Тональний план музичного твору. Робота над піснею “Думи мої”. Слухання музики. Е. Гріг. Концерт для фортепіано з оркестром

7 КЛАС

Тема 2. Композиція музичного твору

Урок 24

Тема уроку. Тональний план музичного твору. Робота над піснею “Думи мої”. Слухання музики. Е. Гріг. Концерт для фортепіано з оркестром

Мета уроку: закріпити вміння визначати тональний план музичного твору; формувати вокально-хорові навички, музичний слух і пам’ять; виховувати інтерес до музики зарубіжних композиторів.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: магнітофон, аудіо-запис, фортепіано, портрет Е. Гріга.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

1. Музичне

вітання.

2. Оголошення теми уроку.

II. Розспівування та мотивація навчальної діяльності.

1. Спів мажорного звукоряду від до.

2. Спів мінорного звукоряду.

– Яка різниця між мажорним і мінорним ладом?’

(У співвідношенні тонів і півтонів між ступенями. Така послідовність може будуватись від будь-якого звуку, а це означає, що один і той самий лад може розміщуватись на будь-якій висоті. Цю висоту визначає основний звук – І ступінь).

– Як називається І основна ступінь?

(Тоніка).

– А визначення висотного положення ладу називається тональністю. Тональний план музичного твору разом з

ладом є основними засобами виразності. (На дошці кілька вправ, де діти визначають лад, тоніку, тональність). Одну з них сольфеджують.

Тональний план музичного твору. Робота над піснею Думи мої. Слухання музики. Е. Гріг. Концерт для фортепіано з оркестром

III. Робота над піснею “Думи мої”.

Добиватися протяжного співу з почуттям. Звернути увагу на динамічний план пісні. Працюю над чистотою інтонування, двоголоссям, диханням, дикцією. Повторення пісні “Гей, ви, козаченьки” Г. Татарченка.

IV. Слухання музики.

1. Вступна бесіда.

– Погляньте на портрет композитора.

– Чий це композитор?

– Які його твори ви слухали у молодших класах?

– Чим характерна його творчість?

Е. Гріг – норвезький композитор, який народився 1834 р. в м. Бергені. Музичну освіту здобув у Лейпцигу. Життя серед норвезької природи було для композитора джерелом сили, енергії, пошуку. Тонке відчуття природи знайшло відображення в піснях та музиці до драми Г. Ібсена “Пер Гюнт”. У доробку композитора романси, пісні, інструментальні твори, концерти.

Найбільшим за масштабом твором композитора є фортепіанний Концерт ля мінор, який вперше був виконаний у 1870 р. і завоював велику популярність. Музика концерту пронизана інтонаціями і ритмами норвезького фольклору.

Концерт написаний у сонатній формі.

– Що означає сонатна форма?

Сонатна форма складається з 3-х основних розділів: експозиція (показ теми), розробка (розвиток), реприза (повтор).

У сонатній формі пишуть перші частини сонат; симфоній, інструментальних концертів.

Концерт – це жанр великого віртуозного твору для соліста з оркестром.

2. Слухання та характеристика прослуханого твору.

– Який характер музики концерту?

– У якій формі написаний концерт?

3. Повторне слухання.

V. Підсумок уроку.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Тональний план музичного твору. Робота над піснею “Думи мої”. Слухання музики. Е. Гріг. Концерт для фортепіано з оркестром - Плани-конспекти уроків по музиці