ТЕКСТИЛЬНІ ВОЛОКНА РОСЛИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

РОЗДІЛ 1 ОСНОВИ МАТЕРІАЛОЗНАВСТВА

§ 1. ТЕКСТИЛЬНІ ВОЛОКНА РОСЛИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

Опорні поняття: текстильні волокна рослинного по­ходження, бавовник, льон, бавовна, льоноволокно.

У 6 класі на уроках трудового навчання ти навчишся створювати виріб з вишивкою. Щоб вдало втілювати свої задуми щодо створення якісних виробів з текстиль­них матеріалів, необхідно знати їх волокнистий склад.

Волокнистий склад тканих і нетканих текстильних матеріалів ураховують під час моделювання, конструю­вання, крою, пошиття та оздоблення швейних

виробів.

Ти вже знаєш, що всі текстильні волокна поділяють на волокна натурального і хімічного походження. Сиро­виною для натуральних волокон рослинного походжен­ня є бавовник, льон, коноплі, джут, кенаф та інші росли­ни. Для виготовлення волокон використовують насіння, плоди, стебла або листя тих чи інших рослин.

ТЕКСТИЛЬНІ ВОЛОКНА РОСЛИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

Основною сировиною за обсягом використання в тек­стильній промисловості України є бавовна.

Бавовна – це тоненькі, пухнасті, м’які волокна, які покривають насіння бавовника – кущоподібної рослини (мал. 1). Бавовник масово вирощують у теплій і вологій місцевості

з великою кількістю сонячних днів у році (країни Середньої Азії, Америки, Африки та ін.). Саме тому його називають “дитиною сонця”.

Бавовник буйно розростається, залежно від сорту до­сягає різної висоти, в середньому 1 м (мал. 1, а). Квітка бавовника цвіте лише один день і залишає плід, схожий на зелену коробочку (мал. 1,6). У плоді розвиваються насінини, укриті білими волокнами, які й називають бавовною. Коли плід бавовника дозріває, коробочки роз­криваються, бавовна опиняється назовні (мал. 1, в).

ТЕКСТИЛЬНІ ВОЛОКНА РОСЛИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

Мал. 1. Бавовник: а – кущ бавовника; 6 – коробочка бавовника; в – розкрита коробочка з бавовною

Урожай збирають вручну або бавовнозбиральними комбайнами (мал. 2). З мінімальними затратами збира­ють урожай вручну – в міру розкриття коробочок і до­зрівання бавовни. Адже незрілі волокна дуже тоненькі й неміцні, а перезрілі – грубі й жорсткі.

ТЕКСТИЛЬНІ ВОЛОКНА РОСЛИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

Мал. 2. Збирання бавовни: а – вручну; б – бавовнозбиральними комбайнами

– Для чого треба знати волокнис­тий склад текстильних матеріалів?

– Які рослини та їх частини використову­ють для виготовлення текстильних волокон?

– Що таке бавовник?

Де його вирощують, як переробляють і ви­користовують?

У наш час урожай бавовни пе­реважно збирають бавовнозби­ральними комбайнами. Зібране волокно відправляють на бавов­ноочисні заводи, де відділяють волокна від насіння та різних домішок. Потім розділяють і сортують волокна за довжиною. Бавовну пресують у тюки і відправляють на прядильні під­приємства. Із волокон бавовни виготовляють різні текстильні матеріали та вироби.

Волокна бавовни залежно від сорту мають різну довжину – від 6 до 50 мм. На дотик волокна м’які, теплі.

З бавовни виготовляють найрізноманітніші вироби (додаток 1). Чим довше і тонше волокно бавовни, тим воно цінніше для виготовлення широкого асортименту тканин (додаток 3). З коротших волокон виготовляють вату, марлю, предмети жіночої, медичної гігієни тощо.

Віднедавна бавовник вирощують у південних регіонах України – в Криму, Херсонській та Одеській областях.

Чи знаєш ти

ТЕКСТИЛЬНІ ВОЛОКНА РОСЛИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

Уявлення деяких народів про бавовну

З давніх часів, понад 5 тисячо­літь до нашої ери, бавовну виро­щували на землях Індії. Індійська легенда розповідає про те, що з бавовни зіткані постелі для богів. Саме боги подарували індійцям безцінні знання про вирощування й використання бавовни.

Процес вирощування бавовни, а та­кож виготовлення бавовняних тка­нин індійці тримали в таємниці аж до XVI століття, хоча імпортували їх уже тривалий час в інші країни. Європейці могли тільки здогадуватися, звідки береться бавовна. Вони думали, що на великих рослинах ростуть не плоди, а ягнята з кращою і якіснішою вовною, ніж та, яку вони отримували з овець. Гі­лочки цих рослин настільки гнучкі, що, схиляючись до землі, дають змогу ягнятам пастися. Саме тому ці волокна мають назву “бавовна”, від німецького “baumwolle”, що в пере­кладі означає “вовна, яка росте на дереві” (baum – дерево, wolle – вовна).

Друге місце після бавовни в сучасній текстильній про­мисловості України посідають волокна льону.

Льон – це однолітня трав’яниста рослина, зі стебел якої одержують цінне льоноволокно (мал. 3). Природний колір волокон льону залежить від сорту: бурий, світло-жовтий, світло-зелений, сірий. Поверхня волокон гла­денька, з характерним блиском.

ТЕКСТИЛЬНІ ВОЛОКНА РОСЛИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

Мал. З. Льон: а – рослина льону; б – лляне волокно

Довжина лляного волокна залежить від довжини сте­бла рослини. Найдовші й найякісніші волокна отриму­ють із льону-довгунця, довжина стебла якого сягає 80 – 100 см, поперечний розріз – 0,8-1,4 мм.

Протягом століть послідовність виготовлення льоново­локна і лляної тканини залишається незмінною (мал. 4).

ТЕКСТИЛЬНІ ВОЛОКНА РОСЛИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

Мал. 4. Традиції виготовлення льоноволокна і лляної тканини

З льоноволокна виготовляють різноманітні вироби (додаток 2): ткані й неткані матеріали, нитки, гігроско­пічну вату, медичні серветки, пов’язки, халати, бахіли, еластичні бинти, предмети жіночої гігієни тощо. Вироб­ляють кручені вироби – канати, шпагати, мотузки, а також покрівельні, прокладні, тепло – та звукоізоля­ційні матеріали, пожежні рукави тощо.

У наш час процес вирощування, збирання й обробки льону значно полегшився за рахунок використання комплексу сучасної високотехнологічної льонотехніки: льоно­комбайнів, льонотеребілок, підбирачів-обертачів, прес-підбирачів, м’яльно-тіпальної техніки тощо (мал.5)

ТЕКСТИЛЬНІ ВОЛОКНА РОСЛИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

Мал. 5. Сучасні технології отримання льоноволокна: а – льонотеребілка; б – льонообертач; в – прес-підбирач

Льоноволокно використовують для виготовлення тка­нин різного призначення – від витонченого батисту до грубого брезенту, парусини.

ТЕКСТИЛЬНІ ВОЛОКНА РОСЛИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

Чи знаєш ти

Льон відомий від найдавніших часів. Лляну тканину виготовляли давні індійці ще 9000 років тому. Пізніше льон стали вирощувати в Ассирії, Вавилоні та Єгипті. Єгипетські мумії, яким уже 5000 років, загорнуті саме в лляну тканину. Завдяки унікальним влас­тивостям льону вона вціліла до наших днів. У гробницях фарао­нів зображено процеси збирання, вимочування, тріпання льону. За давніх часів лляні вироби цінувалися вище за золото.

Льон в Україні – традиційна прядильна культура. За козацько-гетьманівських часів льон вирощували для домашнього вжит­ку. Ткацтвом займалися практично в кожній оселі – пряли пря­диво, ткали тканину та білили полотна.

До льону завжди ставилися з винятковою шаною. Він симво­лізує дівочу красу, увінчану довгою косою. Народ влучно по­рівнює: коси, як льон. У весільних ритуалах льон символізував єднання молодих на основі краси, молодості й кохання, чисто­ти й вірності.

ТЕКСТИЛЬНІ ВОЛОКНА РОСЛИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

Картини Марії Примаченко “Льон цвіте, а дівчина заміж іде”, “Льон цвіте, козак до дівчини йде”

1. Від чого залежить якість волокон рослинного походження?

2. Як використовують бавовну і льоноволокно?

3. Назви етапи виготовлення льоноволокна і лляної тканини.

4. Які етапи послідовності виготовлення льоноволокна відсутні? Виривання льону з коренем (тереблення), вимочування стебел

Льону,___________ , зминання (м’яття) стебел,_____________________, вичісування.

5. На які види поділяють лляні тканини за призначенням?

6. Досліди народну творчість про льон і традиції його вирощуван­ня. Обговори свої знахідки з однокласниками.

7. Які етапи виготовлення тканини зображено на картинах В. Тропініна і М. Попова?

ТЕКСТИЛЬНІ ВОЛОКНА РОСЛИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Розпізнавання волокон бавовни і льону

Інструменти та матеріали: зразки волокон (бавовни й льону), лупа, підручник, робочий зошит.

Послідовність виконання роботи

1. Розглянь волокна бавовни й льону через лупу.

2. Порівняй їх за зовнішнім виглядом і на дотик.

3. Заповни таблицю в робочому зошиті.

Вид волокна

Ознаки волокон

За зовнішнім виглядом (колір, блиск, глад­кість, довжина, товщи­на, міцність та ін.)

На дотик (м’якість, від­чуття тепла чи прохолоди та ін.)

Бавовна

Льон

Скарбничка мудрості

“Хто посіє льон, пожне золото”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ТЕКСТИЛЬНІ ВОЛОКНА РОСЛИННОГО ПОХОДЖЕННЯ - Праця