою народження вокально-інструментального жанру в Україні.

– Хто знає, що це за квітка – червона рута.

– Слухання легенди.

Колись у карпатському селі жила дівчина. Вона любила легіня, та не могла відповісти на його любов, оскільки боялася зради. І пішла вона в ліс шукати червону руту. Іде лісом, долає темряву і страх, а коли вибилася із сил і впала на землю, то побачила червоний вогник. Так, це була рута – чарівна квітка. Небагатьом судилося її зірвати. Лише раз у 10 років вона цвіте і приносить і щастя тому, хто її зірве.

Відтоді поняття “червона рута” асоціюється з іменем В. Івасюка. Пісня увійшла і в десятку найкращих пісень року, прозвучавши на телефестивалі “Пісня-71”.

2. Художній показ пісні.

3. Розучування пісні за нотним текстом.

(Визначити тональність, розмір, ритмічний малюнок.).

V. Підсумок уроку.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Стиль. Джаз. Імпровізація. Імпровізаційний розвиток. Розучування пісні В. Івасюка “Червона рута”. Слухання музики. Негритянський спірічуелс “Молитва”, Л. Армстронг. “Блюз західної околиці” - Плани-конспекти уроків по музиці