УРОК № 51
Тема. Тематична контрольна робота № 5
Мета уроку: контроль навчальних досягнень учнів з мети “Вектори”.
Тип уроку: комбінований.
Вимоги до рівня підготовки учнів: застосовують означення та властивості геометричних фігур при розв’язуванні задач.
Хід уроку
І. Тематичне оцінювання № 5
Тематичне оцінювання № 5 можна провести у вигляді тематичної контрольної роботи.
Наводимо текст контрольної роботи. Кожна правильна відповідь оцінюється в 3 бали.
Варіант 1
1. Знайдіть координати вектора
src="/files1/image1794_0.gif" class=""/> =

– 2

, якщо

(1; 1),

(3; 1). 2. Дано три вершини паралелограма ABCD: A(-2; 1), В(-1; 1), С(1; 1). Знайдіть координати вершини D. 3. Дано вектори

(4; 2) і

(x; -4). При якому значенні х ці вектори колінеарні? 4. Трикутник ABC задано координатами його вершин: А(-1; 1), В(0; 2), С(1; 1). Знайдіть зовнішній кут при вершині А.
Варіант 2
1. Знайдіть координати вектора
= 2
–
, якщо
(1; 1),
class=""/>(3; 1). 2. Дано три вершини паралелограма ABCD: A(1; -3), В(2; -1), D(3; -3). Знайдіть координати вершини С. 3. Дано вектори
(4; 2) і
(x; -4). При якому значенні х ці вектори перпендикулярні? 4. Трикутник ABC задано координатами його вершин: А(3; 5), В(4; 6), С(5; 5). Знайдіть зовнішній кут при вершині А.Варіант 3
1. Знайдіть координати вектора
=
– 3
, якщо
(-1; 2),
(1; -2). 2. Дано три вершини паралелограма ABCD: A(-4; 1), В(-1; 3), D(-2; 1). Знайдіть координати вершини С. 3. Дано вектори
(2; 5) і
(-6; у). При якому значенні у ці вектори перпендикулярні? 4. Трикутник ABC задано координатами його вершин: А(1; 3), В(2; 4), С(3; 3). Знайдіть зовнішній кут при вершині А.
Варіант 4
1. Знайдіть координати вектора
= 3
–
, якщо
(-1; 2),
(1; -2). 2. Дано три вершини паралелограма ABCD: В(1; 3), С(-1;4), D(-2;2). Знайдіть координати вершини А. 3. Дано вектори
(2; 5) і
(-6; у). При якому значенні у ці вектори колінеарні? 4. Трикутник ABC задано координатами його вершин: А(0; 2), В(1; 3), С(2; 2). Знайдіть зовнішній кут при вершині А.
Відповіді та розв’язання до завдань тематичної контрольної роботи
Варіант 1
1.
(1 – 2 – 3; 1 – 2 – 1) =
(-5; -1). Відповідь.
(-5; -1).
2. Нехай D(x; y), тоді
(1; 0),
(1 – x; 1 – у) (рис. 213). Оскільки
=
, то
Отже, D(0; 1). Відповідь. D(0; 1).

3. Вектори колінеарні, якщо
, тоді х = -16, х = -8. Відповідь. х = -8.
4.
(-2; 0),
(1; 1) (рис. 214).
=
=
=
=
, звідси? = 135°. Відповідь. 135°.

Варіант 2
1.
(2 – 1 – 3; 2 – 1 – 1) =
(-1; 1). Відповідь.
(-1; 1).
2. Нехай С(х; у), тоді
(1; 2),
(х – 3; у + 3) (рис. 215). Оскільки
=
, то
Отже, С(4; -1). Відповідь. С(4; -1).

3. Дані вектори перпендикулярні, якщо 4 – х + 2 – (-4) = 0, тоді 4х – 8 = 0; 4х = 8; х = 2. Відповідь. 2.
4.
(-2; 0),
(1; 1), тоді (рис. 216)
=
=
=
=
, звідси? = 135°. Відповідь. 135°.

Варіант 3
1.
(-1 – 3 – 1; 2 – 3 – (-2)) =
(-4; 8). Відповідь.
(-4; 8).
2. Нехай С(х; у), тоді
(3;2),
(x + 2; y – 1) (рис. 217). Оскільки
=
, то
Отже, С(1; 3). Відповідь. С(1; 3).

3. Дані вектори перпендикулярні, якщо 2 – (-6) + 5 – у = 0, звідси -12 + 5у = 0; 5у = 12; у = 2,4. Відповідь. 2,4.
4.
(-1; -1),
(2; 0) (рис. 218), тоді
=
=
=
=
, звідси? = 135°. Відповідь. 135°.

Варіант 4
1.
(3 – (-1) – 1; 3 – 2 – (-2)) =
(-4; 8). Відповідь.
(-4; 8).
2. Нехай А(х; у), тоді
(1 – х; 3 – у),
(1; 2) (рис. 219). Оскільки
=
, то
Отже, А(0; 1). Відповідь. А(0; 1).

3. Вектори колінеарні, якщо
, звідси 2у = -30; у = -15. Відповідь. -15.
4.
(-1; -1),
(2; 0) (рис. 220), тоді
=
=
=
=
, звідси? = 135°. Відповідь. 135°.

Тематичне оцінювання № 5 можна провести у вигляді тесту.
Тестова робота
Варіант 1
Користуючись рис. 221, виконайте завдання 1-6.

I рівень
1. Знайдіть координати вектора
.
А. (1; 1); Б. (-2; 2); В. (2; 2); Г. (2; -2). 2. Укажіть координати вектора –
.
А. (-2; 2); Б. (2; -2); В. (2; 2); Г. (-2; -2).
3. Укажіть вектор, який дорівнює вектору
.
A.
; Б.
; В.
; Г.
.
II рівень
4. Укажіть координати вектора
+
.
А. (2; 5); Б. (1; 2); В. (5; 2); Г. (1; -2).
5. Укажіть координати вектора
–
.
А. (1; 2); Б. (-1; 2); В. (1; -2); Г. (-1; -2).
6. Знайдіть
–
.
А.
; Б. 2; В. 0; Г. 1.
ІІІ рівень
7. При якому значенні вектори
(1; -1) і
(n; 1) колінеарні?
А. Ні при яких n; Б. n = -1;
В. n = 1; Г. n = ±1.
8. При якому значенні п вектори
(1; 1) і
(n; 1) перпендикулярні?
А. n = 1; Б. n = -1;
В. n = ±1; Г. ні при яких n.
9. Знайдіть координати вершини D паралелограма ABCD, якщо А(0; 2), В(1; 0), С(2; 0).
А. D(1; 2); Б. D(2; 2); В. D(1; -2); Г. D(2; 1).
IV рівень
10. Дано точки A(2; 1), B(3; 2), C(3; 1). Знайдіть внутрішній кут С трикутника ABC.
А. 30°; Б. 45°; В. 60°; Г. 90°.
11. Знайдіть площу чотирикутника ABCD, якщо А(0; 1), В(1; 3), С(2; 1), D(1; -1).
А. 2; Б. 4; В. 6; Г. 8.
12. Знайдіть кут А трикутника ABC, якщо А(0; 1), В(
; 2), С(
; 1).
А. 30°; Б. 45°; В. 60°; Г. 90°.
Варіант 2
Користуючись рис. 222, виконайте завдання 1-6.

I рівень
1. Знайдіть координати вектора
.
А. (1; 1); Б. (-2; 2); В. (2; 2); Г. (2; -2). 2. 2. Укажіть координати вектора –
.
А. (-2; 2); Б. (2; -2); В. (2; 2); Г. (-2; -2). 3. Укажіть вектор, який дорівнює вектору
.
А.
; Б.
; В.
; Г.
.
II рівень
4. Укажіть координати вектора
+
.
А. (2; 5); Б. (1; 2); В. (5; 2); Г. (1; -2).
5. Укажіть координати вектора
–
.
А. (1; 2); Б. (-1; 2); В. (1; -2); Г. (-1; -2).
6. Знайдіть
–
.
А.
; Б. 2; В. 0; Г. 1.
III рівень
7. При якому значенні п вектори
(-1; 1) і
(п; -1) колінеарні?
А. n = 1; Б. n = -1; В. n = ±1; Г. ні при яких n.
8. При якому значенні п вектори
(1; -1) і
(п; 1) перпендикулярні?
А. Ні при яких n; Б. n = -1; В. n = 1; Г. n = ±1.
9. Знайдіть координати вершини А паралелограма ABCD, якщо В(1; 0), C(1; 1), D(-1; 0).
А. А(2; 1); Б. А(-1; -1); В. А(0; 1); Г. А(0; -1).
IV рівень
10. Дано точки A(1; 1), В(2; 1), С(2; 2). Знайдіть внутрішній кут А трикутника ABC.
А. 30°; Б. 45°; В. 60°; Г. 90°.
11. Знайдіть площу чотирикутника ABCD, якщо A(1; 1), В(2; 3), С(3; 1), D(2; -1).
А. 2; Б. 4; В. 6; Г. 8.
12. Знайдіть кут В трикутника ABC, якщо А(0; -1), В(
; 0), С(
; -1).
А. 30°; Б. 45°; В. 60°; Г. 90°.
Відповіді до тестових завдань
Рівень | Номер завдання | Варіант 1 | Варіант 2 |
І | 1 | В | В |
2 | А | А |
3 | Б | Г |
II | 4 | В | В |
5 | Б | Б |
6 | В | В |
III | 7 | Б | А |
8 | Б | В |
9 | А | Б |
IV | 10 | Г | Б |
11 | Б | Б |
12 | А | В |
II. Домашнє завдання
Якщо в класі виконувалася тематична контрольна робота № 5, то вдома можна запропонувати тест, і навпаки.
III. Підбиття підсумків уроку
З’ясувати, які завдання викликали труднощі в учнів, та відповісти на запитання учнів.