ТЕМА, ОСНОВНА ДУМКА, ЗАГОЛОВОК ТЕКСТУ
Мета: поглибити і поширити знання учнів про текст; розвивати вміння самостійно визначати тему, основну думку тексту, добирати заголовок; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати уважність, спостережливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 10)
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Спробуйте пояснити вислів каліграфічної хвилинки.
– Слова ми добираємо залежно від того, як ми ставимося до предмета чи події.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота
– Що називається текстом? (Зв’язна за змістом розповідь)
– Які ознаки тексту ви знаєте? (Текст має тему, основну думку, до нього можна дібрати заголовок.)
– Що є темою, основною
– З яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка)
2. Робота за підручником (вправа 13, с. 11)
– Самостійне читання тексту учнями.
– Робота над текстом.
– Чи утворює прочитаний вами уривок текст? Обгрунтуйте свою думку.
– Який заголовок можна придумати до тексту?
Учні зачитують зачин і кінцівку тексту.
– Прочитайте основну частину тексту.
– Які слова допомогли автору уникнути повторів?
– Вибіркове списування з граматичним завданням.
– Випишіть речення з цими словами.
У виділеному реченні учні підкреслюють головні та другорядні члени речення.
3. Словникова скарбничка
Вдень (удень) – у денний час.
Гра “Віднови прислів’я”
Тепло, землі, вдень, рідній, на, і, вночі, і.
Вранці (уранці) – у ранковий час, ранком, зрання, рано.
Гра “Скажи одним словом”
Час доби, коли сходить сонце… (Вранці)
– Послухайте вірш. Назвіть у ньому словникове слово.
Уранці трави з росою
Червень косить косою.
М. Сингаївський
4. Робота за підручником (вправа 14, с. 11-12)
Учні читають речення, вміщені у вправі 14. З’ясовують, чи утворюють вони текст.
– Які речення не стосуються тексту? Прочитайте їх.
– Прочитайте відредагований текст. Визначте його тему.
– Запишіть відредагований текст у зошити.
– Поясніть значення слова прем’єра.
5. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота (вправа 15, с. 12)
– Добирання заголовків до текстів вправ 13, 14.
– Складання розповіді за виділеним реченням.
2. Перевірка виконаної роботи
Виправлення мовних помилок.
3. Робота в парах над деформованим текстом
– Розташуйте рядки вірша в такому порядку, щоб вийшов зв’язний текст.
– Прочитайте відновлений текст.
ТВОЯ ЗЕМЛЯ
Розтанула зоря досвітня, 1
Лежить навкіл твоя земля. 4
Росою вкрилися поля. 2
Ласкава, щедра і привітна 3
Твоя це Мати – Батьківщина, 5
Тобі лежать в широкий світ. 8
Твій дім з малих дитячих літ. 6
Звідсіль дорога і стежина. 7
– Випишіть з тексту слова, будова яких відповідає поданій схемі.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Прочитайте речення лівого і правого стовпчиків.
Що стрункіше від тополі? | Посередині галявини росте кремезний дуб. Це могутнє дерево широко розкинуло своє гілля. |
Золота берізка опустила свої віти. Як гарно клени підросли! | Шумить сердитий вітер, але дуб не гнеться. Дуб – найміцніше дерево наших лісів. |
– Які з цих речень становлять текст? Доведіть свою думку.
– Чому речення лівого стовпчика не утворюють текст?
– Які характерні ознаки тексту ви запам’ятали?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 16 (с. 12).