Тип Хордові. Підтип Безчерепні. Підтип Хребетні

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тип Хордові. Підтип Безчерепні. Підтип Хребетні

Тема 6. ХОРДОВІ ТВАРИНИ. БЕЗЧЕРЕПНІ. РИБИ

§ 31. Тип Хордові. Підтип Безчерепні. Підтип Хребетні

Важко уявити, що крихітна істота розміром з сірникову коробку, у якої навіть голови немає, так само як і людина належить до типу Хордові! Що ж у нас спільного?

Загальна характеристика типу Хордові

До типу Хордові належить понад 42 тис. видів, які освоїли всі середовища існування. Це найбільш високоорганізовані тварини. Серед них і такий знайомий вам вид, як Людина розумна.

Учені вважають, що хордові тварини виникли від давніх кільчастих червів приблизно п’ятсот мільйонів років тому. Хордові – це двобічно-симетричні тришарові тварини з вторинною порожниною тіла.

Основні ознаки хордових такі.

1. Наявність хорди – осьового скелета у вигляді пружного, щільного й еластичного тяжу. У примітивніших організмів хорда зберігається все життя. А у високоорганізованих хордових є тільки на початкових стадіях розвитку, а потім замінюється хребцями.

2. Центральна нервова система представлена нервовою трубкою, яка розташована над хордою.

3. Органи дихання (зябра або легені) розвиваються

з верхнього відділу травної системи (глотки).

4. Кровоносна система замкнена. Якщо є серце, то воно розташоване на черевному боці тіла.

Тип Хордові поділяється на три підтипи: Безчерепні, Покривники та Хребетні.

Підтип Безчерепні. Ланцетник

Цей підтип включає лише один клас тварин – Головохордові, 35 видів. У них упродовж усього життя зберігається хорда, немає головного мозку, черепа і хребта.

Ми познайомимося з ланцетником звичайним. Це напівпрозора тварина завдовжки 5-8 см, що нагадує рибу без голови.

Тип Хордові. Підтип Безчерепні. Підтип Хребетні

Асцидії – давні хордові тварини, які схожі на губок

Тип Хордові. Підтип Безчерепні. Підтип Хребетні

Апендикулярії – це примітивні хордові тварини, які зберігають хорду протягом усього життя

Якщо ви забули

Замкнена кровоносна система відрізняється тим, що кров рухається по судинах, не виливаючись у порожнини тіла.

Складка на спинному боці тіла утворює спинний плавець. На черевному боці тіла розташований підхвостовий плавець.

Хвостовий відділ закінчується хвостовим плавцем, який нагадує хірургічний інструмент ланцет (звідси й назва).

Ланцетник звичайний живе в Чорному морі. Більшу частину часу він проводить, зарившись у пісок, виставивши назовні передній кінець тіла. На ньому розташована передротова лійка, оточена щупальцями. Живиться ланцетник водоростями та найпростішими, фільтруючи воду.

Опорно-рухова система ланцетника представлена хордою та м’язами, які поділені поперечними перегородками на сегменти (що нагадує членисту будову червів).

Травна система складається з передротової лійки, оточеної щупальцями, ротової порожнини, глотки, кишечника і анального отвору.

Дихальна система представлена зябрами. Глотка пронизана зябровими щілинами. Вода, яка потрапляє в глотку, проходить через зяброві щілини, що відкриваються в навколозяброву порожнину, а потім виділяється назовні. Капіляри, у яких відбувається газообмін, пронизують перегородки зябрових щілин. Через тонкі стінки капілярів відбувається газообмін.

Кровоносна система замкнена, серця немає.

Видільна система нагадує систему трубочок, які пронизують сегменти тіла, як у дощового черв’яка.

Нервова система примітивна, у вигляді трубки, розташованої над хордою, мозку немає.

Органи чуття розвинені слабко (рівновага, нюх, дотик, світлочутливість).

Ланцетники – роздільностатеві тварини. Вони виділяють сперматозоїди і яйцеклітини у воду, де й відбувається зовнішнє запліднення. З яєць виходять личинки, які згодом перетворюються на дорослих особин (непрямий розвиток).

Тип Хордові. Підтип Безчерепні. Підтип Хребетні

Ланцетник живе лише в незамулених місцях з крупним чистим піском

Тип Хордові. Підтип Безчерепні. Підтип Хребетні

Схема внутрішньої будови ланцетника:

1 – передротова лійка

2 – хвостовий плавець

3 – хорда

4 – нервова трубка

5 – зяброві щілини

6 – печінка

7 – глотка

8 – навколозяброва порожнина

9 – анальний отвір

Таким чином, ми можемо зробити висновок, що ланцетник – примітивний організм, який має всі ознаки хордових тварин: хорду, нервову трубку та глотку, пронизану зябровими щілинами, замкнену кровоносну систему.

Підтип Хребетні, або Черепні

У представників цього підтипу складніша будова, ніж у безчерепних. Це прогресивна група тварин типу Хордові. У них є хребет (хребці, утворюють хребетний стовп) і череп (для захисту головного мозку). Мускулатура підрозділяється на м’язи тіла (представлена поперечно-посмугованими м’язами) і мускулатуру внутрішніх органів (гладеньку та поперечно-посмуговану). Тіло черепних тварин укрите шкірою. Похідними шкіри є луска, пір’я, шерсть і волосся.

Добре розвинені системи органів черепних тварин забезпечують високий рівень обміну речовин, активну поведінку. Травна система диференційована на відділи та залози. Органи дихання представлені зябрами та легенями. Нервова система складна, підрозділяється на центральну, що складається з головного та спинного мозку, та периферичну. Кровоносна система хребетних, замкнена, є серце. Добре розвинені органи чуття: зір, слух, рівновага, нюх, смак. Органами виділення слугують складно влаштовані парні нирки.

До хребетних належить близько 40 тис. видів тварин. Серед них риби, земноводні, плазуни, птахи та ссавці.

Тип Хордові. Підтип Безчерепні. Підтип Хребетні

Лама-вікунья належить до наземних хребетних, що пересуваються на чотирьох кінцівках, мають замкнену кровоносну систему і чотирикамерне серце, дихає легенями, має спинний і головний мозок

Запам’ятайте найважливіше

Тип Хордові об’єднує найбільш високоорганізованих тварин, які походять від давніх червів. Представники типу мають хорду (хоча б частину життя), трубчасту нервову систему, замкнену кровоносну систему. Органи дихання розвиваються з верхнього відділу травної системи. Тип Хордові поділяється на три підтипи: Безчерепні, Покривники та Хребетні.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Тип Хордові. Підтип Безчерепні. Підтип Хребетні - Біологія