Тип Круглі черви

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тема 3. ТРИШАРОВІ ТВАРИНИ. ЧЕРВИ.

§17. Тип Круглі черви

Учені вважають, що на Землі існує близько 1 млн видів круглих червів, з яких описано близько 20 тис. Скільки загадок і відкриттів ховаються в межах типу “скромних” червів? Навіть дивно, що вінець природи, людина, так мало про них знає.

Тип Круглі черви

Круглі черви освоїли практично всі середовища існування. їх можна зустріти у водоймах, грунті. На жаль, серед них є паразити рослин, грибів, тварин і людини. До цього типу належать двобічно-симетричні

тришарові роздільностатеві тварини, що живуть у грунті, воді і паразитують.

Тіло круглих червів несегментоване, округле на поперечному розрізі, загострене до кінців (тому його ще називають веретеноподібним). Під шкірно-мускульним мішком розташована первинна порожнина – щілина між внутрішніми органами та покривами тіла. Вона заповнена рідиною і відіграє важливу роль в обміні речовин. Через неї відбувається транспорт речовин, тобто вона виконує функції крові.

У травній системі з’являється анальний отвір, що приводить до підвищення рівня обміну речовин.

Тип Круглі черви

Аскарида

людська спричиняє важке захворювання аскаридоз

Дихальна та кровоносна системи відсутні.

Виділення рідких продуктів відбувається через спеціальні залози на поверхні тіла, а тверді – накопичуються усередині організму.

Нервова система складається з навкологлоткового кільця і нервових стовбурів, сполучених поперечними перемичками.

Регенерація розвинена погано. Розміри варіюють від 0,04 мм (коловертки) до 60 м (лінеус довгий – найдовший організм, що живе біля берегів Великобританії). До типу Круглі черви належить безліч класів, серед яких Нематоди, Коловертки, Круглі черви.

Аскарида людська – представник круглих червів

Аскарида – це роздільностатевий паразит, що живе в кишечнику людини. Розмір самок сягає 40 см, самці менші – до 30 см.

Будова. Тіло вкрите щільною кутикулою, під якою розташований шкірно-мускульний мішок. У аскариди, як і в інших круглих червів, є первинна порожнина тіла, заповнена рідиною під тиском. Вона разом з кутикулою виконує опорну і транспортну функції.

Аскарида має тільки поздовжні м’язи. Скорочуючи по черзі то один, то інший тяж м’язів, аскарида вигинає тіло в боки. Так аскарида рухається проти току рідини в кишечнику, органів прикріплення вона не має.

Травна система. У кишечнику міститься рідка їжа, яка закачується через ротовий отвір, оточений губами, за допомогою м’язистої глотки в кишечник, який є прямою трубкою. Неперетравлені рештки виводяться через анальний отвір.

Видільна та нервова системи у зв’язку з паразитизмом розвинені слабко, органів чуття немає.

Тип Круглі черви

Схема внутрішньої будови аскариди:

1 – рот з губами

2 – глотка

3 – надглоткове нервове кільце

4 – нервовий стовбур

5 – кутикула

6 – сім’яники

7 – кишка

8 – клоака

9 – анальний отвір

Розмноження і життєвий цикл. У тілі самців утворюються спер матозоїди, а в тілі самок – яйцеклітини. Після запліднення вкриті оболонкою яйця з фекаліями потрапляють у зовнішнє середовище і не розвиваються доти, доки не потраплять у тіло хазяїна.

Потрапивши в кишечник, яйця перетворюються на личинки, які вбуровлюються в стінки кишечника і потрапляють у кров’яне русло. З кров’ю личинки мігрують у легені, тому що для розвитку їм необхідний кисень. Там личинки живляться і ростуть. Коли вони підростають, їм потрібно потрапити в кишечник, де більше поживних речовин, ніж у легенях. Але кров’яним руслом вони вже переміщатися не можуть. Тому повзуть своїм ходом: з легенів у бронхи, потім у трахею, в носоглотку (де сполучаються дихальні та травні шляхи), а потім у глотку. У горлі при цьому виникає подразнення, людина відкашлює личинки і проковтує їх. Так паразити потрапляють у кишечник, де вони ростуть і починають розмножуватися.

Аскариди спричиняють тяжке захворювання аскаридоз, внаслідок якого організм отруюється виділеннями аскарид, страждає від нестачі поживних речовин, а також від тих речовин, які вони виділяють в організм хазяїна. Крім того, клубок аскарид може спричинити непрохідність кишечника, призвести до його розриву та загибелі людини.

Серед круглих червів є й інші паразити людини: гострики, трихінели, філярїі. Основне джерело зараження – фекальні маси, тому вкрай важливо, щоб вони не потрапили у воду і на їжу. Потрібно мити руки після туалету і перед вживанням їжі, мити овочі та фрукти, не вживати фрукти й овочі, під які вносилися фекалії. Вода для пиття, миття посуду, фруктів і овочів повинна бути кип’яченою або знезараженою іншим способом.

Яйця аскарид можуть переносити мухи та таргани. Не можна допускати їхнього контакту з харчовими продуктами.

Тип Круглі черви

Цикл розвитку аскариди:

1 – дорослі аскариди у кишечнику, які паруються і продукують яйця

2 – яйця у фекаліях

3 – розвиток личинки у яйці

4 – личинки аскариди вбуровлюються в стінки кишечника і попадають у кров

5 – личинки з кров’ю мігрують у легені

Запам’ятайте найважливіше

До типу Круглі черви належать двобічно-симетричні тришарові роздільностатеві тварини, що живуть у грунті, воді та паразитують у тілі тварин і рослин. Тіло круглих червів несегментоване, округле на поперечному розрізі, загострене до кінців. Під шкірно-мускульним мішком розташована первинна порожнина. У травній системі з’являється анальний отвір. Дихальна та кровоносна системи відсутні. До типу Круглі черви належить безліч класів, серед яких Нематоди, Коловертки, Круглі черви.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Тип Круглі черви - Біологія