Структура пряжі та ниток

Матеріалознавство швейного виробництва

СКЛАД, БУДОВА ТА ВЛАСТИВОСТІ ТКАНИН

БУДОВА ТКАНИН

Структура пряжі та ниток

На структуру тканин впливають такі показники структури пряжі, як:

– волокнистий склад;

– система прядіння;

– товщина, щільність, стан поверхні (наявність ворсу, блиску);

– будова та спосіб виготовлення;

– ступень та напрямок скручування.

Пряжа може мати різну структуру залежно від виду волокон, які входять до її складу, та способу прядіння.

Товста, пухка та пушиста пряжа утворюється

з коротких волокон за апаратною системою прядіння. Пряжа середньої товщини, більш щільна та менш пушиста, утворюється за кардною системою прядіння. Тонку, щільну та гладку пряжу виготовляють з довгих волокон за гребінною системою прядіння.

Пряжа може бути однониткова, скручена та фасонна.

Тканини, які вироблені з пряжі тієї чи іншої будови, будуть різнитися між собою за структурою. Структура тканин може бути різною залежно від будови та скручування ниток (муслін, креп, москреп та інші).

Має значення також і напрямок скручування пряжі та ниток. Використання в основі та утоку пряжі та нитки різного напрямку

скручування надає більшу рельєфність поверхні тканини.

Крім того, тканини, у яких основа і уток мають різну будову (різний напрямок та ступень скручування, різну товщину), мають своєрідну структуру. Наприклад, для вироблення креп-сатину в основі використовують нитку пологого скручування, в утоку – крепову нитку. Лицева поверхня тканини, яку створюють нитки основи, гладка та блискуча, а зворотна, яку створюють нитки утоку, має дрібнозернисту поверхню. В шовкових тканинах, таких, як крепдешин, чергуванням в утоку двох ниток правого та двох ниток лівого скручування, отримують яскраво виражений дрібнозернистий ефект. При виробленні бавовняної тканини для сорочок – попліну в основі використовують значно більш тонку пряжу ніж в утоку, при цьому на тканині утворюються поперечні рубчики. При використанні фасонної пряжі та ниток фасонного скручування виробляють тканини з різними фактурними ефектами на поверхні.

Для більшості кардних тканин використовують однониткову пряжу. Однак при виготовленні багатьох тканин для суконь та костюмів скручену пряжу використовують 1 в основі, і в утоку, або лише в основі. Завдяки застосуванню скрученої пряжі підвищуються міцність та пружність тканин, поліпшується їх драпірування.

При аналізі будови тканин та для характеристики їх властивостей необхідно вміти визначати напрямок основних та уточних ниток.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Структура пряжі та ниток - Матеріалознавство