Тип круглі черви, або нематоди – Підцарство Багатоклітинні – Зоологія

Біологія
Зоологія

Підцарство Багатоклітинні

Тип круглі черви, або нематоди

Тип налічує близько 20 тис. видів, вільноживучих і паразитичних, що включають морські, прісноводні та грунтові форми. Еволюційні особливості будови:
1) втрата паренхіми й поява первинної порожнини тіла – щілини між внутрішніми органами і стінкою тіла, заповненою рідиною;
2) диференціювання м’язової тканини на окремі тяжі поздовжніх м’язів;
3) поява задньої кишки, що відкривається назовні задньопрохідним (анальним) отвором.
Тіло нематод

Кругле в поперечному зрізі. Стінка тіла складається з еластичної та щільної кутикули, яка виділяється клітинами епітелію і м’язів. Уздовж тіла тягнуться чотири поздовжні м’язові тяжі.
Нервова система розвинена сильніше, ніж у плоских червів. Спостерігається концентрація нервових вузлів біля переднього кінця тіла й утворення так званого навкологлоткового нервового кільця. Від нього відходять поздовжні нервові стовбури, сполучені перетинками. У багатьох нематод розвинені органи дотику, хімічного чуття.
Травна система наскрізна і ділиться на три відділи: передню, задню і середню кишку. У деяких паразитичних
нематод розвивається позакишкове травлення, за якого ферменти виводяться в зовнішнє середовище, а напіврідка харчова кашка поглинається за допомогою спеціально пристосованого ротового апарату.
Система виділення нематод двох типів: канали виділень, що тягнуться уздовж всього тіла, і особливі клітини, що виділяють розчинні продукти обміну на поверхню тіла.
Круглі черви роздільностатеві. Самці мають сім’яники, сім’явивідні протоки і копулятивний орган; самки – яєчники і яйцепроводи. Чоловічі гамети не мають джгутиків, пересуваються амебоїдними рухами, тому одержали назву спермії.
Людська аскарида Паразитує в тонкому кишечнику людини. Довжина тіла самок досягає 40 см, самців – 25 см.
Тип круглі черви, або нематоди   Підцарство Багатоклітинні   Зоологія
Запліднені яйця виводяться назовні з калом – для їх розвитку обов’язково потрібен кисень. На повітрі розвивається личинка, яка для подальшого розвитку повинна потрапити в організм людини. Зараження відбувається через їжу, на яку яйця паразита можуть бути занесені мухами, тарганами. У тонкому кишечнику людини личинки звільняються від оболонки яйця, проникають у кровоносну систему, по ній – у капіляри легень, далі – в альвеоли, бронхи, глотку. Потім повторно заковтуються і знову потрапляють у тонкий кишечник, де перетворюються на дорослих аскарид. Таким чином, у життєвому циклі аскариди, як і більшості нематод, є тільки один хазяїн.
Гострик Паразитує в прямій кишці людини, головним чином у дітей. Він живиться вмістом кишки й бактеріальною флорою. Для дозрівання запліднених яєць необхідний кисень, тому самка ночами виповзає крізь анальний отвір назовні, відкладає яйця, що викликає свербіж у ділянці промежини. Яйця з личинками, що розвиваються в них, залишаються під нігтями дитини і легко потрапляють до рота, досягають товстого кишечника і перетворюються на дорослі особини.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Тип круглі черви, або нематоди – Підцарство Багатоклітинні – Зоологія - Довідник з біології