Такт, затакт, сольфеджування вправи. Розучування пісні “Хлоп’ята і дівчата” (музика А. Островського). Слухання музики. Українська народна пісня “Ой горе тій чайці” та “Вальс” Жака Бреля
6 КЛАС
Тема 1. Музика як мова почуттів
Урок 1
Тема уроку. Такт, затакт, сольфеджування вправи. Розучування пісні “Хлоп’ята і дівчата” (музика А. Островського).
Слухання музики. Українська народна пісня “Ой горе тій чайці” та “Вальс” Жака Бреля
Мета уроку: повторити та закріпити з дітьми поняття “такт”, “затакт” на вокальних вправах; розвивати музично-ритмічний слух та співацькі навички; виховувати інтерес до музики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: нотний текст пісні, фортепіано, магнітофон,
Хід уроку
І. Організація класу.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування.
1. Спів на заданій висоті різних голосних (а, о, у, е).
2. Вправа для активізації роботи артикуляційного апарату (склади ма, мо, му, ра, ро, ру).
ІІІ. Сольфеджування вправи.
1. Характеристика вправи.
– Що характерно для початку вправи?
(Початок із затакту).
– Що таке затакг? Які знайомі вам пісні починаються із затакту?
– Який розмір вправи?
– Хто пригадає схему тридольного розміру?
2. Сольмізація вправи
3. Сольфеджування із тактуванням.
IV. Розучування пісні “Хлоп’ятка і дівчатка” російського композитора Аркадія Островського починаю із художнього показу.
Хлоп’ята і дівчатка
Слова І. Діка (Переклад Н. Забіли)
Музика А. Островського
Дзвінок нас кличе весело,
Сусіди ми по партах –
Ровесниці й ровесники,
Хлоп’ята і дівчатка.
Приспів:
Дівчатка й хлоп’ятка,
Хлоп’ята й дівчатка:
Так радісно в класі у нас!
Ми дружно всі разом вчимося
І будем дружити весь час!
Ровесниці й ровесники,
Хлоп’ята і дівчатка,
Ми дружимо, і приспів цей
Нехай звучить спочатку!
Приспів
Після прослуханого твору роблю характеристику нотного тексту пісні.
– Чим починається пісня?
– У якому ладі написана пісня?
– Яким розміром?
– Зверніть увагу на приспів. Чи знайомий вам цей мотив?
(Так, це була наша вправа, яку ми щойно сольфеджували).
– Що таке реприза? Де її потрібно використати?
2. Розучую пісню по фразах, звергаю увагу на затакт, з якого починається кожна фраза. Діти повинні чітко вступати на “ауфтакт”, слідкую за чистотою інтонування, дикцією та втриманням на довгих ногах.
V. Слухання музики.
1. Бесіда.
Діти, з жанрами українських народних пісень ви вже знайомі і можете їх назвати. Ви також знаєте, що джерелом музики є саме життя. Люди працювали, веселилися, святкували, і всюди їх супроводжувала пісня. Музика може змінювати настрій, виховувати доброту, наполегливість. Все залежить від людини, як вона сприймає почуту музику. Сьогодні ви послухаєте два музичні твори: українську народну пісню “Ой горе тій чайці” та “Вальс” Жака Бреля, відомого французького співака. Слухаючи твори, скажіть, як впливає характер цих творів на настрій людини і чому ці твори по-різному впливають на нас?
2. Характеристика прослуханого.
– Як розповідає народна пісня про нещасливе кохання і що символізує собою чайка?
– Яку роль відіграв у створенні музичного образу інструментальний супровід?
В пісні Жака Бреля, яка виконується французькою мовою, йдеться про чудовий танець – вальс. Він і старовинний, і сучасний, його можна танцювати усім. Починається твір звучанням в естрадному оркестрі, що імітує шарманку, початкового мотиву старовинного вальсу. А далі з невгамовною життєвою енергією набирає повного оберту, “танцюють всі і весь Париж”.
3. Повторне слухання.
VI. Підсумок уроку.