Тектонічна будова, рельєф і корисні копалини Південної Америки

Розділ ІІ. Материки тропічних широт
Тема 2. Південна Америка
& 20. Тектонічна будова, рельєф і корисні копалини Південної Америки

Пригадайте: 1. У якій частині Південноамериканської літосферної плити розташований материк? Яка частина Південної Америки знаходиться на краю літосферної плити? 2. Як пов’язані між собою тектонічні структури, форми рельєфу та розміщення родовищ корисних копалин? 3. Які форми рельєфу переважають в Африці?

Тектонічна будова. Унаслідок розколу Гондвани 180 млн років тому Південна Америка відокремилася

від Африки й почала рухатися на захід. Так виникла Південноамериканська літосферна плита. Отже, основою Південної Америки є “уламок” Гондвани – давня Південноамериканська платформа, яка займає всю східну частину материка. Її вік становить кілька мільярдів років. У деяких місцях кристалічний фундамент платформи виходить на поверхню, утворюючи щити. Найбільшими з них є Бразильський щит на сході та Гвіанський – на північному сході. Інша частина платформи має товстий чохол осадових порід, під який глибоко занурюється фундамент.

Південну частину материка займає молода платформа, фундамент якої сформувався

300 млн років тому й перекритий дуже товстим осадовим чохлом.

Приблизно 65 млн років тому Південноамериканська літосферна плита зіткнулася з тихоокеанськими океанічними плитами, що спричинило утворення на заході материка молодої області складчастості Анд. Процес зіткнення триває й дотепер, тому для Анд характерні часті виверження вулканів і руйнівні землетруси.

Рельєф. Тектонічна будова Південної Америки визначає її рельєф. Виокремлюють гри його частини: низовинну – у центрі, плоскогірну – на сході й високогірну – на заході (див. форзац 1 підручника).

У східній частині материка на Південноамериканській платформі знаходяться великі рівнини. На щитах – обширні Бразильське та Гвіанське плоскогір’я. Тут багато розломів, які розбили плоскогір’я на окремі масиви. Продукти виверження давніх вулканів утворюють “гігантські східці” із численними водоспадами на річках. Найвища частина Бразильського плоскогір’я (2890 м) знаходиться на південному сході біля узбережжя океану. Неприступні ділянки Гвіанського плоскогір’я, порослі густим лісом, породили легенди про “загублені світи”, де збереглися вимерлі мільйони років тому живі істоти: велетенські комахи й рептилії. У центральній частині плоскогір’я здіймається на висоту 2810 м.

У зниженнях фундаменту платформи, перекритого шаром осадових порід у декілька кілометрів завтовшки, розміщені велетенські низовини. Одна з них – Амазонська низовина – найбільша за площею поверхні рівнина світу (5 млн км2). Поверхня Ла-Платської та Орінокcької низовин – це морські й континентальні відкладення. Низовинний рельєф місцями порушують широкі річкові долини.

Крайній південь материка в межах молодої платформи займає плато Патагонія, яке на заході прилягає до гір.

Уздовж західного узбережжя материка на 9000 км тягнеться найпротяжніша гірська система світу – Анди. Гори складаються з кількох паралельних хребтів, між якими розташовані плоскогір’я та западини. Анди – молоді гори, одні з найвищих на Землі. Зближуючись, хребти утворюють височенні гірські “вузли”, укриті снігом. їх висота – понад 6000 м. Про Анди кажуть, що це гірські велетні, у яких “ноги” занурені у вологу спеку, а їх “голови” укриті “шапками” з льоду й снігу. В Андах знаходиться найвища точка всієї Західної півкулі – гора Аконкагуа, висота якої сягає позначки 6959 м (мал. 39).

Формування гір триває, про що свідчать часті потужні землетруси та безліч діючих і згаслих вулканів. Вулкани Анд є частиною Тихо океанського вулканічного кільця. З-поміж них вирізняється висотою діючий вулкан Сан-Педро (5974 м). Із кратера вулкана Котопахі (5897 м) періодично виривається стовп пари, що виблискує на сонці й має відчутний запах сірки.

– За фізичною картою Південної Америки визначте назви основних форм рельефу материка: рівнин (плоскогір’їв, низовин) і гір (з найвищою точкою). Поясніть, з якими тектонічними структурами вони пов’язані.

Тектонічна будова, рельєф і корисні копалини Південної Америки

Мал. 39. Гора Аконкагуа

Корисні копалини. Завдяки тектонічній будові Південна Америка багата на різноманітні корисні копалини. Їх походження й розміщення на материку пов’язане з тектонічними структурами, а також із дією внутрішніх і зовнішніх сил Землі.

В області складчастості Анд і в щитах давніх платформ розміщені переважно рудні корисні копалини магматичного походження. Так, унаслідок укорінення в розломах магми в Андах утворилися значні поклади мідних, олов’яних, свинцевих і цинкових руд. Є також золото, платина, срібло. Не випадково мовою інків слово анди означає “мідь”. Вулканічна активність в Андах спричинила також утворення покладів сірки, переважно на території Чилі. У Колумбії розташовані відомі на весь світ родовища смарагдів.

На узбережжі Тихого океану в місцях “пташиних базарів” утворилися значні поклади селітри, що є наслідком розкладання пташиного посліду.

На Бразильському та Гвіанському плоскогір’ях знайдено великі запаси залізних руд, що пов’язано з виходом давніх кристалічних порід платформи. Тут також виявлено значні поклади марганцевих і нікелевих руд, бокситів.

У западинах і прогинах платформи, покритих чохлом осадових порід, виявлені родовища нафти й природного газу. Основні їх запаси розміщені на півночі та в центральній частині материка.

Коротко про головне!

– Фундаментом Південної Америки є три великі тектонічні структури: давня Південноамериканська платформа на сході, молода платформа на півдні та молода область складчастості на заході.

– Тектонічною будовою в рельєфі материка зумовлене чітке виокремлення: рівнинного сходу, до складу якого входять низовини й плоскогір’я, і гірського заходу Анд.

– Південна Америка багата на різноманітні корисні копалини, особливо на руди металів і нафту.

1. Чим відрізняється рельєф східної та західної частин Південної Америки? Як це пов’язано з тектонічною будовою материка?

2. Назвіть і покажіть на карті найбільші рівнини материка та найвищі вершини Анд.

3. Поясніть закономірності розміщення родовищ корисних копалин у Південній Америці залежно від тектонічної будови.

4. Поясніть, чому Анди, що сформувалися на заході Південної Америки, є найпротяжнішою гірською системою на Землі.

5. Поміркуйте, чим подібні тектонічна будова й рельєф Південної Америки й Африки. Чим вони відрізняються?

6. Знайдіть на політичній карті Південної Америки такі країни: Бразилію, Аргентину та Чилі. Поясніть, чи можливі сильні землетруси на території цих країн.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Тектонічна будова, рельєф і корисні копалини Південної Америки - Географія