Тип Молюски – Підцарство Багатоклітинні

Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА

СИСТЕМА ОРГАНІЧНОГО СВІТУ

Царство Тварини

Підцарство Багатоклітинні

Тип Молюски

До цього типу належить близько 130 тисяч видів. Переважна більшість молюсків у процесі еволюційного розвитку пристосувалася до життя у воді – морській і прісній. Близько 100 тис. видів веде паразитичний спосіб життя. Вони поширені в усіх кліматичних зонах, населяють практично всі глибини до 10 тис. м. Перші представники з’явилися в кембрійський період.

Характерні ознаки типу:

1)

молюски (від лат. mоlusсus – м’який) – нечленисті тварини, тіло яких складається з голови, тулуба та ноги. На спинній стороні у тулуба шкіра утворює складку – мантію, вона виділяє речовини, які будують захисний утвір – черепашку. Черепашка складається з вапняку, зверху вкрита рогоподібною речовиною. Між мантією і тулубом розташована з’єднана з зовнішнім середовищем мантійна порожнина;

2) орган дихання – зябра або легеня;

3) кровоносна система незамкнена, є серце;

4) орган виділення – нирки;

5) нервова система розкидано-вузлового типу, має вигляд пари або кількох пар нервових вузлів, з’єднаних

стовбурами, від яких відходять нерви;

6) кишечник наскрізний, є печінкова залоза та шлунок, часто – язик із зубчиками (“терка”);

7) роздільностатеві або гермафродити, розвиток прямий або з перетворенням.

До типу Молюски належать класи: Черевоногі, Двостулкові, Головоногі.

Клас Черевоногі. Клас налічує понад 85 тис. видів розміром від кількох міліметрів до 7-15 см. Вони мають легені, а мешканці водойм зябра. Тіло черевоногих молюсків, які живуть на суші, вкрите густим слизом, що захищає тварину від пересихання. Представники класу: ставковик, виноградний слимак, голі слизуни, морські черевоногі молюски.

У ставках, озерах і тихих затонах річок водяться ставковики. Черепашка захищає м’яке тіло ставковика. Тіло складається з тулуба, голови і ноги. Нога в ставковика м’язиста і займає всю черевну частину тіла. Тулуб укритий мантією і має таку саму форму, як і черепашка.

Рот веде до глотки. У ній є м’язистий язик, покритий хітиновими зубчиками – теркою. Нею ставковик зіскрібає наліт з різних мікроорганізмів, що утворився на підводних предметах.

Орган дихання ставковика – легеня, яка являє собою тонку ділянку мантії, де розгалужуються кровоносні судини.

Кровоносна система незамкнена, складається із серця і кровоносних судин. Серце складається з одного передсердя і шлуночка.

Виділення здійснюється ниркою.

Нервова система ставковика складається з навкологлоткового скупчення нервових вузлів, від яких відходять нерви до всіх органів. На голові є органи дотику – щупальця, при основі яких розташована пара очей; рецептори смаку розташовані в ротовій порожнині. Є орган рівноваги.

Ставковик – гермафродит. Запліднення внутрішнє перехресне.

ЦЕ ЦІКАВО

Найбільшою кількістю зубів природа наділила садового слимака, який водиться в Північній Америці. Його язик має 135 рядів зубів. Слимак прогризає підземний коридор за допомогою 14175 зубів.

Клас Двостулкові. Клас налічує понад 20 тис. видів, більшість яких живе у морях, і лише кілька – у прісній воді. Представники класу: перлівниця, беззубка, устриця, мідія, морський гребінець, тридакна.

Беззубка водиться у прісних водоймах. Черепашки складаються з двох половинок. Зверху черепашка вкрита шаром рогоподібної речовини, під якою знаходиться два вапнякових шари: середній, або фарфоровий, та внутрішній, або перламутровий (у ньому відбувається інтерференція світла, тому він переливається різними кольорами). Якщо між мантією і черепашкою потрапляють сторонні частинки (піщинки тощо), то їх оточують шари перламутру. Такі утвори називають перлинами. Стулки черепашки сполучені між собою спинними краями за допомогою еластичної зв’язки, закриваються завдяки роботі м’язів-замикачів – переднього й заднього. На черевній частині вони можуть розкриватися, і крізь щілину, яка утворюється при цьому, висувається нога молюска. Голови в беззубки немає.

Живлення відбувається завдяки фільтрації води через сифони – два невеликі отвори в задній частині тіла. Через верхній (вивідний) сифон вода з продуктами виділення виводиться назовні, через нижній (ввідний) вода разом з поживними частинками надходить у мантійну порожнину. Рух води через сифони забезпечують війки, які вистилають внутрішню поверхню зябер та мантії, а також тертки і глотки.

У беззубки органами дихання є зябра, які розташовані в мантійній порожнині.

Кровоносна система незамкнена, складається із серця (два передсердя, один шлуночок) і кровоносних судин. Через серце рухається артеріальна кров, що йде від органів дихання.

Нервова система складається з трьох пар вузлів, сполучених між собою нервовими стовбурами. Очей і щупалець немає.

Беззубки роздільностатеві, запліднення зовнішнє. Яйця розвиваються в мантійній порожнині на зябрах. Личинки виводяться через верхній сифон у воду і за допомогою клейких ниток та зубців на черепашці проникають під шкіру риби. Через певний час розвинутий молюск розриває шкіру риби й падає на дно. Такий тимчасовий паразитизм – пристосування для поширення.

ЦЕ ЦІКАВО

Найбільші з двостулкових молюсків – тридакни, зокрема тридакна гігантська. Діаметр и тіла 1,5 м, маса – до 300 кг. Живе тридакна в Індійському океані, Червоному морі. Стулки її закриваються з такою силою, що перерізують якірні канати, які потрапили в тіло молюска. В тридакнах інколи утворюються перлини, причому відповідно до розмірів молюска вони можуть бути велетенськими. Найбільшу перлину знайдено в 1938 р. на Філіппінських островах під мантією величезної тридакни. Довжина її 24 см, а маса – понад б кг. Вона не мала ювелірної цінності, як і всі інші перлини з тридакн. Це просто | гладенькі глиби вапняку.

Клас Головоногі. Налічує більш 700 видів. Живуть тільки в морях і океанах. Тіло поділяється на голову й тулуб. Нога перетворилася на щупальця, що оточують ротовий отвір. У восьминога їх вісім. У кальмарів і каракатиць завжди десять щупалець. У молюсків наутилусів таких щупалець близько дев’яноста.

Черепашка головоногих молюсків редукована.

Усі головоногі – хижаки.

У момент небезпеки молюск випускає чорнильну рідину. Рідина висить у воді темною плямою, яка за формою подібна до самого молюска. Хижак, що переслідує молюска, хапає зубами цю пляму. Вона від дотику “вибухає” і вкриває хижака темною хмарою. Поки хижак вийде з такої “димової завіси”, молюск встигне сховатися.

Порівняльна характеристика класів молюсків

Ознака

Клас Черевоногі

Клас Двостулкові

Клас Головоногі

Симетрія тіла

Асиметричне

Білатеральна (двобічна)

Будова тіла

Голова, тулуб, нога

Тулуб, нога

Голова, тулуб

Покрив

Мантія, черепашка, закручена спіраллю

Мантія, двостулкова черепашка

Черепашка редукована

Травна система

Рот (язик з хітиновими зубцями), глотка, стравохід, шлунок, кишечник, печінка, анальний отвір (на передньому кінці тіла)

Увідний сифон, ротові лопаті, рот, стравохід, шлунок, кишечник, анальний отвір, вивідний сифон

Рот -> стравохід -> шлунок -> кишечник -> анальний отвір

Органи дихання

Легені

Зябра

Кровоносна система

Незамкнена. Серце двокамерне

Незамкнена. Серце трикамерне

Незамкнена. Серце дво – або трикамерне

Видільна система

Одна нирка з сечоводами

Дві нірки та сечоводи

Одна або дві нирки

Нервова система

Вузлового типу: навкологлоткове нервове кільце, утворене двома вузлами

Вузлового типу: три пари нервових вузлів і нерви

Нервові вузли створюють навкологлоткову масу (“головний мозок”)

Органи чуттів

Очі, щупальця (органи дотику), орган рівноваги

Дотикові клітини

Очі, смакові рецептори, орган рівноваги

Розмноження

Статеве. Гермафродити

Статеве. Роздільностатеві. Запліднення внутрішнє

Статеве

Роздільностатеві

Розвиток

Прямий

3 перетворенням: з яєць утворюються личинки

Прямий

Представники

Великий ставковик, виноградний слимак, котушка, рапана

Беззубка, перлівниця, мідія, устриці

Наутилус, каракатиця, кальмар, восьминіг

ЦЕ ЦІКАВО

Найбільша тварина серед сучасних безхребетних – кальмар архітеутис, 18 м завдовжки (довжина тулуба без щупалець – б м). Маса такого кальмара 8 т.

У гігантських кальмарів очі діаметром 40 см. Невеликим оком у вічній темряві нічого не побачиш, а таке око може бачити і в темряві. У деяких глибоководних кальмарів очі на тоненьких стебельцях стирчать у боки або вгору, як телескопи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Тип Молюски – Підцарство Багатоклітинні - Довідник з біології