СВІТЛОВІ ПУЧКИ ТА СВІТЛОВІ ПРОМЕНІ

РОЗДІЛ 3. СВІТЛОВІ ЯВИЩА

§15 . ПРЯМОЛІНІЙНІСТЬ ПОШИРЕННЯ СВІТЛА

1. СВІТЛОВІ ПУЧКИ ТА СВІТЛОВІ ПРОМЕНІ

Ви, звичайно, бачили пучки сонячного світла, що пробиваються крізь хмари або в просвіти між деревами (рис. 15.1). Подібні пучки світла випромінюють прожектори або автомобільні фари (рис. 15.2).

Чи не дивує вас, що ми бачимо пучки світла збоку? Адже бачити ми можемо тільки світло, що потрапляє в очі!

Річ у тім, що, дивлячись на пучки світла збоку, ми бачимо не самі пучки, а освітлені ними завислі у повітрі порошини та крапельки води: вони відбивають нам в очі світло, що падає на них.

Тому, щоб пучок світла було видно краще, бажано затемнити приміщення та “задимити” або “запилити” повітря. На рис. 15.3 зображено відбиття від дзеркала вузького пучка світла лазерного ліхтарика.

Пучок світла можна зробити доволі вузьким, якщо пропускати світло крізь малий отвір. Щоб одержати такий пучок світла, можна, наприклад, помістити лампу в ящик, у якому зроблено малий отвір (рис. 15.4).

Фізичною моделлю вузького пучка світла є промінь світла1.

Промінь світла – це лінія, уздовж якої поширюється світло.

1 Отримати “нескінченно тонкий” пучок світла неможливо. Зумовлено це хвильовою природою світла. Детальніше про це буде розказано в курсі фізики старших класів.

Хід променів1 світла часто знаходять за допомогою геометричної побудови, тому частину оптики, яка вивчає хід променів світла, називають геометричною оптикою.

СВІТЛОВІ ПУЧКИ ТА СВІТЛОВІ ПРОМЕНІ

1 Треба розрізняти поняття “промінь” (множина – промені) і введене вище поняття “проміння”.


СВІТЛОВІ ПУЧКИ ТА СВІТЛОВІ ПРОМЕНІ - Фізика