ТИП ХОРДОВІ. КЛАС ССАВЦІ

ТЕМА 1. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН
& 24. ТИП ХОРДОВІ. КЛАС ССАВЦІ

Ви дізнаєтеся про загальні особливості представників класу Ссавці, про будову і спосіб життя представника цього класу-європейського кроля.

– Чи правда, що кролі зовсім безпомічні й лякливі тваринки?

Ссавці – це теплокровні, вкриті хутром хребетні тварини, що вигодовують своїх дитинчат молоком. У ссавців великий головний мозок з добре розвиненими півкулями переднього мозку. Вони вирізняються різноманітною і складною поведінкою.

Типовим представником

класу Ссавці є дикий, або європейський кріль (мал. 151).

Дикі кролі мешкають на луках та на галявинах у лісах. Кролі живуть групами в підземних норах, що часто об’єднані є складну систему ходів і камер. Це відрізняє кролів від зайців, які житла не будують. Живляться кролі рослинною їжею.

Дикі європейські кролі живуть у південно-західній Європі. В Україні кролі в природі не зустрічаються. Проте в приватних господарствах українці утримують одомашненого європейського кроля.

ТИП ХОРДОВІ. КЛАС ССАВЦІ

Мал. 151. Дикий європейський кріль

Цікаво знати

Кролі зовсім на такі беззахисні, як здається на перший погляд.

Дикі кролі завжди насторожі. Схоплений хижаком кріль захищається, завдаючи ворогу потужних стусанів задніми лапами і боляче кусаючись міцними зубами. Це часто допомагає йому вирватися.

Людина здавна використовує кролів для отримання м’яса, шкурок, у якості піддослідних тварин для проведення лабораторних дослідів. Існує багато порід кролів. Галузь тваринництва, що займається розведенням домашніх кролів, називається кролівництвом. Останнім часом стали популярними декоративні породи кролів (мал. 152), яких утримують як домашніх улюбленців.

Тіло кроля овальне, вкрите довгим і м’яким хутром з відтінками коричневого, сірого, і темно-жовтого кольорів. Хутра захищає тварину від холоду і травм при пересуванні в чагарниках. Короткий хвіст покритий густим коричнюватим хутром. Домашні кролі можуть мати хутро іншого кольору (сіре, чорне або біле). Довжина кроля коливається від 20 до 50 см, а маса від 0,4 до 2,5 кг. Найбільші й найважчі звичайно домашні кролі.

Тіло кроля складається з тих самих відділів, що й тіло інших наземних хребетних: голови, шиї, тулуба і хвоста. Дві пари ніг розміщені не по боках тіла (як у амфібій або плазунів), а під тулубом, тому тіло кроля підняте над землею.

Голова кроля округла, витягнута, має лицьовий і черепний відділи. На голові є рот з великими м’якими губами. Над ротом міститься ніс із парою ніздрів, що не вкриті хутром. Но боках голови знаходяться очі, захищені повіками з віями. У кроля, як і в інших ссавців, добре розвинені сльозові залози, що омивають очі, захищаючи їх від подразнення пилом та ураження бактеріями.

ТИП ХОРДОВІ. КЛАС ССАВЦІ

Мал. 152. Декоративний кріль

Пo боках голови є великі зовнішні вуха, які можуть мата довжину більше 10 см. Кріль може повертати вуха за допомогою спеціальних м’язів, що дозволяє йому встановити напрямок на джерело звуку.

У шкірі кроля, як і в інших ссавців, багато сальних, потових та пахучих залоз. Сальні залози виділяють речовину, яка містить багато жиру. Цією речовиною ссавці змащують хутро, захищаючи його від намокання. Випаровування поту із потових залоз сприяє зниженню температури тіла. Виділеннями пахучих залоз ссавці мітять територію, що дозволяє особинам одного виду знаходити одне одного.

Цікаво знати

Деякі ссавці використовують пахучі залози для захисту від ворогів. Особливо такі залози розвинені у американського дрібного хижака – скунсе (мал. 153). Виділення пахучих залоз скунса мають відштовхуючий нудотний запах і, потрапляючи на слизову оболонку ока, викликають сильну печію і тимчасову сліпоту. Саме тому хижаки рідко полюють на скунсів.

Важливими для ссавців є молочні залози. Протоки цих залоз зливаються і відкриваються на вершині соска. У молочних залозах виробляється молоко – поживний продукт, яким самки ссавців вигодовують дитинчат. Від цього й походить назва класу – Ссавці.

Опорно-рухова система. Скелет кроля складається з тих самих відділів, що й у рептилій або інших наземних хребетних тварин: черепа, хребта і кінцівок.

Череп великого розміру завдяки добре розвиненій черепній коробці. Щелепи міцні. Зуби у ссавців не однакові, а поділяються на різці, ікла і кутні зуби (мал. 154). Зуби ссавців різні не тільки за формою, а й за функціями. Тому різці найкраще розвинені у гризунів і зайцеподібних, а ікла (що латиною так і називаються – “хижі зуби”) – у хижаків.

Хребет складається з п’яти відділів: шийного, грудного, поперекового, крижового і хвостового. До хребців грудного відділу приєднані ребра, що утворюють грудну клітку.

Скелет кінцівок складається з переднього і заднього поясів кінцівок і власне кінцівок, що мають ті ж самі відділи, що й у інших наземних хребетних. Передні кінцівки складаються з плеча, передпліччя і кисті, а задні – зі стегна, гомілки й стопи. Пальці ссавців мають рогові кігті.

ТИП ХОРДОВІ. КЛАС ССАВЦІ

Мал. 153. Скунси

ТИП ХОРДОВІ. КЛАС ССАВЦІ

Мал. 154. Зуби лисиці

Кінцівки у більшості ссавців п’ятипалі, проте у представників деяких груп кількість пальців може зменшуватись.

Найменше пальців у представників ряду Непарнокопиті – коней, зебр і віслюків. У них на ногах залишилося по одному пальцю з видозміненим кігтем – це копито, пристосоване до тривалого швидкого бігу.

У кролів, як у всіх зайцеподібних і гризунів, на передніх ногах – по чотири пальці, а на задніх – по п’ять. Задні ноги в кроля дещо довші, ніж передні, проте не на стільки, як у його родила – зайця. Тому кролі не так спритно бігають, як зайці.

М’язи у ссавців добре розвинені. Але найкраще розвинені саме м’язи кінцівок. Це дозволяє ссавцям швидко бігати.

Цікаво знати

Як відомо, найшвидшим бігуном серед наземних тварин є представник хижих ссавців – гепард, або мисливський леопард, який на коротких дистанціях розвиває швидкість до 110-115 км/год. Що стосується водних ссавців, то дельфіни плавають зі швидкістю 40-55 км/год і поступаються у швидкості лише деяким рибам.

У ссавців добре розвинені міжреберні (дихальні) м’язи, а грудна порожнина відділена від черевної спеціальною м’язовою перегородкою – діафрагмою, яка забезпечує ефективніший газообмін. Окрім того, у ссавців добре розвинені хімічні м’язи, що дозволяє їм спілкуватися, змінюючи вираз морди. Найрозвинутіша міміка у приматів (мавп та людей), які теж є представниками класу ссавців.

Центральна нервова система у ссавців складається я тих самих відділів, що й у рептилій або птахів. Найрозвиненіший передній мозок, що складається з великих півкуль, вкритих корою головного мозку. Саме кора головного мозку здійснює контроль за поведінкою тварини.

У кроля поверхня півкуль гладка. Натомість у хижаків, китоподібних і приматів вона має чисельні складки (звивини), що значно збільшують поверхню кори головного мозку і свідчать про дуже складну поведінку.

Із чуттів у кроля найкраще розвинені нюх, зір і слух. Відповідно найкраще розвинені й ділянки мозку, які контролюють ці сигнальні системи.

Морда – передня частина голови хребетних тварин, яка охоплює область навколо рота, а у ссавців також і щоки.

Цікаво знати

Ссавці добре орієнтуються завдяки слуху. Taкi ссавці, як кажани та китоподібні, використовують для цього ехолокацію – аналіз відбитого звукового сигналу, що утворений самою твариною і спрямований у потрібному напрямку.

Травна система ссавців складніша, ніж у рептилій. Рот оточений м’язистими губами. Щелепи і зуби добре розвинені, що дозволяє ссавцям розгризати, розривати і розжовувати їжу. Розжовуванню допомагає м’язистий язик, що перемішує їжу і спрямовує її до стравоходу. В рот відкриваються слинні залози. Слина у ссавців не тільки зволожує їжу, а й містить травні ферменти.

Через стравохід їжа надходить у шлунок (мал. 155). У стінках шлунка є залози, що виділяють травні ферменти і кислоту, необхідну для роботи ферментів. Далі їжа потрапляє у кишечник, куди відкриваються протоки підшлункової залози, жовчного міхура і пепінки. Кишечник ссавців має довгий виріст – сліпу кишку, де також відбувається травлення. Перетравлена їжа всмоктується в тонкій кишці, а неперетравлені рештки рухаються далі в товсту кишку і виводяться назовні через анальний отвір.

ТИП ХОРДОВІ. КЛАС ССАВЦІ

Мал. 155. Схема будови кроля:

1 – трахая; 2 – стравохід; З – серце; 4 – легені; 5 – шлунок; 6 – сліпа кишка; 7 – печінка;

8 – тонка кишка; 9 – нирка; 10 – підшлункова залоза; 11 – товста кишка; 12 – статева залоза; 13 – сечовий міхур

Дихальні системи у ссавців і плазунів подібні за будовою. Проте легені у ссавців мають складнішу будову і набагато більшу поверхню газообміну.

Дихальний шлях потикається з ротової порожнини, яка переходить у гортань, що містить голосові зв’язки. Завдяки зв’язкам ссавці можуть утворювати різноманітні звукові сигнали. Але звукові сигнали ссавців не такі різноманітні, як у птахів.

Гортань продовжується трахеєю, що ділиться на два бронхи. Бронхи переходять у легені, де багатократно діляться й закінчуються легеневими пухирцями (альвеолами). Площа поверхні альвеол у ссавців у 50-100 разів більша, ніж площа поверхні їхнього тіла.

Активній вентиляції легенів сприяють також міжреберні м’язи і діафрагма.

Будова кровоносної системи у ссавців і птахів схожа. Серце чотирикамерне. тому багата і бідна на кисень кров не змішуються. Два кола кровообігу.

Ссавці – теплокровні тварини, температура їхнього тіла постійна і не залежить від температури навколишнього середовища.

Видільна система ссавців – це парні нирки, з яких виходять сечоводи, що відкриваються у сечовий міхур. Сеча, що накопичується в міхурі, виводиться назовні через окремий сечовивідний канал.

ВИСНОВКИ

1. Ссавці – це теплокровні, вкриті хутром хребетні тварини, які вигодовують дитинчат молоком.

2. У шкірі ссавців є сальні, потові, пахучі й молочні залози.

3. Грудна порожнина ссавців відділена від черевної м’язовою перегородкою – діафрагмою.

4. У ссавців добре розвинені мімічні м’язи, що дозволяє їм спілкуватися, змінюючи вираз морди.

5. Зуби у ссавців не однакові, а поділяються на різці, ікла і кутні зуби.

ТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ, ЯКІ ПОТРІБНО ЗАСВОЇТИ

Альвеоли, діафрагма, звивини, зовнішні вуха, ікла, кутні зуби, кролівництво, мімічні м’язи, молочні залози, морда, сечовивідний канал, різці, сліпа кишка.

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

1. Назвіть основні загальні ознаки ссавців.

2. Які органи чуття у ссавців розвинені краще, ніж у плазунів?

3. Чим відрізняється будова великих півкуль головного мозку ссавців і плазунів?

4. Чим відрізняється будова кінцівок ссавців і птахів і з чим це пов’язано?

5. Які залози є в шкірі ссавців і які функції вони виконують?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ТИП ХОРДОВІ. КЛАС ССАВЦІ - Біологія